Książki

Kronika spóźnionej nadziei

Recenzja książki: Henning Mankell, "Włoskie buty"

materiały prasowe
Powieść psychologiczno-obyczajowa, w przejmujący sposób opowiadająca o doświadczeniach starości, samotności, choroby i śmierci.

Choć we „Włoskich butach” znaleźć można opisy przestępstw i występków, to jednak akurat ta książka szwedzkiego mistrza prozy gatunkowej nie ma nic wspólnego z kryminałem. Jest to powieść psychologiczno-obyczajowa, w przejmujący sposób opowiadająca o doświadczeniach starości, samotności, choroby i śmierci. Do tego samego tematu wrócił Mankell w wydanej trzy lata po „Włoskich butach” ostatniej części serii z komisarzem Wallanderem zatytułowanej „Niespokojny człowiek”. Tyle że tonacja obu powieści jest odmienna. Policjant z Ystad nieodwołalnie pogrąża się w mroku nieuleczalnej choroby, zaś główny bohater, a zarazem narrator „Włoskich butów”, sporo starszy od Wallandera Frederick Welin niespodziewanie dla samego siebie dostaje szansę odmiany na lepsze samotnego, pustego życia. 66-letni Welin, emerytowany chirurg, po tym jak popełnił poważny błąd w sztuce lekarskiej, skazał się na prywatną banicję i zamieszkał samotnie na niewielkiej wyspie. Jest przekonany, że w życiu nie czeka go już nic wartego uwagi. Ale nagle zjawia się w jego samotni kobieta, którą niegdyś kochał i którą porzucił bez słowa prawie 40 lat wcześniej. Jest w ostatnim stadium raka, jednak próbuje wybudzić Welina z emocjonalnego letargu, zmusić do aktywności, na co bohater reaguje bez większego entuzjazmu. Sytuacja zmienia się, gdy Welin dowiaduje się, że ma z nią córkę. W powieści Mankella pełno jest opisów bólu, cierpień fizycznych i psychicznych. Jednak – paradoksalnie – jest to książka pełna optymizmu, choć próżno w niej szukać łatwego happy endu. Pewnych rzeczy nie da się już po latach naprawić. Można jednak powalczyć o to, by nadać życiu więcej sensu, odnajdując proste radości, wynikające z bliskości drugiego człowieka, szczerości czy empatii. Welin zamierzał spisać „kronikę przegranego życia”, która jednak z czasem zmieniła się w kronikę spóźnionej nadziei.

 

Henning Mankell, Włoskie buty, przeł. Ewa Wojciechowska, W.A.B., Warszawa 2013, s. 352

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 38.2013 (2925) z dnia 17.09.2013; Afisz. Premiery; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Kronika spóźnionej nadziei"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Polsat skręca w prawo

Adam Hofman powiedział niedawno w TVP Info, że nie da się jednym przekazem dotrzeć do wszystkich, że PiS potrzebna jest jeszcze jedna prywatna „telewizja publiczna light”. Czy Polsat właśnie się nią staje?

Anna Dąbrowska
27.11.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną