Książki

Nie pracuj

Recenzja książki: Lukas Bärfuss, „Koala”

materiały prasowe
Książka Bärfussa to znakomita powiastka filozoficzna.
Lukas BärfussMarkus Scholz/DPA/PAP Lukas Bärfuss

Druga powieść po polsku szwajcarskiego pisarza, autora nagradzanych dramatów, nie należy do modnego dziś nurtu przyrodniczego. To znakomita powiastka filozoficzna (wspaniały przekład) o opresyjnym społeczeństwie, w którym nie można nie być pracowitym, ambitnym i pożytecznym. Punktem wyjścia jest samobójcza śmierć przyrodniego brata narratora. Jego postać splata się z wątkiem koali – tak w dzieciństwie był przezywany – zwierzęcia, które z natury nie jest aktywne. „Lenistwo zaś, jak się nauczyłem, było nie do przyjęcia. (…) Stworzenia będące emanacją lenistwa znoszono jedynie w niewielkiej liczbie, w ogrodach zoologicznych i w rezerwatach przyrody, zniekształcone do postaci pluszowych przytulanek w prostodusznych książkach dla dzieci. Zasada ich egzystencji – brak ambicji – nie powinna mieć możliwości swobodnego rozwoju, zbyt duże było niebezpieczeństwo prowokacji”.

Brat samobójca był kimś, kto podważył system – wymówił się od pracy i dlatego nie było dla niego miejsca w tym społeczeństwie. Bärfuss wspaniale łączy rozmaite opowieści – historie samobójców, historię gatunku koali (zadziwiająca abnegacja matek, które jeśli już uda im się mieć potomstwo, to czasem całkiem o nim zapominają) i kolonizowania Australii. To jest historia o usuwaniu tego, co nieużyteczne dla rozwoju cywilizacji – tak początkowo było z torbaczami, których Europejczycy chcieli się pozbyć. Człowiek zamienił świat w stanowisko pracy. Ale ta praca jest w dużej mierze tworzeniem odpadów. Narrator po uświadomieniu sobie tego wszystkiego może wreszcie „zabrać się do pracy”. Tak Bärfuss zostawia czytelnika z zadaniem do przemyślenia.

Lukas Bärfuss, Koala, przeł. Arkadiusz Żychliński, posłowie Grzegorz Jankowicz, Wydawnictwo Ossolineum, Wrocław 2017, s. 180

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 29.2017 (3119) z dnia 18.07.2017; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie pracuj"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną