Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Książki nie znikną

Recenzja książki: Roberto Calasso, „Ślad wydawcy”

materiały prasowe
Dopóki można tak pięknie pisać o książkach, jak robi to Calasso, literatura ma się świetnie.

„Ślad wydawcy” to książka, w której Roberto Calasso w wyrafinowany sposób łączy najważniejsze dla niego obszary zainteresowań. Ten znakomity erudyta zajmował się jako eseista przede wszystkim wpływem mitów – głównie greckich („Zaślubiny Kadmosa z Harmonią”), ale także hinduskich („Ka”) – na współczesną świadomość. A jednocześnie był jednym z założycieli słynnego wydawnictwa Adelphi, które prowadzi do dziś. W „Śladzie wydawcy” proponuje czytelnikowi osobistą opowieść o doświadczeniach wydawcy. Niebagatelną rolę ma dla niego kontakt z autorami, z którymi w większości się przyjaźni (Josif Brodski i Elias Canetti), oraz kreowanie gustów – Calasso przypomina sytuację, gdy po opublikowaniu w Adelphi książek Josepha Rotha oponenci zarzucali wydawcy elitarność, a w kilka lat później, gdy austriacki pisarz stał się poczytny, ci sami dziennikarze oskarżali Calasso o komercyjność. Dzięki działaniom Adelphi Włochy są obecnie jedynym chyba krajem, w którym na hasło Roth czytelnicy odruchowo dopowiadają „Joseph”, a nie „Philip”. Dla takich momentów warto zajmować się literaturą – twierdzi Calasso. Ślad wydawcy to coś więcej niż wspomnienia i anegdoty, to namysł nad rolą edytora, w którym autor upatruje pierwiastka mitycznego. Widzi w nim niemal stwórcę, który powołuje coś z niczego. Pięknie to wszystko brzmi, ale jak wygląda przyszłość wydawców w dobie self publishingu i e-booków? Calasso, choć narzeka na zapaść rynku książki (czego znamiennym przykładem jest uwiąd czasopism literackich), jest dobrej myśli. „Nie myśl, że książki znikną” – zdaje się powtarzać za Umbertem Eco. A dopóki można tak pięknie pisać o książkach, jak robi to Calasso, literatura ma się świetnie.

Roberto Calasso, Ślad wydawcy, przeł. Joanna Ugniewska, Stanisław Kasprzysiak, słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2018, s. 150

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 29.2018 (3169) z dnia 17.07.2018; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Książki nie znikną"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Nowe leki na odchudzanie podbijają świat. Czy właśnie odkryliśmy Święty Graal?

Czy nowe leki na odchudzanie, które właśnie zalewają zachodnie rynki, to największa rewolucja w medycynie od czasów antybiotyków? Jeśli tak, to może nas czekać również rewolucja społeczna.

Paweł Walewski, Łukasz Wójcik
23.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną