Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Książki nie znikną

Recenzja książki: Roberto Calasso, „Ślad wydawcy”

materiały prasowe
Dopóki można tak pięknie pisać o książkach, jak robi to Calasso, literatura ma się świetnie.

„Ślad wydawcy” to książka, w której Roberto Calasso w wyrafinowany sposób łączy najważniejsze dla niego obszary zainteresowań. Ten znakomity erudyta zajmował się jako eseista przede wszystkim wpływem mitów – głównie greckich („Zaślubiny Kadmosa z Harmonią”), ale także hinduskich („Ka”) – na współczesną świadomość. A jednocześnie był jednym z założycieli słynnego wydawnictwa Adelphi, które prowadzi do dziś. W „Śladzie wydawcy” proponuje czytelnikowi osobistą opowieść o doświadczeniach wydawcy. Niebagatelną rolę ma dla niego kontakt z autorami, z którymi w większości się przyjaźni (Josif Brodski i Elias Canetti), oraz kreowanie gustów – Calasso przypomina sytuację, gdy po opublikowaniu w Adelphi książek Josepha Rotha oponenci zarzucali wydawcy elitarność, a w kilka lat później, gdy austriacki pisarz stał się poczytny, ci sami dziennikarze oskarżali Calasso o komercyjność. Dzięki działaniom Adelphi Włochy są obecnie jedynym chyba krajem, w którym na hasło Roth czytelnicy odruchowo dopowiadają „Joseph”, a nie „Philip”. Dla takich momentów warto zajmować się literaturą – twierdzi Calasso. Ślad wydawcy to coś więcej niż wspomnienia i anegdoty, to namysł nad rolą edytora, w którym autor upatruje pierwiastka mitycznego. Widzi w nim niemal stwórcę, który powołuje coś z niczego. Pięknie to wszystko brzmi, ale jak wygląda przyszłość wydawców w dobie self publishingu i e-booków? Calasso, choć narzeka na zapaść rynku książki (czego znamiennym przykładem jest uwiąd czasopism literackich), jest dobrej myśli. „Nie myśl, że książki znikną” – zdaje się powtarzać za Umbertem Eco. A dopóki można tak pięknie pisać o książkach, jak robi to Calasso, literatura ma się świetnie.

Roberto Calasso, Ślad wydawcy, przeł. Joanna Ugniewska, Stanisław Kasprzysiak, słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2018, s. 150

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 29.2018 (3169) z dnia 17.07.2018; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Książki nie znikną"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną