Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Jan Jakub Kolski

Film: Jan Jakub Kolski

mat. pr.
Nagroda za oryginalność reżyserską i ponowne odkrycie polskiej prowincjonalności, w której może się odnaleźć nie tylko Polak.

Jan Jakub Kolski, czyli reżyser, scenarzysta i operator filmowy. Urodził się w 1956 r. we Wrocławiu. Pochodzi z filmowej rodziny – jego prababka była właścicielką kina w Łodzi, dziadek producentem i dystrybutorem filmowym, a ojciec i siostra pracowali jako montażyści. W latach 1976–81 Kolski pracował we wrocławskiej telewizji jako operator.

Od 1981 r. studiował w PWSFTViT w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV, który ukończył w 1985 r. Na dużym ekranie zadebiutował w roku 1990 filmem „Pogrzeb kartofla”, przedtem wyreżyserował wiele filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, z których do najważniejszych należą „Mały dekalog”, „Jak mnie kochasz”, „Słowiański świt” i „Ładny dzień”.

Jan Jakub Kolski jest również pisarzem; w roku 1994 opublikował książkę „Jańcio Wodnik i inne opowiadania”. Cztery lata później ukazała się jego debiutancka powieść „Kulka z chleba”. Jest także autorem bajki dla dzieci „Jadzia i Małoludki” (1998).

Ogólnopolską popularność przyniósł Kolskiemu wyreżyserowany w 1993 r. „Jańcio Wodnik”, w którym brawurowo zagrał Franciszek Pieczka i za który reżyser otrzymał Paszport POLITYKI. Jan Jakub Kolski podjął się później realizacji „Pornografii” Witolda Gombrowicza.

Kolski tworzy kino autorskie, jest uznawany za jednego z najciekawszych twórców polskiego filmu.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną