Paszporty POLITYKI

Rówieśnicy nagrody

Paszporty POLITYKI wręczone! Laureaci są rówieśnikami nagrody. Zdolni i wielcy

Laureaci Paszportów POLITYKI 2022 Laureaci Paszportów POLITYKI 2022 Leszek Zych / Polityka
Nadzieją napawa to, że w 30 lat od swoich początków Paszporty POLITYKI odnajdują dawnych laureatów i nominowanych w sytuacji niekwestionowanych liderów swoich dziedzin. W tym jubileuszowym roku patrzymy więc w przyszłość, zarazem spoglądając wstecz.
Polityka
Polityka

Lata 90. wracają. W serialach takich jak „Wielka woda” Jana Holoubka, w licznych wystawach czy spektaklach odnoszących się do pierwszej dekady nowej Polski. Ale wracają też w biogramach laureatów Paszportów POLITYKI, którzy coraz częściej – jak Agata Słowak, Anna Sułkowska-Migoń czy Jakub Skrzywanek – okazują się rówieśnikami tej nagrody. W tym jubileuszowym roku patrzymy więc w przyszłość, zarazem spoglądając wstecz.

To oglądanie się przez ramię ma oczywiście niepokojący wymiar. Wojna w Ukrainie wywarła mocny wpływ na życie kulturalne w Polsce (co także widać w tegorocznych Paszportach). A myśląc i mówiąc o jej powodach i konsekwencjach, także odnosimy się co rusz do bardzo jeszcze niepewnego politycznie okresu po transformacji.

Nadzieją napawa z kolei to, że w 30 lat od swoich początków Paszporty POLITYKI odnajdują dawnych laureatów i nominowanych w sytuacji niekwestionowanych liderów swoich dziedzin. To dlatego w tym roku aż troje artystów otrzymało od nas nagrody specjalne Kreatora Kultury. Skalę obiektów najlepiej widać z pewnego dystansu. Wielkość artystów – w nieco dłuższym dystansie czasowym. Wydaje nam się, że trzydziestka to już dobry przystanek i nie najgorszy punkt widokowy.

Laureaci Paszportów POLITYKI 2022

Film: Jan Holoubek
Teatr: Jakub Skrzywanek
Literatura: Grzegorz Piątek
Sztuki wizualne: Agata Słowak
Muzyka poważna: Anna Sułkowska-Migoń
Muzyka popularna: 1988
Kultura cyfrowa: Anna i Jakub Górniccy (Outriders)
Kreatorzy Kultury: Dorota Masłowska, Ryszard Poznakowski, Wilhelm Sasnal

Polityka 4.2023 (3398) z dnia 17.01.2023; Paszporty POLITYKI 2022; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Rówieśnicy nagrody"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Słabości starości. Jak długo może żyć człowiek i dlaczego starzejemy się tak nierówno

Dziś medycyna zapewnia nam to, że możemy żyć długo w stanie niekompletnego zdrowia. Ale często przedłużamy w ten sposób starość, a nie młodość – mówi Ewa Sikora, emerytowana profesorka Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

Joanna Podgórska
16.07.2024
Reklama