Rówieśnicy nagrody
Paszporty POLITYKI wręczone! Laureaci są rówieśnikami nagrody. Zdolni i wielcy
Lata 90. wracają. W serialach takich jak „Wielka woda” Jana Holoubka, w licznych wystawach czy spektaklach odnoszących się do pierwszej dekady nowej Polski. Ale wracają też w biogramach laureatów Paszportów POLITYKI, którzy coraz częściej – jak Agata Słowak, Anna Sułkowska-Migoń czy Jakub Skrzywanek – okazują się rówieśnikami tej nagrody. W tym jubileuszowym roku patrzymy więc w przyszłość, zarazem spoglądając wstecz.
To oglądanie się przez ramię ma oczywiście niepokojący wymiar. Wojna w Ukrainie wywarła mocny wpływ na życie kulturalne w Polsce (co także widać w tegorocznych Paszportach). A myśląc i mówiąc o jej powodach i konsekwencjach, także odnosimy się co rusz do bardzo jeszcze niepewnego politycznie okresu po transformacji.
Nadzieją napawa z kolei to, że w 30 lat od swoich początków Paszporty POLITYKI odnajdują dawnych laureatów i nominowanych w sytuacji niekwestionowanych liderów swoich dziedzin. To dlatego w tym roku aż troje artystów otrzymało od nas nagrody specjalne Kreatora Kultury. Skalę obiektów najlepiej widać z pewnego dystansu. Wielkość artystów – w nieco dłuższym dystansie czasowym. Wydaje nam się, że trzydziestka to już dobry przystanek i nie najgorszy punkt widokowy.
Laureaci Paszportów POLITYKI 2022
Film: Jan Holoubek
Teatr: Jakub Skrzywanek
Literatura: Grzegorz Piątek
Sztuki wizualne: Agata Słowak
Muzyka poważna: Anna Sułkowska-Migoń
Muzyka popularna: 1988
Kultura cyfrowa: Anna i Jakub Górniccy (Outriders)
Kreatorzy Kultury: Dorota Masłowska, Ryszard Poznakowski, Wilhelm Sasnal