Wystawy

Wspomnienie Krzysztoforów

Wokół Pierwszej Wystawy Grupy Krakowskiej w Krzysztoforach. 50 lat później, Galeria Starmach, Kraków. Wystawa czynna do 18.12.2008 r.

Przed 10 laty Teresa i Andrzej Starmachowie zorganizowali oryginalną ekspozycję: zrekonstruowali po 50 latach słynną I Wystawę Sztuki Nowoczesnej. Teraz postanowili pomysł powtórzyć. Okazja jest inna: 50 rocznica pierwszej wystawy Grupy Krakowskiej. Zorganizowana w 1958 r. w galerii Krzysztofory, które stały się później na wiele lat legendarną siedzibą malarzy. Pod duchowym przewodnictwem Tadeusza Kantora pokazali wówczas wspólnie swe prace artyści, którzy dziś należą do najważniejszych w powojennej historii kraju, m.in. Tadeusz Brzozowski, Maria Jarema, Kazimierz Mikulski, Jerzy Nowosielski, Jerzy Tchórzewski, Jonasz Stern.

„Odnowiciele piwnicy wygłosili stosowne mowy, wniesiono kosze wina i zaczął się wernisaż podziemny, jakiego dotąd jeszcze w Krakowie nie było” – donosiło „Życie Literackie”. I przez następne dziesięciolecia to właśnie z owej piwnicy wychodziło to, co najcenniejsze w polskim malarstwie.

Na powtórzonej wystawie artyści Grupy Krakowskiej reprezentowani są w komplecie. Przygotowano okazały katalog, zadbano o faksymile oryginalnego katalogu i przegląd ówczesnej prasy. To arcyciekawa wycieczka w przeszłość polskiej kultury i sztuki. Szkoda tylko, że już nie do oryginalnej siedziby.

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Radosław Sikorski dla „Polityki”: Świat nie idzie w dobrą stronę. Ale Putin tej wojny nie wygrywa

PiS wyobraża sobie, że przez solidarność ideologiczną z USA Polska może być takim Izraelem nad Wisłą. Że cała Europa będzie uwikłana w wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi, a Polska jako jedyna traktowana wyjątkowo przez Waszyngton. To jest ryzykowne założenie – mówi w rozmowie z „Polityką” szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Marek Ostrowski, Łukasz Wójcik
18.04.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną