Coraz więcej głośnych coming outów osób transseksualnych
Caitlyn Jenner, twarz czerwcowego wydania „Vanity Fair”, znaliśmy dotąd z roli wybitnego lekkoatlety. Dziś otwarcie opowiada o swojej przemianie, a transseksualizm wydaje się stopniowo opuszczać sferę tabu.

„Mówcie mi Caitlyn” – namawia patrząca na czytelników z okładki pisma „Vanity Fair” kobieta, do niedawna znana jako Bruce, który wywalczył dla Stanów Zjednoczonych kilka znaczących sportowych trofeów (patrz niżej).

Caitlyn Jenner nie była pierwsza – na podobne publiczne wyznanie zdecydowało się przed nią wielu, choć w różnych okolicznościach i z różnymi konsekwencjami. Często tragicznymi. Tabu jednak pęka, a coraz śmielsze coming outy nie skazują już jednoznacznie na społeczny ostracyzm. Przeciwnie: słychać raczej głosy poparcia. Tymczasem zachodnia prasa chętnie poświęca bohaterom podobnych historii okładki i łamy.

„Płeć mózgu i płeć psychiczna nie zawsze idą w parze z budową ciała, rysami twarzy i kapitałem posiadanych hormonów” – tłumaczy Paweł Walewski. I choć zrozumienie dla tego rozróżnienia nie jest powszechne, w atmosferze podobnych jak powyższe wyznań łatwiej je oswoić i trudniej unieważnić.

Niżej przykłady publicznych coming outów, które – prócz tego, że przyniosły ich bohaterom osobiste konsekwencje – otworzyły oczy również światu.

1. Caitlyn Jenner (ur. jako Bruce)

Amerykańska lekkoatletka, wieloboistka. Największy sukces odniosła podczas igrzysk olimpijskich w 1976 r. w Montrealu, gdzie nie tylko zdobyła złoty medal w dziesięcioboju, ale również ustanowiła rekord świata z rezultatem 8634 pkt.

Caitlyn (jeszcze jako Bruce) otrzymała w tym roku nagrodę im. Jamesa E. Sullivana dla „najlepszego amatorskiego sportowca Stanów Zjednoczonych”.

.
Vanity Fair/mat. pr.

.

Urodziła się – jak twierdzi – w ciele mężczyzny. Transformację rozpoczęła pod koniec lat 80., zainspirowana przykładem Renee Richards, słynnej, zaprzyjaźnionej z nią tenisistki, która podobną operację przeszła w 1976 r.

Caitlyn proces przemiany przerwała, gdy poznała i związała się z Kris Kardashian, matką sławnej Kim oraz Kourtney, Khloe oraz Roberta jr. Kardashiana.

W lutym 2015 r. Caitlyn udzieliła wywiadu Diane Sawyer z ABC, w którym po raz pierwszy oświadczyła, że jest kobietą. Coming out najbliżsi przyjęli niemal entuzjastycznie. „Kocham Cię, Bruce” – napisała na Twitterze Kim Kardashian. Z kolei 89-letnia matka byłego sportowca oświadczyła, że jest z niego (niej) nawet bardziej dumna niż wtedy, gdy na igrzyskach w Montrealu wywalczył złoty medal.

Caitlyn została twarzą czerwcowego numeru „Vanity Fair”. To pierwsza sesja po zakończonej metamorfozie, zdjęcia wykonała Annie Leibovitz. Caitlyn zaś od razu przybyło sympatyków na Twitterze – pobiła kolejny życiowy rekord (milion obserwatorów w maksymalnie krótkim czasie), wyprzedzając pod tym względem nawet Baracka Obamę.

2. Laverne Cox

Amerykańska aktorka, gwiazda telewizyjnych show, producentka. I aktywistka na rzecz ruchów LGBT.

.
Twitter

.

Cox urodziła się w ciele mężczyzny. Sławę zawdzięcza przede wszystkim roli w serialu „Orange Is the New Black”, zrealizowanej przez platformę Netflix historii o zakładzie karnym Litchfield Penitentiary dla kobiet.

Nim jednak wystąpiła na małym ekranie, Cox toczyła walkę z samą sobą. Wyznała publicznie, że mając 11 lat, usiłowała popełnić samobójstwo. Rówieśnicy wytykali jej, że nie zachowuje się zgodnie ze standardami, bo nie przejawia typowo męskich zachowań. Jedna z ówczesnych nauczycielek miała powiedzieć jej matce: „Jak tak dalej pójdzie, twój syn wyląduje w Nowym Orleanie ubrany w sukienkę”.

O swojej transformacji Cox opowiedziała równo przed rokiem na łamach magazynu „Time” (trafiła też na okładkę). Dziś uważa, że dzięki głośnemu rozprawianiu o transseksualizmie ludzie w podobnych sytuacjach czują się mniej samotni.

3. Chaz Bono (ur. jako Chastity Sun)

Jako jedyne dziecko Sonny’ego i Cher Chasity Sun znalazła się (lub raczej – znalazł) w centrum zainteresowania opinii publicznej, kiedy wyszło na jaw, że przechodzi transformację.

.
Chaz Bono/Facebook

.

W 2009 r. – już jako Chaz – udzielił wywiadu „Entertainment Tonight”, a jego doświadczenia udokumentowano w filmie „Becoming Chaz” (Stając się Chazem).

W 2011 r. Chaz wziął udział w 13. sezonie amerykańskiej edycji „Tańca z gwiazdami” –  jako pierwszy transseksualny mężczyzna w historii programu. Jego książka autobiograficzna „Transition: Becoming Who I Was Always Meant To Be”, wydany w 2012 r., trafił na listę bestsellerów „New York Timesa”.

„Czułem, że nie zdołam samego siebie zaakceptować, dopóki nie uwolnię się od własnych fobii” – napisał w książce. I dodakł: „Sądziłem, że wyjawienie prawdy o sobie zrujnuje mi życie”.

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną