Agata Duda zignorowała rękę Trumpa. Czy popełniła gafę?
Adam Jarczyński, ekspert od protokołu dyplomatycznego, wyjaśnia: czy odpięte guziki marynarki szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego podczas powitania Donalda Trumpa to uchybienie protokolarne czy drobnostka? Dlaczego odkryte ramiona Melanii Trump to jednak przesada? I czy Agata Duda podjęła ryzykowną grę?
Prezydent Donald Trump i Melania Trump oraz Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.
Slawomir Kaminski/Agencja Gazeta

Prezydent Donald Trump i Melania Trump oraz Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Odkryte ramiona Melanii Trump to przesada?
Carlos Barria/Reuters/Forum

Odkryte ramiona Melanii Trump to przesada?

Anna Dąbrowska: – Agata Kornhauser-Duda trafiła na czołówki światowych mediów po tym, jak zignorowała wyciągniętą do niej rękę Donalda Trumpa i podeszła do amerykańskiej Pierwszej Damy, żeby to z nią się najpierw pożegnać. Kto tu popełnił faux pas?
Adam Jarczyński: – Myślę, że to wydarzyło się przez przypadek. Wyciągnięta ręka prezydenta została po prostu niezauważona. Choć mogłoby się to wydawać niemożliwe, to tak się czasem dzieje podczas powitań. W innym wypadku, o co nie posądzam pani Kornhauser-Dudy, bo jest kobietą kulturalną, niepodjęcie dłoni, która została skierowana w naszym kierunku do powitania, byłoby faux pas. Czasem dzieje się tak przy okazji chęci zamanifestowania czegoś, ale to bardzo ryzykowna gra.

W środę na lotnisku w Warszawie w delegacji, która witała prezydenta USA Donalda Trumpa, był minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Miał odpiętą marynarkę. Czy to drobiazg, czy uchybienie zasadom protokołu dyplomatycznego?
Niezapięcie marynarki buduje mało estetyczny wizerunek, trochę z pogranicza nonszalancji, która nie gości regularnie na dyplomatycznych salonach. Ale czy jest to protokolarne uchybienie? Niektórzy mówią czasem o braku szacunku dla drugiej osoby – jeżeli strój nosimy w niewłaściwy sposób, niemniej o to bym ministra nie posądzał, to nic nieznaczące przeoczenie. O ważniejsze sprawy należało zadbać.

Choć, koniec końców, do czegoś te guziki zostały stworzone i zdecydowanie lepiej wyglądają zapięte (ale nie wszystkie na raz). Gdybym to ja miał przyjemność i zaszczyt podejmować głowę innego państwa, to marynarkę na pewno bym zapiął. Przy marynarce z trzema guzikami – na dwa górne lub środkowy guzik, a przy dwuguzikowej – na górny. Dolnego guzika nie zapinamy – marynarka zapięta na wszystkie też nie wygląda dobrze – chyba że jest jednoguzikowa.

Czytaj także

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną