Co studiowali europejscy przywódcy?
Zebraliśmy dane z 41 państw.
Mateusz Morawiecki
Kancelaria Prezesa RM

Mateusz Morawiecki

Nie ma kierunku, który zapewnia karierę w polityce – przyznajmy to od razu. Ale wykształcenie pomaga osiągnąć sukces w każdej dziedzinie i zawodzie.

Jakie umiejętności i wiedza pomogły europejskim przywódcom w karierze? Spójrzmy na mapę:

.
KŻ/Polityka

.

1. Polska. Premier Mateusz Morawiecki – najpierw studiował historię na Uniwersytecie Wrocławskim, a później ukończył studia Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University.

2. Niemcy. Kanclerz Angela Merkel – studiowała w Lipsku fizykę, a w 1986 roku uzyskała doktorat z chemii fizycznej.

3. Czechy. Premier Andrej Babisz – studiował handel międzynarodowy na Uniwersytecie w Bratysławie.

4. Słowacja. Premier Robert Fico – studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, następnie kształcił się na studiach doktoranckich z dziedziny prawa kryminalnego w Instytucie Państwa i Prawa Słowackiej Akademii Nauk (1988–1992). Obronił pracę doktorską na temat kary śmierci w Czechosłowacji, habilitował się w 2002 roku.

5. Białoruś. Prezydent Aleksandr Łukaszenka – w latach 1971–1975 studiował na Wydziale Historycznym Mohylewskiego Państwowego Instytutu Pedagogicznego.

6. Ukraina. Prezydent Petro Poroszenko – w 1989 roku ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Kijowskim.

7. Rosja. Prezydent Władimir Putin – w 1975 roku skończył studia na Wydziale Prawa Państwowego Uniwersytetu w Leningradzie.

8. Litwa. Prezydent Dalia Grybauskaitė – w 1983 roku ukończyła studia ekonomiczne na Uniwersytecie Leningradzkim, a w 1988 roku uzyskała stopień kandydata nauk ekonomicznych (odpowiednik stopnia doktora) w Akademii Nauk Społecznych przy KC KPZR w Moskwie.

9. Łotwa. Premier Māris Kučinskis – w 1988 roku ukończył studia ekonomiczne z zakresu planowania przemysłowego na Uniwersytecie Łotwy w Rydze.

10. Estonia. Premier Jüri Ratas – studiował prawo na Uniwersytecie w Tartu, a w 2007 roku na macierzystej uczelni podjął studia doktoranckie.

11. Dania. Premier Lars Løkke Rasmussen – w 1992 roku został absolwentem prawa na Uniwersytecie Kopenhaskim.

Czytaj także

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj