Ludzie i style

Co studiowali europejscy przywódcy?

Mateusz Morawiecki Mateusz Morawiecki Kancelaria Prezesa RM
Zebraliśmy dane z 41 państw.

Nie ma kierunku, który zapewnia karierę w polityce – przyznajmy to od razu. Ale wykształcenie pomaga osiągnąć sukces w każdej dziedzinie i zawodzie.

Jakie umiejętności i wiedza pomogły europejskim przywódcom w karierze? Spójrzmy na mapę:

.KŻ/Polityka.

1. Polska. Premier Mateusz Morawiecki – najpierw studiował historię na Uniwersytecie Wrocławskim, a później ukończył studia Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University.

2. Niemcy. Kanclerz Angela Merkel – studiowała w Lipsku fizykę, a w 1986 roku uzyskała doktorat z chemii fizycznej.

3. Czechy. Premier Andrej Babisz – studiował handel międzynarodowy na Uniwersytecie w Bratysławie.

4. Słowacja. Premier Robert Fico – studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, następnie kształcił się na studiach doktoranckich z dziedziny prawa kryminalnego w Instytucie Państwa i Prawa Słowackiej Akademii Nauk (1988–1992). Obronił pracę doktorską na temat kary śmierci w Czechosłowacji, habilitował się w 2002 roku.

5. Białoruś. Prezydent Aleksandr Łukaszenka – w latach 1971–1975 studiował na Wydziale Historycznym Mohylewskiego Państwowego Instytutu Pedagogicznego.

6. Ukraina. Prezydent Petro Poroszenko – w 1989 roku ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Kijowskim.

7. Rosja. Prezydent Władimir Putin – w 1975 roku skończył studia na Wydziale Prawa Państwowego Uniwersytetu w Leningradzie.

8. Litwa. Prezydent Dalia Grybauskaitė – w 1983 roku ukończyła studia ekonomiczne na Uniwersytecie Leningradzkim, a w 1988 roku uzyskała stopień kandydata nauk ekonomicznych (odpowiednik stopnia doktora) w Akademii Nauk Społecznych przy KC KPZR w Moskwie.

9. Łotwa. Premier Māris Kučinskis – w 1988 roku ukończył studia ekonomiczne z zakresu planowania przemysłowego na Uniwersytecie Łotwy w Rydze.

10. Estonia. Premier Jüri Ratas – studiował prawo na Uniwersytecie w Tartu, a w 2007 roku na macierzystej uczelni podjął studia doktoranckie.

11. Dania. Premier Lars Løkke Rasmussen – w 1992 roku został absolwentem prawa na Uniwersytecie Kopenhaskim.

12. Szwecja. Premier Kjell Stefan Löfven – studiował pracę społeczną na Uniwersytecie w Umeå, ale po półtora roku zrezygnował.

13. Norwegia. Premier Erna Solberg – w 1986 roku ukończyła socjologię, nauki polityczne, statystykę i ekonomię na Uniwersytecie w Bergen.

14. Finlandia. Premier Juha Sipilä – w 1986 roku ukończył studia z zakresu inżynierii na uniwersytecie w Oulu.

15. Austria. Kanclerz Christian Kern – w 1997 roku ukończył studia z zakresu dziennikarstwa i komunikacji na Uniwersytecie Wiedeńskim. Odbył również studia podyplomowe z zakresu zarządzania na Universität St. Gallen.

16. Belgia. Premier Charles Michel – ukończył w 1998 roku studia prawnicze na Université Libre de Bruxelles, w tym samym roku w Brukseli rozpoczął praktykę w zawodzie.

17. Holandia. Premier Mark Rutte – w 1992 roku ukończył historię na uniwersytecie w Lejdzie.

18. Luksemburg. Premier Xavier Bettel – studiował prawo w Nancy i na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. W 2001 roku uzyskał uprawnienia adwokata.

19. Szwajcaria. Kanclerz federalny Szwajcarii Walter Thurnherr – studiował fizykę teoretyczną na Politechnice Federalnej w Zurychu.

20. Francja. Prezydent Emmanuel Macron – uzyskał dyplom DEA z zakresu filozofii na Université de Paris X, został także absolwentem Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu oraz École nationale d’administration.

21. Wielka Brytania. Premier Theresa May – jest absolwentką Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie w 1977 roku uzyskała licencjat z geografii.

22. Irlandia. Premier Leo Varadkar. Z zawodu jest lekarzem, kształcił się w The King’s Hospital oraz w Trinity College w Dublinie.

23. Islandia. Premier Bjarni Benediktsson – w 1995 roku skończył studia prawnicze na Uniwersytecie Islandzkim.

24. Portugalia. Premier António Luís Santos da Costa – studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lizbońskiego.

25. Hiszpania. Premier Mariano Rajoy Brey – ukończył w 1977 roku studia prawnicze na Universidad de Santiago de Compostela.

26. Włochy. Premier Paolo Gentiloni Silveri – ukończył studia z zakresu nauk politycznych na Uniwersytecie La Sapienza.

27. Liechtenstein. Premier Adrian Hasler – w 1991 roku ukończył studia z zakresu administracji na uniwersytecie w St. Gallen w Szwajcarii.

28. Węgry. Premier Viktor Mihály Orbán – w 1987 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa.

29. Rumunia. Premier Mihai Tudose – absolwent studiów prawniczych na prywatnym Universitatea Creștină Dimitrie Cantemir w Bukareszcie (1995). W 2007 roku uzyskał magisterium z europejskiej polityki gospodarczej w SNSPA.

30. Bułgaria. Premier Bojko Borisow – w 1982 roku został absolwentem Wydziału Ochrony Przeciwpożarowej Wyższej Szkoły Służb Specjalnych przy bułgarskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, którą ukończył ze stopniem podporucznika. W 1990 roku obronił na niej pracę doktorską poświęconą psychofizycznemu treningowi sił operacyjnych.

31. Mołdawia. Premier Pavel Filip – z wykształcenia inżynier mechanik. W latach 1983–1990, z przerwą na czas odbywania służby wojskowej, studiował w Instytucie Politechnicznym w Kiszyniowie. W 1996 roku ukończył studia podyplomowe z zarządzania w Institutul Internaţional de Management.

32. Słowenia. Premier Miro Cerar – z wykształcenia doktor nauk prawnych, został wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Lublańskim, gdzie objął stanowisko profesora.

33. Chorwacja. Premier Andrej Plenković – ukończył studia prawnicze na uniwersytecie w Zagrzebiu (1993), a w 2002 roku, na tej samej uczelni, studia z zakresu międzynarodowego prawa publicznego i prywatnego. W 2002 roku uzyskał uprawnienia adwokata.

34. Bośnia i Hercegowina. Prezydent Mladen Ivanić – studiował ekonomię.

35. Serbia. Premier Ana Brnabić – wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie została absolwentką zarządzania przedsiębiorstwem na Northwood University. Później kształciła się w zakresie marketingu na brytyjskim University of Hull, gdzie uzyskała dyplom MBA.

36. Albania. Premier Edi Rama – z wykształcenia i zawodu artysta i malarz.

37. Andora. Premier Antoni Martí – ukończył architekturę na uniwersytecie w Tuluzie.

38. Czarnogóra. Premier Duško Marković – ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Kragujevacu, po czym w latach 1983–1986 pracował w departamencie prawnym kopalni Brskovo w Mojkovacu.

39. Grecja. Premier Aleksis Tsipras – ukończył inżynierię lądową na Politechnice Ateńskiej, a następnie studia podyplomowe z zakresu planowania przestrzennego.

40. Malta. Premier Joseph Muscat – ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Maltańskim z dziedziny zarządzania, a rok później z dziedziny polityki publicznej. W 1997 roku na tej samej uczelni został absolwentem studiów magisterskich z zakresu europeistyki. W 2007 roku ukończył studia doktoranckie z dziedziny zarządzania na University of Bristol.

41. Monako. Minister stanu Serge Telle: studiował w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu (nauki polityczne) oraz Instytucie Narodowych Języków i Kultur Orientalnych (język suahili). Skończył także studia podyplomowe z prawa wspólnotowego UE.

mapa na podstawie: Statista.com

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Jak pokroić morze? Przybywa chętnych na kawałek Bałtyku. A rybakom wiatr w oczy

To tylko złudzenie, że na Bałtyku jest bezmiar przestrzeni. Jest coraz ciaśniej i coraz więcej chętnych, którzy chcą wyrwać kawałek morza dla siebie.

Ryszarda Socha
24.01.2023
Reklama