Ludzie i style

Botor, Bielecki, Tomala, Urubko. Bohaterowie akcji na Nanga Parbat

Od lewej: Piotr Tomala, Jarosław Botor, Adam Bielecki, Denis Urubko Od lewej: Piotr Tomala, Jarosław Botor, Adam Bielecki, Denis Urubko KŻ / Polityka
Działali w zawrotnym tempie, zmuszeni podjąć trudne decyzje. Kim są himalaiści, którzy ruszyli na pomoc na Nanga Parbat?

Czterech himalaistów ruszyło na pomoc Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi, którzy utknęli na Nanga Parbat, jednym z najwyższych ośmiotysięczników na świecie. Podzielili się. Adam Bielecki i Denis Urubko wspięli się, poszukując Francuzki w okolicach 6000 metrów, Jarosław Botor i Piotr Tomala zostali zaś niżej, uzbrojeni w sprzęt medyczny, gotowi udzielić pomocy. Wszyscy pomagali ją ewakuować i doprowadzić do śmigłowca.

Do Revol himalaistom udało się dotrzeć w osiem godzin. Rekordowo szybko. Zakładano, że droga zajmie im dwukrotnie więcej czasu. Ratownicy nie mogli pomóc Mackiewiczowi – był znacznie wyżej, warunki pogodowe się zepsuły. Z relacji Revol wynika, że polski himalaista był w stanie agonalnym. Nie mógł się poruszać o własnych siłach, nie widział. Został w górach, do których miał szczególny stosunek. Siedem razy przymierzał się do zdobycia Nanga Parbat.

O ocaleniu Revol mówi się, że to cud. Himalaiści pracowali w mroku, mrozie, narażając także własne zdrowie i życie. Kim są bohaterowie akcji ratunkowej na Nanga Parbat?

Jarosław Botor. Ratownik medyczny, instruktor ratownictwa górskiego. Na co dzień mieszka w Zabrzu. Zdobył andyjski szczyt Alpamayo i himalajski Ama Dablam. W 2016 roku uczestniczył w ekspedycji na K2. Nie udało się ze względu na fatalne warunki pogodowe.

Adam Bielecki. Himalaista z 20-letnim doświadczeniem, uznawany za najlepszego na świecie w swoim fachu. Jako pierwszy zdobył zimą Broad Peak i Gaszerbrum I (K5). On też próbował wejść na Nanga Parbat. Próba w 2016 roku nie powiodła się przez pogodę. Urodził się w Tychach.

Denis Urubko. Urodził się w Niewinnomyssku, od 2015 roku ma też polskie obywatelstwo. Zdobywca Korony Himalajów – czternastu ośmiotysięczników (wszystkie pod flagą Kazachstanu – zrzekł się tego obywatelstwa). Jest piętnastym wspinaczem, któremu udał się ten wyczyn. I pierwszym, który wszedł zimą na Makalu i Gaszerbrum II. Aktor z wykształcenia. „Zrozumiałem, że będąc aktorem, będę musiał wiele razy żyć cudzym życiem, a nie swoim. A ja chciałem przeżywać tylko jedno, własne, podążając swoją drogą” – mówił POLITYCE.

Piotr Tomala. Szef Klubu Wysokogórskiego Lublin. Zdobywca Czo Oyu i Broad Peak. Wspinał się też w obu Amerykach, wszedł na Aconcanguę (najwyższy szczyt południowej półkuli). Razem z Botorem brał udział w ekspedycji na K2 w 2016 roku.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Rząd tnie cesarki, choć Polki boją się rodzić naturalnie. Co się dzieje na porodówkach?

Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?

Agata Szczerbiak
02.12.2022
Reklama