Ludzie i style

AbstrachujeTV bije rekord Polski na YouTube

AbstrachujeTV AbstrachujeTV Facebook
AbstrachujeTV właśnie stał się pierwszym kanałem na YouTube w Polsce z miliardem wyświetleń na koncie.

4 października 2012 r. kanał założyli wspólnie Cezary Jóźwik, Rafał Masny i Robert Pasut. Pierwszy odcinek „Co mówią: GIMBUSY” w cztery dni obejrzało prawie 400 tys. osób. Dzisiaj ich firma ABSTRA, działająca od 2016 r., jest prężnym przedsiębiorstwem, największym niezależnym producentem treści rozrywkowych i popularnonaukowych na YouTube w kraju. Prowadzi 13 kanałów, w tym: oryginalne „AbstrachujeTV”, „Beksy”, ekonomiczny „Dla Pieniędzy”, „Do Roboty”, „W Karolach Głównych”, „Maksymalnie”, serial „Nieprzygotowani”, „To już jutro”, „zRozum” o tematyce psychologicznej, „Hajlajt”, kanał Aleksandry Żuraw oraz AbstrachujePLUS o kulisach powstawania skeczy na AbstrachujeTV. Zespół stworzył też własną markę odzieżową AbstraWear.

Czytaj także: Zawód? Youtuber

Miliony subskrypcji, miliony wyświetleń

Kanał opiera się na krótkich skeczach trwających od trzech do 10 minut, głównie parodii: konwencji filmowych, stereotypów o młodzieży, uczniach, studentach, hipsterach, blogerach, relacjach damsko-męskich. Youtuberzy tworzą cykle, np. filmików „Co mówią: zwierzęta, rodzeństwo, typowy Seba”, „Czego NIE mówią: policjanci, nauczyciele, kierowcy i pasażerowie”, „Czego NIE robić: w PKP, na plaży, w publicznej toalecie”. Tylko na kanale AbstrachujeTV opublikowali ponad 200 materiałów. Jeden odcinek wyświetlany jest średnio 4,5 mln razy. Kanał zebrał ponad 3 mln subskrybentów.

Sprawdź też: 16 ciekawostek na temat YouTube

Jego autorzy dochody czerpią z product placement’u. Z początku inne firmy się nimi nie interesowały, więc stworzyli własną markę odzieżową. Według danych podanych przez magazyn „Forbes” Abstrawear, sprzedając po 800 sztuk T-shirtów, bluz czy czapek, generuje miesięcznie przychody na poziomie 60–70 tys. zł, co przekracza zarobki z reklam na YouTube. A w międzyczasie biznes dostrzegł ich potencjał. W filmikach pojawiły się m.in. smartfon LG L3 czy citroën cactus. Bohaterowie Abstrachuje wystąpili też w spocie reklamowym firmy Tiger. Pieniądze się przydają – koszt produkcji jednego odcinka wynosi od tysiąca do 8,5 tys. zł.

„Nakręciliśmy ten film, bo bardzo podobał nam się pomysł. Pojedynczy materiał może się nam nie opłacić, ale sfinansować może go kolejna produkcja. A nawet kiedy nie zarabiamy, cały czas budujemy zaangażowanie fanów” – tłumaczył „Forbsowi” Rafał Masny.

Czytaj także: Polskie gwiazdy YouTube

Polskim youtuberom jeszcze daleko do światowej czołówki

Polskiemu kanałowi ciągle daleko do światowej czołówki, np. do szwedzkiego twórcy Felixa Kjellberga, posługującego się pseudonimem PewDiePie (to zarazem nazwa jego kanału). Felix udostępnia treści o charakterze komediowym, ale też komentarze do gier. Jego kanał ma 19 mld wyświetleń i 79 mln subskrybentów. Depcze mu po piętach indyjska, konkretnie bollywoodzka wytwórnia płytowa T-Series, pierwszy nieanglojęzyczny kanał w czołówce rankingu YouTube. Wytwórnię założył w 1983 r. Gulshan Kumar, ojciec Bhushana Kumara, który przejął ster. T-Series zaczęła publikować w 2011 r. Teraz liczba subskrybentów sięga 78 mln (przy liczbie wyświetleń na poziomie 57 mld). Cóż, trudno konkurować z najpopularniejszą platformą w kraju o populacji przekraczającej miliard, gdzie liczba smartfonów per capita ciągle rośnie.

Czytaj także: Influencerzy – autorytety z internetu

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021
Reklama