Geneza tajemniczej kultury Clovis

Skąd Indianie przybyli?
Kto i kiedy po raz pierwszy dotarł do Ameryki? Przybysze z Europy czy Azji? W naukową debatę na ten temat mocno wmieszała się polityka.
Artystyczna wizja wędrówki ludów.
The Bridgeman Art Library/Corbis

Artystyczna wizja wędrówki ludów.

Gdy w 1492 r. Kolumb odkrywał Amerykę, nie wiedział, że była ona odkryta już od co najmniej 13 tys. lat. My dziś to wiemy, ale – na zdrowy rozum – fakt, że to odkrycie w ogóle się udało, a zwłaszcza że nastąpiło w okresie największych zlodowaceń, wydaje się niepojęty. Gdy spojrzymy na mapę świata od strony Azji i Ameryki, zobaczymy największy ocean – Pacyfik – rozdzielający oba te lądy i zwężający się stopniowo ku górze, aż do miejsca, gdzie kontynenty niemal się stykają. Między Czukotką z jednej a Alaską z drugiej strony jest tylko wąska Cieśnina Beringa, licząca dziś ok. 80 km. To jedyne miejsce, gdzie mogło dojść do takiej międzykontynentalnej migracji. Tyle że mało jest na Ziemi rejonów równie niedostępnych i groźnych.

Trzy scenariusze

Historia pierwszego odkrycia Ameryki, choć trudna do pojęcia, wydawała się do niedawna dość dobrze rozpoznana. Ludzie, wywodzący się z plemion mongoloidalnych północno-wschodniej Syberii, przybyć tam mieli przed ok. 13 tys. lat. Wcześniej zaś zaliczyli trwający kilka tysięcy lat pobyt na obszarze tzw. Beringii, czyli pomostu lądowego wielkości połowy Europy, który połączył oba kontynenty za sprawą obniżenia się wód oceanu światowego o ponad 100 m podczas ostatniego zlodowacenia.

Po krótkim pobycie na Alasce ruszyli na południe, gdy pokrywa lodowa na obszarze dzisiejszej Kanady rozdzieliła się na dwie masy, i wolnym od lodu korytarzem powędrowali ku stepom.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną