Nauka

Prof. Jacek Kochanowicz (1946–2014)

Prof. Jacek Kochanowicz (1946–2014)

Prof. Jacek Kochanowicz Prof. Jacek Kochanowicz Piotr Waniorek / Newspix.pl
W czwartek, 2 października, zmarł profesor Jacek Kochanowicz (ur. 1946), ekonomista i wybitny znawca historii gospodarczej.

Był uczniem legendarnego Witolda Kuli, pracował na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadził badania i wykłady w licznych ośrodkach zagranicznych, m.in. w Central European University w Budapeszcie, w University of Chicago, University of Washington. Pytany o najważniejsze swoje prace, Jacek Kochanowicz przywoływał publikowane w prestiżowych wydawnictwach badania poświęcone restrukturyzacji gospodarek Europy Wschodniej, ekonomii gospodarstwa chłopskiego w różnych okresach historycznych, studia nad modernizacją.

Odszedł nie tylko znakomity uczony, lecz także wybitna osobowość, człowiek łączący ogromną erudycję i precyzję intelektualną z namiętnością do żywych dyskusji, które pozostaną w pamięci każdego, kto w nich miał przyjemność uczestniczyć. Tak jak w pamięci pozostanie profesor Jacek Kochanowicz.

Reklama

Czytaj także

Nauka

Ożywianie mózgu po śmierci i transplantacja głowy. Czy istnieją granice neuronauki?

Badaczom udało się wznowić niektóre funkcje mózgów pobranych od świń, a inny naukowiec chciałby przeprowadzić transplantację ludzkiej głowy.

Piotr Rzymski
22.04.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną