Nauka

To, jak się kłócisz z małżonkiem, pozwala przewidywać, na co w przyszłości zachorujesz

Tumblr
Zespołowi naukowców pod przewodnictwem Roberta Levensona z UC Berkeley udało się odnaleźć ciekawy związek między tym, w jaki sposób się kłócimy, a stanem naszego zdrowia.

Jeżeli podczas małżeńskiej sprzeczki kipisz gniewem i frustracją – przyjrzyj się ciśnieniu krwi. Jeżeli w obliczu konfliktu masz ochotę schować się do mysiej dziury, miej baczenie na kondycję swoich pleców i mięśni. To, co brzmi jak ludowa mądrość, jest w istocie ustaleniami ponad 20-letnich badań naukowców z University of California.

Zespołowi naukowców pod przewodnictwem Roberta Levensona z UC Berkeley udało się odnaleźć ciekawy związek między tym, w jaki sposób się kłócimy, a stanem naszego zdrowia.

Zespół Lavensona od 1989 roku bada grupę 156 heteroseksualnych małżeństw w średnim wielu. Pary są nagrywane co pięć lat, kiedy w warunkach laboratoryjnych dyskutują nad sprawami codziennymi, kwestiami spornymi oraz zdarzeniami, które sprawiają im radość. Dodatkowo małżeństwa odpowiadają na precyzyjne pytania kwestionariuszowe dotyczące stanu zdrowia.

Bazując na danych z ponad 20 lat studiów, naukowcom udało się wykazać związek między sposobem, w jaki kłócili się badani, a dolegliwościami zdrowotnymi, które po latach zaczęły się u nich pojawiać.

Okazało się, że osoby wykazujące podczas kłótni postawę agresywną po latach zaczynały chorować na problemy związane z działaniem serca i podwyższonym ciśnieniem krwi. Małżonkowie prezentujący postawę pasywną cierpieli na problemy związane z bólem pleców i sztywnością mięśni.

Brzmi dziwacznie? Przyczyny takiego związku zostały lepiej zrozumiane, kiedy badacze przyjrzeli się mimice badanych, ich językowi ciała, tonowi głosu oraz odpowiedziom udzielonym w kwestionariuszach.

Aby zidentyfikować postawę agresywną, naukowcy szukali na nagraniach zachowań łączonych z gniewem, takich jak zaciśnięte wargi, ściągnięte brwi, głos podniesiony lub obniżony w stosunku do normalnego tonu oraz zaciśnięte szczęki. Przy podstawie pasywnej badani wysyłali sygnały świadczące o chęci ucieczki, do których należały sztywne mięśnie twarzy, napięcie mięśni i sporadyczny kontakt wzrokowy lub jego brak.

Naukowcy sugerują, że te mikrowyrażenia towarzyszące okazywaniu emocji mogą w długiej perspektywie skutkować konkretnymi problemami zdrowotnymi. Dlatego w przypadku grupy prezentującej postawę agresywną po latach pojawiały się problemy z sercem i ciśnieniem krwi, a w grupie osób przejawiających zachowanie pasywne częste były problemy ze sztywnymi mięśniami i bólami pleców.

Konflikty zdarzają się w każdym małżeństwie, ale ludzie radzą sobie z nimi w różny sposób – tłumaczy jedna z badaczek, Claudia Haase z Northwestern University – Niektórzy z nas eksplodują, inni po prostu milkną i chcą uciekać. Nasze badania pokazują, że różne strategie radzenia sobie z sytuacją konfliktową mogą być sposobem na przewidzenie, jakie problemy zdrowotne rozwinął się w prospektywnie długoterminowej – dodaje.

A to oznacza możliwość przeciwdziałania zdrowotnym skutkom kłótni. Bo na brak spięć w małżeństwie raczej nie ma co liczyć.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną