Ministerstwo Zdrowia wprowadza zakaz wywozu leków z Polski
[20:30] Od północy z 5 na 6 marca ma obowiązywać zakaz wywożenia za granicę leków, które mogą pomóc w walce z koronawirusem, w tym popularnych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych – dowiedziało się Radio TOK FM. Formalnie minister zdrowia rozszerzył listę tzw. leków zagrożonych masowym wywozem z kraju, zakaz dotyczy także maseczek, czepków, termometrów, igieł i innego sprzętu, który mógłby okazać się przydatny w walce z epidemią. Podobne prewencyjne przepisy wprowadzają również inne kraje, m.in. Francja i Niemcy.
Specustawa dot. koronawirusa jutro w Senacie
[19:00] Senackie komisje zdrowia i ustawodawcza po trzygodzinnych obradach przyjęły bez poprawek propozycję przepisów ujętych w specustawie dot. szczególnych rozwiązań w walce z koronawirusem. „Mojemu klubowi przedstawiłem propozycję przyjęcia tej ustawy bez poprawek z jednoczesną zapowiedzią złożenia takich poprawek w formie senackiej inicjatywy ustawodawczej w jak najszybszym trybie” – mówił na posiedzeniu przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski. W piątek ustawą na dodatkowym, zaplanowanym na jeden dzień posiedzeniu zajmie się Senat.
Senat zajmie się szybko ustawą nt koronawirusa (choć jeszcze tydzień temu senatorowie PiS nie chcieli o tym debatować!) aby walczyć z zagrożeniem. Pamietajmy jednak żeby pod hasłem walki z wirusem nie dopuścić do niezasadnego ograniczenia swobód obywatelskich - na to zgody nie ma
— Tomasz Grodzki (@profGrodzki) March 3, 2020
Na posiedzeniu senackich komisji dyrektor departamentu zasiłków ZUS Justyna Dziuba przekazała także senatorom informacje o zwolnieniach i zasiłkach dla osób zdrowych objętych kwarantanną z powodu koronawirusa. Zwolnienia pracownikom zatrudnionym na stałe na okres kwarantanny w pierwszych 33 dniach ma finansować pracodawca, a następnie Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy i samozatrudnieni podlegający ubezpieczeniu chorobowemu od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego z powodu kwarantanny przysługuje zasiłek chorobowy z funduszu ubezpieczeń społecznych.
[18:45] W Wielkiej Brytanii zmarł pierwszy pacjent zakażony SARS-CoV-2 – poinformowało w czwartek po południu BBC.
Włochy – 41 zgonów w ciągu doby
[18:20] Rządowy komisarz ds. kryzysu Angelo Borrelli poinformował, że liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa wzrosła we Włoszech do 148. Obecnie zakażonych jest w tym kraju blisko 3,3 tys. osób – najwięcej w całej Europie. Mimo to eksperci ostrzegają, że epidemia we Włoszech jest wciąż w fazie początkowej i będzie się gwałtownie rozprzestrzeniać, o ile nie zostaną podjęte drastyczne kroki. Rząd Giuseppe Contego już się na nie zdecydował – zamknięto szkoły i uniwersytety, większość muzeów, kin i galerii sztuki, odwołano konferencje naukowe. Rozgrywki sportowe do 3 kwietnia odbywać się będą bez publiczności.
O kolejnych trzech zgonach z powodu Covid-19 poinformował także francuski resort zdrowia. Łącznie po zakażeniu koronawirusem zmarło w tym kraju siedem osób. W ciągu ostatniej doby we Francji wykryto 138 nowe przypadki SARS-CoV-2, najwięcej od wybuchu epidemii. Daje to łącznie 423 chorych.
Również w Holandii w ciągu ostatniej doby odnotowano gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem – 44 – co daje łącznie 82 potwierdzone przypadki zachorowania na Covid-19. Dotąd nie odnotowano w tym kraju ani jednego zgonu związanego z SARS-CoV-2.
Polska: 92 osoby w szpitalach z podejrzeniem koronawirusa
[17:00] Ministerstwo Zdrowia podało do publicznej informacji, że w polskich szpitalach przebywają obecnie 92 osoby z podejrzeniem koronawirusa, w tym 66-latek z Cybinki, który przyjechał do Polski z Westfalii i jest jak dotąd jedynym potwierdzonym przypadkiem wystąpienia Covid-19 w naszym kraju.
Resort poinformował także, że 490 osób poddano kwarantannie domowej, a 5647 objęto nadzorem sanepidu.
Czytaj też: Polscy lekarze a koronawirus. Co wiedzą, czego się boją?
IATA: Branża lotnicza w obliczu bezprecedensowych strat
[16:30] Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) zaktualizowało swoją analizę wpływu koronawirusa na globalny przemysł transportu lotniczego. Zgodnie z najnowszymi wyliczeniami – a od ostatniej analizy w lutym wirus rozprzestrzenił się na ponad 80 krajów świata, co wyraźnie wpłynęło na spadek liczby rezerwacji na trasach poza Chinami – branża lotnicza może w tym roku stracić między 63 mld a 113 mld dol. przychodów. To prawdziwy kryzys, sytuacja bez precedensu – podkreślił dyrektor generalny IATA Alexandre de Juniac.
Senackie komisje pracują nad specustawą dot. koronawirusa
[15:00] Prace nad specustawą dot. koronawirusa rozpoczęły w Senacie połączone komisje zdrowia i ustawodawcza. Już jutro na specjalnie zwołanym posiedzeniu będzie nad nią obradował Senat.
W poniedziałek 2 marca Sejm w ekspresowym tempie przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Specustawa ma na celu zminimalizowanie zagrożenia dla zdrowia publicznego, poszerza m.in. kompetencje wojewodów i rządu, uchyla przepisy prawa budowlanego, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu, o ochronie zabytków i in., pozwala pracodawcom na nakazanie pracownikom pracy z domu, zapewnia rodzicom prawo do zasiłku opiekuńczego w przypadku konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem itd. Ze względu na szereg nieuzasadnionych i niekonstytucyjnych zapisów wzbudza też wiele kontrowersji.
Ewa Siedlecka o specustawie: Hucpa, szantaż i kamuflaż
LOT przedłuża zawieszenie połączeń do Pekinu, Flyby upada
[6:00] Już po raz trzeci od wybuchu epidemii wirusa 2019-nCoV LOT wydał oświadczenie ws. zawieszenia rejsów do Pekinu. Tym razem zostało ono przedłużone do 25 kwietnia. Z kolei do 8 kwietnia LOT nie będzie realizował połączeń Budapeszt–Seul, zredukowana została także liczba połączeń z Włochami. Samoloty do Mediolanu będą latały nie trzy, a dwa razy dziennie.
To jednak nie z powodów epidemicznych przewoźnicy tak chętnie odwołują loty. Samoloty na popularnych trasach do Azji czy w Europie coraz częściej wożą powietrze i utrzymywanie dotychczasowej siatki połączeń jest dla przewoźników zbyt kosztowne. W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii na coraz więcej krajów świata branża lotnicza stoi w obliczu niespotykanego dotąd kryzysu.
To właśnie z powodu masowo odwoływanych lotów – jak donosi Agencja Reutera – pod nadzór administracyjny musiała przejść brytyjska linia regionalna Flyby. Przewoźnik ogłosił, że „wszystkie loty zostały uziemione”, a „działalność w Wielkiej Brytanii wstrzymana ze skutkiem natychmiastowym”. O kłopotach finansowych Flyby było już wiadomo przed wybuchem epidemii, przed upadkiem w styczniu linie uratowało wsparcie udziałowców i brytyjskiego rządu.
Lufthansa poinformowała w środę, że z powodu epidemii rezygnuje z użycia 150 z 770 swoich samolotów. Niemieckie linie lotnicze szykują się na
Wirus 2019-nCoV w Polsce i kolejnych krajach Europy
Minister Łukasz Szumowski w środę rano poinformował opinię publiczną, że w Polsce stwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa. 66-letni pacjent przebywa na oddziale chorób zakaźnych szpitala w Zielonej Górze, czuje się dobrze. Kwarantannie poddano jego najbliższe otoczenie i pasażerów autokaru, którym podróżował z Niemiec do Polski.
Najwięcej przypadków zachorowań na Covid-19 w Europie zanotowano dotąd we Włoszech. Wirus obecny jest także w Niemczech, Hiszpanii, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Belgii, Szwecji, Finlandii, Szwajcarii, Chorwacji, Macedonii Północnej, Rumunii, Grecji i Norwegii.