Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Unia Europejska dopuszcza szczepionkę Novavax

Novavax będzie piątą szczepionką dopuszczoną w UE. Novavax będzie piątą szczepionką dopuszczoną w UE. Tomislav Miletic/Pixsell / Forum
Europejska Agencja Leków (EMA) warunkowo zaakceptowała kolejną szczepionkę przeciwko covid-19. To preparat firmy Novavax o nazwie Nuvaxovid dla osób w wieku od 18 lat.

O dopuszczeniu szczepionki do obrotu poinformowała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Piotr Rzymski szczegółowo o tym, jak działa szczepionka Novavaksu

Pięć zatwierdzonych szczepionek

„Dzięki pięciu zatwierdzonym szczepionkom UE dysponuje zróżnicowanym portfolio, opartym zarówno na nowatorskich technologiach, takich jak mRNA, jak i klasycznych, takich jak Novavax, który jest oparty na białkach. Szczepienia i dawki przypominające to nasza najlepsza ochrona przed covid-19” – oceniła szefowa KE.

Dotychczas w Europie dopuszczone były preparaty: Comirnaty (BioNTech i Pfizer), Spikevax (Moderna), Vaxzevria (AstraZeneca) oraz Janssen (Janssen i Johnson).

EMA stwierdziła, że dane dotyczące nowej szczepionki są rzetelne i spełniają unijne kryteria skuteczności, bezpieczeństwa i jakości. Wyniki dwóch głównych badań klinicznych wykazały, że Nuvaxovid był skuteczny w zapobieganiu covid-19 u osób w wieku powyżej 18 lat. W badaniach wzięło udział łącznie ponad 45 tys. osób.

Czytaj też: Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

90 proc. skuteczności

Pierwsze badanie, przeprowadzone w Meksyku i USA, wykazało 90,4 proc. skuteczności szczepionki. Drugie badanie, w Wielkiej Brytanii, również wykazało podobne zmniejszenie liczby objawowych przypadków covid-19 u osób, które otrzymały Nuvaxovid (skuteczność szczepionki wyniosła 89,7 proc.).

Badania były jednak przeprowadzane, gdy najbardziej rozpowszechniony był podstawowy wariant koronawirusa oraz warianty alfa i beta. Teraz dominuje wariant delta, odnotowuje się coraz więcej zakażeń wariantem omikron. „Obecnie dostępne są ograniczone dane dotyczące skuteczności leku Nuvaxovid wobec innych budzących obawy wariantów, w tym omikronu” – oświadczyła EMA.

Czytaj też: Kobiety w ciąży też powinny się szczepić na covid

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

„Serca twardnieją, obojętnieją”. Wojna oczami maturzystów i wybitnych profesorów

Wojna w Ukrainie jest wyzwaniem militarnym, politycznym, moralnym, ale także intelektualnym. Rodzi podstawowe pytania i wymusza odpowiedzi. W zbiorach zredagowanych przez Jacka Żakowskiego odpowiedzi udzielają polscy maturzyści i profesorowie ze świata.

Wiesław Władyka
01.02.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną