Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Unia Europejska dopuszcza szczepionkę Novavax

Novavax będzie piątą szczepionką dopuszczoną w UE. Novavax będzie piątą szczepionką dopuszczoną w UE. Tomislav Miletic/Pixsell / Forum
Europejska Agencja Leków (EMA) warunkowo zaakceptowała kolejną szczepionkę przeciwko covid-19. To preparat firmy Novavax o nazwie Nuvaxovid dla osób w wieku od 18 lat.

O dopuszczeniu szczepionki do obrotu poinformowała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Piotr Rzymski szczegółowo o tym, jak działa szczepionka Novavaksu

Pięć zatwierdzonych szczepionek

„Dzięki pięciu zatwierdzonym szczepionkom UE dysponuje zróżnicowanym portfolio, opartym zarówno na nowatorskich technologiach, takich jak mRNA, jak i klasycznych, takich jak Novavax, który jest oparty na białkach. Szczepienia i dawki przypominające to nasza najlepsza ochrona przed covid-19” – oceniła szefowa KE.

Dotychczas w Europie dopuszczone były preparaty: Comirnaty (BioNTech i Pfizer), Spikevax (Moderna), Vaxzevria (AstraZeneca) oraz Janssen (Janssen i Johnson).

EMA stwierdziła, że dane dotyczące nowej szczepionki są rzetelne i spełniają unijne kryteria skuteczności, bezpieczeństwa i jakości. Wyniki dwóch głównych badań klinicznych wykazały, że Nuvaxovid był skuteczny w zapobieganiu covid-19 u osób w wieku powyżej 18 lat. W badaniach wzięło udział łącznie ponad 45 tys. osób.

Czytaj też: Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

90 proc. skuteczności

Pierwsze badanie, przeprowadzone w Meksyku i USA, wykazało 90,4 proc. skuteczności szczepionki. Drugie badanie, w Wielkiej Brytanii, również wykazało podobne zmniejszenie liczby objawowych przypadków covid-19 u osób, które otrzymały Nuvaxovid (skuteczność szczepionki wyniosła 89,7 proc.).

Badania były jednak przeprowadzane, gdy najbardziej rozpowszechniony był podstawowy wariant koronawirusa oraz warianty alfa i beta. Teraz dominuje wariant delta, odnotowuje się coraz więcej zakażeń wariantem omikron. „Obecnie dostępne są ograniczone dane dotyczące skuteczności leku Nuvaxovid wobec innych budzących obawy wariantów, w tym omikronu” – oświadczyła EMA.

Czytaj też: Kobiety w ciąży też powinny się szczepić na covid

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną