Wywiad: Żywność GMO – tak czy nie?

Inteligentne kotlety
O międzynarodowych wojnach żywnościowych, które wywołać mogą szynka z klonów lub herbata trująca bakterie, mówi Łukasz Gruszczyński.
Dodawanie do paszy hormonów bardzo skraca cykl hodowli i pozwala uzyskać lepsze gatunkowo mięso.
Stefano Rellandini/Reuters/Forum

Dodawanie do paszy hormonów bardzo skraca cykl hodowli i pozwala uzyskać lepsze gatunkowo mięso.

Amerykanie produkują olej z nanocząsteczkami, ułatwiającymi wchłanianie przez organizm witamin i minerałów.
Thiriet Claudius/EAST NEWS

Amerykanie produkują olej z nanocząsteczkami, ułatwiającymi wchłanianie przez organizm witamin i minerałów.

Łukasz Gruszczyński jest adiunktem w Zakładzie Prawa Międzynarodowego Publicznego w Instytucie Nauk Prawnych PAN.
Leszek Zych/Polityka

Łukasz Gruszczyński jest adiunktem w Zakładzie Prawa Międzynarodowego Publicznego w Instytucie Nauk Prawnych PAN.

artursfoto/Pixabay

Joanna Solska: – To prawda, że wkrótce będziemy jeść żywność z klonowanych zwierząt?
Łukasz Gruszczyński: – Tak, za pięć, góra dziesięć lat. Jej produkcja już teraz jest możliwa, ale na razie zbyt droga. Firmy badawcze w Stanach Zjednoczonych intensywnie szukają sposobów jej potanienia. Z ras tradycyjnych wybiera się osobniki mające pożądane cechy, np. jakość i smak mięsa, i klonuje się je, aby uzyskać dużą liczbę reproduktorów. Te duplikaty, już w sposób naturalny, dostarczają hodowcy zwierząt, których mięso jest najwyższego gatunku.

Prawo tego nie zabrania?
Zależy gdzie. W Stanach Zjednoczonych, gdzie te badania są najbardziej zaawansowane, nie. Tamtejsze firmy mogą klonować zwierzęta i produkty z nich dostarczać na rynek. Powstała w ten sposób żywność jest, zdaniem Amerykanów, ekwiwalentna wobec żywności tradycyjnej. Może być natomiast tańsza i lepszej jakości. Klonuje się też zwierzęta w Chinach, Korei Południowej i w Australii. Na razie na małą skalę, może ich być kilkanaście tysięcy. Owca Dolly, sklonowana w 1996 r., ma już sporo koleżanek i kolegów.

A w Europie?
Prawo wspólnotowe tej kwestii nie reguluje. Niedawno Parlament Europejski próbował wprowadzić zakaz sprzedaży produktów spożywczych pochodzących z klonowanych zwierząt i ich potomstwa, ale nie udało się uzyskać porozumienia z rządami krajów członkowskich i sprawa zawisła w powietrzu. Mamy prawną próżnię.

Mimo że żądająca zakazu grupa europarlamentarzystów była dość liczna?
Tak, w PE jest ich większość. Używali dwóch rodzajów argumentów. Jedni, choć jest to grupa niewielka, twierdzą, że klonowanie jest interwencją człowieka w obszary zarezerwowane dla Boga i z tego właśnie powodu powinno być zakazane. Inni są przeciwni z powodów etycznych, to głównie parlamentarzyści z Niemiec i Francji. Mówią, że klonowane zwierzęta są słabsze, łatwiej ulegają infekcjom, śmiertelność wśród nich jest o wiele wyższa niż wśród osobników tego samego gatunku urodzonych w sposób naturalny. Klonowanie, ich zdaniem, jest „produkcją” zwierząt, które człowiek niepotrzebnie skazuje na cierpienie. Z tego właśnie powodu nie powinno się ich w ten sposób rozmnażać.

Kto w UE jest za klonowaniem?
W tej kwestii rozterki przeżywają rządy poszczególnych krajów, wśród nich również niemiecki i francuski. To państwa, które dużo żywności produkują i eksportują. Uważają, że to może być szansa dla europejskiego rolnictwa. Boją się też reakcji USA na forum World Trade Organization (WTO). Mięso z klonów mogłoby się stać powodem kolejnej międzynarodowej wojny żywnościowej. Dopóki Parlament Europejski nie dojdzie do kompromisowego stanowiska z Radą UE, prawo tej kwestii nie ureguluje.

I jeśli taką żywność zacznie się produkować na szeroką skalę w USA albo w Chinach, importerzy będą mogli sprowadzać ją do nas?
Tak.

A gdyby Unia zakazała jej sprzedaży? Tak jak zakazała importu zwierząt karmionych m.in. hormonami wzrostu.
Nasi partnerzy handlowi mogliby się odwołać do WTO, finał mógłby też być podobny. Europa ten spór przegrała, choć sporo wydała na badania. Naukowcy nie stwierdzili, aby mięso z hormonami rzeczywiście było rakotwórcze, choć pewne wątpliwości pozostały. Stanowisko Europy nie wynika z faktu, że same hormony są szkodliwe, nauka tych wątpliwości nie potwierdziła. Żywność tradycyjna też przecież zawiera hormony, tyle że są one pochodzenia naturalnego. UE uważa jednak, że dawki tych hormonów nie należy niepotrzebnie zwiększać. Niezależni arbitrzy WTO uważają naszą ostrożność za nieuzasadnioną. Przy tym mięso zwierząt, które szybciej nabierają ciała, jest o wiele tańsze. Dodawanie do paszy hormonów bardzo bowiem skraca cykl hodowli i pozwala uzyskać lepsze gatunkowo mięso.

Ale mięsa z krów, którym podawano hormony wzrostu, nadal nie wolno na teren UE sprowadzać.
Tak. Dlatego USA, których straty z tego powodu zostały wycenione na 115 mln dol. rocznie, wprowadziły sankcje odwetowe, nakładając wysokie cła na niektóre produkty europejskie. Objęto nimi np. francuski szampan i tradycyjne sery brie, żeby dotknęły kraj, który najgłośniej przeciwko importowi mięsa z hormonami protestował.

Czy arbitrzy WTO uważają, że w tej sprawie konsumenci nie mają nic do powiedzenia? Nie wydaje mi się, żeby Europejczycy mimo to chcieli karmić dzieci wołowiną ze zwierząt, które rosły na dopingu. Poza tym uważane jest za mniej smaczne.
Wręcz odwrotnie, WTO uważa, że decyzja powinna należeć do konsumentów. Czyli że Unia powinna wpuścić na swój rynek amerykańskie mięso, ale może prowadzić szeroką akcję informacyjną, żeby konsumenci mogli je odróżnić od tego ze zwierząt karmionych tradycyjnie. Wtedy ci, którzy nie chcą go jeść, nie będą kupować. Podobne stanowisko zajęła WTO w sprawie upraw roślin genetycznie modyfikowanych. Ten spór UE także przegrała. Jednak głównie dlatego, że Unia nie przestrzegała swoich własnych przepisów, które miały kwestię upraw roślin modyfikowanych regulować. Najpierw ustanowiła warunki i konieczność rejestrowania takich upraw, potem jednak – pod naciskiem przeciwników GMO – biurokratycznymi metodami tę rejestrację praktycznie uniemożliwiła.

Polscy konsumenci są przeciwko żywności produkowanej z roślin GMO, ale w sklepie, gdzie mają wybór, sięgają po kurczaki karmione modyfikowaną soją, bo są tańsze. Nie jesteśmy konsekwentni.
Nie można więc mieć pretensji do WTO, że inne rodzaje żywności z udziałem GMO, np. olej sojowy, nie są oznaczone, choć prawo to nakazuje. To nasza wina. Powinniśmy je egzekwować. Konsument powinien wiedzieć, co wybiera. Nie zawsze tak jest. Przecież większość uprawianych w Europie roślin to też są odmiany zmutowane, niemające już nic wspólnego z tymi występującymi oryginalnie w naturze. Uzyskuje się je m.in. dzięki naświetlaniu nasion promieniami Roentgena i selekcjonowanie tych, które spełniają założone oczekiwania. W tej metodzie uzyskiwania roślin hodowlanych wyspecjalizowały się firmy europejskie, w GMO – amerykańskie.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną