„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Czarny rejestr

Zalegasz fiskusowi więcej niż 5 tys. zł? KAS ujawni to na nowym portalu

Powody długów wobec Skarbu Państwa są bardzo różne, a ujawnianie takich danych może wielu osobom całkowicie zrujnować życie. Powody długów wobec Skarbu Państwa są bardzo różne, a ujawnianie takich danych może wielu osobom całkowicie zrujnować życie. PantherMedia
Już w przyszłym roku ruszy nowa baza dłużników. Tym razem tych, którzy zalegają państwu.

Rejestr Należności Publicznoprawnych – tak ma się nazywać narzędzie prowadzone przez Krajową Administrację Skarbową. A w nim znajdą się wszyscy, którzy zalegają fiskusowi więcej niż 5 tys. zł. Co ważne, będą tam zarówno firmy, jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, czyli po prostu zwykli ludzie.

Dla firm takie rozwiązanie ma sens, bo chociaż istnieją już komercyjne rejestry dłużników, jak KRD czy BIG InfoMonitor, nie ma tam długów spółek wobec Skarbu Państwa. Teraz zatem będzie można jeszcze dokładniej prześwietlić potencjalnego kontrahenta. Do tego za darmo, bo dostęp do państwowego rejestru, inaczej niż do tych komercyjnych, ma być bezpłatny. Oczywiście zainteresowany musi się zgodzić, aby druga strona mogła skontrolować jego wiarygodność. Z drugiej strony odmowa może być sygnałem, że spółka ma coś na sumieniu.

Nie tylko firmy będą prześwietlane

Jednak Rejestr Należności Publicznoprawnych będzie też przechowywać dane o długach osób fizycznych. To już dużo bardziej kontrowersyjne rozwiązanie i pole do możliwych nadużyć. Czy czeka nas nowa praktyka, w której na przykład firmy zażądają od potencjalnych bądź aktualnych pracowników ich zgody na dostęp do informacji zawartych w nowym rejestrze?

Powody długów wobec Skarbu Państwa są różne, a ujawnianie takich danych może wielu osobom, będącym i tak w trudnej sytuacji, całkowicie zrujnować życie. Do tego nie wiadomo, jak taki rejestr ma się do ochrony naszych danych osobowych. Teoretycznie każdy będzie mógł odmówić zgody na dostęp do danych o samym sobie. Ale taka odmowa może mieć przykre konsekwencje.

Państwo dysponuje zresztą ogromną liczbą narzędzi, aby egzekwować zaległe należności do obywateli. Straszenie ich ujawnianiem delikatnych szczegółów firmom to już chyba krok za daleko. Z drugiej strony żyjemy w czasach coraz dalej posuniętej inwigilacji obywateli, więc taki pomysł resortu finansów dziwić nikogo nie powinien.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną