Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Ministerstwo Energii przygotowało raport w sprawie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.Mario Gutiérrez/Getty Images Ministerstwo Energii przygotowało raport w sprawie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.
Iwona Szmitkowska – nowa prezes Work Service.materiały prasowe Iwona Szmitkowska – nowa prezes Work Service.

Wydarzenia

• Międzynarodowa firma technologiczna Honeywell otwiera Centrum Obsługi Klienta w Katowicach dla współpracujących z nią przedsiębiorstw z Europy. Koncern obecny jest w Polsce od początku lat 90. Dostarcza urządzenia IT, oprogramowanie, technologie wykorzystywane w przemyśle lotniczym i petrochemicznym oraz rozwiązania dla tzw. inteligentnych budynków i systemy automatyki magazynowej. Do końca tego roku w nowym biurze Honeywell planuje zatrudnić ok. 100 pracowników.

• Krakowska spółka inżynieryjno-budowlana Control Process w ramach dwóch kontraktów o wartości 60 mln euro zbuduje tłocznię gazu w Estonii. Inwestycja jest częścią projektu budowy Balticconnectora, czyli połączenia gazowego z Finlandii do Estonii. Spółka podpisała kontrakty dzięki nowemu rozwiązaniu finansowemu, jakie oferują Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) i Bank Pekao SA. Zapewnia ono m.in. prefinansowanie kontraktu eksportowego połączone z gwarancją spłaty kredytu.

• Ministerstwo Energii przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie finansowania projektów z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Przychody funduszu – w ciągu 10 lat ma to być ok. 7 mld zł – pochodzić będą m.in. z budżetu państwa, z opłaty akcyzowej. Zgodnie z projektem rozporządzenia kupujący auta elektryczne mogliby otrzymać bezzwrotną dotację w wysokości do 30 proc. ceny brutto pojazdu – nie więcej niż 36 tys. zł. Z funduszu będzie można finansować też zakup autobusów elektrycznych (dotacja to 55 proc. kosztów, do kwoty 1,04 mln zł) oraz budowę stacji ładowania (80 proc. kosztów, do kwoty 240 tys. zł).

***

Kadry

Iwona Szmitkowska zastąpiła Macieja Wituckiego na stanowisku prezesa Work Service (doradztwo personalne). Z firmą związana jest od 2003 r. Kierowała m.in. oddziałem w Bydgoszczy, pełniła funkcję dyrektora regionu i prokurenta, a od 6 lat wiceprezesa Work Service. Od dwóch lat jest szefem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, największej w Polsce organizacji zrzeszającej agencje HR. Szmitkowska ukończyła Akademię Morską w Gdyni i Akademię Techniczno-Rolniczą w Bydgoszczy. Jest także absolwentką francusko-polskich studiów podyplomowych z zarządzania na uniwersytetach w Poznaniu i w Rennes oraz programu IESE Business School w Barcelonie.

Tomisław Bensari został prezesem Polskiej Grupy Farmaceutycznej należącej do polskiego koncernu medycznego Pelion Healthcare Group. Bensari pracuje w spółkach grupy Pelion od ponad 20 lat. Przez dwanaście był prezesem w firmie Urtica zajmującej się dystrybucją leków. A od 2016 r. zarządzał także spółką Pharmalink, która świadczy usługi logistyczne dla branży farmaceutycznej. Ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Warsaw Executive MBA.

Patrycja Rogowska-Tomaszycka awansowała w strukturach grupy International Personal Finance, właściciela firmy pożyczkowej Provident. Objęła stanowisko dyrektora ds. corporate affairs (sprawy wewnętrzne firmy) na Polskę i Czechy. Przez ostatnie cztery lata była w zarządzie Provident Polska, gdzie odpowiadała m.in. za PR, CSR oraz komunikację wewnętrzną. Wcześniej pracowała w Konfederacji Lewiatan oraz w Związku Banków Polskich. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim.

***

Barometr

• Serwis turystyczny online eSky sprawdził, dokąd w ferie zimowe – poza wyprawą na narty – wyjeżdżali Polacy. Coraz większym zainteresowaniem cieszyła się Hiszpania: Wyspy Kanaryjskie i Baleary oraz Włochy i Grecja. Ponad 1/3 wyjazdów to podróże do europejskich metropolii, m.in. Londynu, Rzymu, Paryża czy Barcelony, ale także do Moskwy i Petersburga. Nieprzerwaną popularnością cieszą się też Tajlandia, Chiny i Indie. Aż 57 proc. osób wyjeżdżających do Azji zimą kupowało bilety tylko dla jednej osoby.

***

Technologie

• Polska spółka informatyczna KP Labs na terenie Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice buduje własne Centrum Badawczo-Rozwojowe. Będą tam prowadzone badania w dziedzinie elektroniki i analizy zdjęć satelitarnych oraz prace nad wykorzystaniem małych satelitów. KP Labs pracuje obecnie nad satelitą Intuiton-1, który będzie wyposażony w najbardziej wydajny komputer pokładowy i zaawansowane przyrządy do obserwacji Ziemi. W zeszłym roku inżynierowie z KP Labs zdobyli główną nagrodę w konkursie Copernicus Hackathon organizowanym przez Komisję Europejską na najlepszą sztuczną inteligencję do interpretacji danych z obrazów satelitarnych.

PKN Orlen na swoich stacjach paliw będzie badać możliwość wystawiania paragonów online. To wspólne rozwiązanie dostawcy usług płatniczych eService, Krajowej Izby Rozliczeniowej i banku PKO BP. Wystawiane e-paragony zbierze system transakcyjny PKO BP, gdzie będą archiwizowane i jednocześnie dostępne dla klientów. Od stycznia 2020 r. resort finansów chce wprowadzić kasy online u wszystkich przedsiębiorców sprzedających paliwa, węgiel, brykiety, koks oraz wytwarzane z nich paliwa stałe. Ma to ułatwić ściągalność VAT i walkę z wyłudzeniami. /Polityka Insight Energy

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

• W przyszłym roku IKEA wprowadzi do sprzedaży zasłony Gunrid, które mają działać jak filtry powietrza – poinformował portal Noizz.pl. Powierzchnię tkaniny użytej do produkcji zasłon pokrywają fotokatalityczne minerały, które w chwili gdy przechodzi przez nie światło (zarówno naturalne, jak i sztuczne) rozbijają zanieczyszczenia powietrza. Technologia działa podobnie do fotosyntezy, podczas której rośliny przy udziale słońca wytwarzają tlen i węglowodany z dwutlenku węgla oraz wody.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 10.2019 (3201) z dnia 05.03.2019; Rynek; s. 42
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Nie tylko Collegium Humanum. Afera trwa. Producentów dyplomów MBA było więcej

Od kilkunastu tygodni śląski wydział Prokuratury Krajowej prowadzi wielowątkowe śledztwo, a o skali handlu dyplomami mówi jeden z najnowszych zarzutów, jakie usłyszał zatrzymany ponad miesiąc temu rektor Collegium Humanum Paweł Cz.

Anna Dąbrowska
11.05.2024
Reklama