Rynek

Sny o fabryce

Polskie Hollywood

Fot. Tadeusz Późniak Fot. Tadeusz Późniak
W Nowym Mieście nad Pilicą ma powstać miasteczko filmowe. Na terenie byłego lotniska wojskowego (467 ha) za dwa lata ma wyrosnąć 10 potężnych i nowoczesnych hal zdjęciowych. Tylko kto je utrzyma?

Wedle Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które w przyszłości będzie zarządzać miasteczkiem filmowym, będą w nim powstawać 2–3 hollywoodzkie megahity, 7–8 koprodukcji europejskich oraz 30 proc. filmów krajowych. Oprócz tego jeszcze kilka dużych seriali. Wytwórnia ma być tania i konkurencyjna wobec świetnie prosperujących na europejskim rynku filmowych fabryk w Babelsberg pod Berlinem czy w praskim Barrandowie.

Zagranicznych producentów ma przyciągać nowoczesna infrastruktura rodzimej fabryki snów. To tu będzie zbudowana największa hala zdjęciowa w Europie o powierzchni prawie 7 tys. m kw. Dziś największą dysponują Czesi. Między innymi z tego powodu od ponad 10 lat w Barrandowie kręcone są przynajmniej cztery amerykańskie superprodukcje o średnich budżetach 50–100 mln dol. rocznie. Powierzchnia czeskiej hali jest prawie o połowę mniejsza od projektowanej u nas – ma 4164 m kw., więc jest pewne, że część inwestorów z uwagą przyjrzy się polskiej ofercie. Do tego dochodzi jeszcze specjalistyczne zaplecze produkcyjne (m.in. stolarnie, sztukatornie, tapicernie), pole golfowe, własne lotnisko (tym nie może się pochwalić żaden tego typu obiekt w Europie), jak również przestrzenie z pochylniami i basenami, pozwalające na robienie zdjęć wodnych. Usytuowanie 79 km od centrum stolicy na wolnym terenie z czystym horyzontem umożliwi stawianie back-lotów, czyli olbrzymich dekoracji w plenerze, czego z kolei nie oferują żadne rodzime wytwórnie. Można w nich będzie realizować sceny pościgów samochodowych, wybuchów, walk z użyciem czołgów i samolotów. Taki przynajmniej jest scenariusz.

Koszt przedsięwzięcia, obejmujący m.in. postawienie 10 hal produkcyjnych o zróżnicowanej wielkości i wyposażeniu, wyniesie około 100 mln euro.

Polityka 27.2007 (2611) z dnia 07.07.2007; Rynek; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Sny o fabryce"
Reklama