Adrian Zieliński - mistrz świata w podnoszeniu ciężarów

Skoczyć z Mroczy
Kiedy Adrian Zieliński chciał rzucić treningi, trener Mikołajczyk powiedział: chcesz iść na studia, ale z dyplomem będziesz jednym z wielu, a w ciężarach będziesz mistrzem świata. I jest.
Adrian ze swoją dziewczyną Magdą
SE/EAST NEWS

Adrian ze swoją dziewczyną Magdą

Henryk Szynal, prezes klubu Tarpan Mrocza, gdzie 21-letni mistrz się wychował, spodziewał się, że mroczanie powitają bohatera jak należy, ale żeby z taką pompą, to jednak przeszło ludzkie pojęcie. Na rynku w Mroczy strażacy zmontowali scenę, grała orkiestra dęta, ściągnęło ze 2,5 tys. ludzi, tak że eskorta na sygnałach nie miała szans na rynek wjechać i mistrz musiał przebijać się do sceny poklepywany przez tysiąc dłoni.

Gdy zabrał głos, w oszczędnych słowach, bo lubi konkret, opowiedział, jak dźwignął złoto, następnie były uściski i wiwaty, a tata mistrza, Zbigniew, który specjalnie na tę okoliczność pędził z Holandii, z pracy w rzeźni, ze łzami w oczach wymieniał wszystkich zasłużonych dla karier Adriana i młodszego o rok Tomka. Najdłużej dziękował Dominikowi Mikołajczykowi – lokalnemu łowcy ciężarowych talentów.

Pomocna dłoń

Dominik Mikołajczyk z zawodu jest rolnikiem, ale niepraktykującym. Szefował za to okolicznym spółdzielniom, pracował też w masarni prezesa Szynala, potem poszedł na swoje, też w przetwórstwie mięsnym. Ma odruch wyciągania pomocnej dłoni, również w stronę przypadków beznadziejnych, obiboków, choć oni z reguły dostają tylko jedną szansę. Niejednego przyuczył do fachu rzeźnickiego, załatwił pracę po znajomości w masarniach na Zachodzie. Ojcu Adriana też.

Za młodu Mikołajczyk dla przyjemności bawił się podnoszeniem ciężarów, a teraz przekonuje dzieciaki, że jeśli chcą skoczyć z Mroczy w świat, to niech się odbiją od ciężarów.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną