Jak Polakowi pracuje się u Niemca

U sąsiadów
Niemcy otworzyli swój rynek pracy dla Polaków. Z otwartymi ramionami witają i akceptują każdego. Pod warunkiem, że jest taki sam jak oni.
Polscy robotnicy sezonowi pracujący na uprawie sałaty w Nadrenii - Westfalii.
Imago/EAST NEWS

Polscy robotnicy sezonowi pracujący na uprawie sałaty w Nadrenii - Westfalii.

Bartosz Dziadek planuje swoje podróże z niemiecką precyzją, czyli taką, która uwzględnia również stan polskich dróg. Na piątek 6 maja zaplanował, że o 10.50 wsiądzie na pokład samolotu we Frankfurcie. We Wrocławiu wyląduje o 12.40. Później szybko wynajmie samochód, żeby na 14.00 dojechać do Jeleniej Góry. Przyjął, że przejechanie 112 km pomiędzy tymi miastami zajmie mu dokładnie tyle samo czasu co lot Frankfurt–Wrocław. I jeśli wszystko pójdzie dobrze, to zdąży na sam początek ceremonii rozdania świadectw studiów pomostowych na kierunku pielęgniarstwo. Po rozdaniu świadectw przyszłe pielęgniarki zaplanowały drugą uroczystość. Będzie to spotkanie z Bartoszem Dziadkiem, który niczym wróżka przepowie im przyszłość, jeśli skorzystają z pośrednictwa reprezentowanej przez niego agencji pracy. A przyszłość ta jawić się może bajkowo. Zarabiać będą minimum 1,9 tys. euro, a pracować jedynie 8 godzin dziennie. Zamieszkają w dwuosobowych schludnych pokojach, w specjalnie dla nich wynajętych willach. A swoich polskich bliskich odwiedzać będą raz na miesiąc. I to za darmo.

Na koniec spotkania każdej z 25 umówionych pań wręczy zaproszenie na bezpłatny kurs języka niemieckiego. Firma, którą reprezentuje Bartosz Dziadek, wyznaje filozofię, że człowieka nie można do niczego zmuszać. Najlepiej znaleźć takie osoby, które zmusi życie.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną