„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Na jakie studia zagraniczne można aplikować z polską maturą?

Czy polska matura wystarczy, by móc studiować za granicą? Czy polska matura wystarczy, by móc studiować za granicą? Free-Photos / Pixabay
Uczelnie wyższe wielu krajów, szczególnie w UE, honorują polską maturę. W których państwach możesz kandydować na studia bez matury międzynarodowej?

Studia za granicą są możliwe bez międzynarodowej matury. Polski egzamin maturalny, najczęściej w zestawie z odpowiednim certyfikatem językowym, w zupełności wystarczy, by studiować na wielu zagranicznych uczelniach. W których krajach jest to możliwe?

Czytaj także: Co daje matura międzynarodowa?

Studia z polską maturą: Anglia

Studia w Anglii z polską maturą są możliwe. Rekrutacja na uniwersytety w tym kraju przebiega przed wszelkimi egzaminami – uczelnie wysyłają kandydatom oferty informujące m.in. o tym, jakie wyniki matury są przez nie przy przyjęciu wymagane. Oferty są spersonalizowane, czyli dopasowane do każdego ucznia, a polskim maturzystom wysyłane są minimalne wyniki procentowe matury polskiej. Jedynym formalnym wymaganiem jest obowiązek zdawania matury z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.

Czytaj także: Kiedy aplikować na studia za granicą?

Studia z polską maturą: Niemcy

Licealiści zdający polską maturę mogą również kandydować na uczelnie niemieckie. Należy jednak pamiętać, że wyniki polskich matur są przeliczane na niemiecki system oceniania. Najważniejszym czynnikiem decydującym o przyjęciu kandydata jest tutaj średni wynik z wszystkich egzaminów maturalnych osiągnięty przez ucznia. Wynik, który w Polsce podaje się w procentach, przeliczany jest na ocenę jaka tym procentom odpowiada. W Niemczech najlepszą oceną, którą uczeń może osiągnąć, jest 1, najgorszą – 6.

Aby przeliczyć, jaką ocenę w niemieckim systemie dostał polski uczeń, wystarczy od 100 odjąć średni wynik procentowy z wszystkich egzaminów maturalnych, następnie podzielić wynik odejmowania przez 100 – 30, czyli 70 (ponieważ 30% jest minimalną oceną umożliwiającą zdanie egzaminu w Polsce), po czym pomnożyć przez 3 i dodać 1. Przykładowo dla wyniku 80% ze wszystkich matur wychodzi średnia 1,857. Na stronach konkretnych uczelni niemieckich minimalne wyniki podawane są w takiej formie.

Ważne jest, że każda uczelnia w Niemczech obowiązkowo wymaga posiadania konkretnych certyfikatów potwierdzające umiejętności językowe.

Studia z polską maturą: Holandia

Holenderskie uczelnie bardzo chętnie przyjmują kandydatów z zagranicy. Wymagają one jednak potwierdzenia umiejętności językowych w języku, w którym pragnie się studiować (holenderski lub angielski).

Studia z polską maturą: Francja

Francja jest kolejnym krajem europejskim, w którym można bez problemu studiować, zdając maturę polską. Wystarczy wypełnić na portalu rejestracyjnym Campus France formularz DAP, czyli Preliminary Admissions Request, który informuje uczelnie o tym, że kandydat nie zdaje matury francuskiej lub międzynarodowej (i taka jest jedyna rola tego portalu). Od tej pory wymagania są dostosowywane do formy, w której podawane są wyniki polskich matur.

Uczelnie we Francji wymagają jednak posiadania francuskich certyfikatów językowych.

Studia z polską maturą: Hiszpania

Uniwersytety hiszpańskie, podobnie jak wiele innych uczelni europejskich, serdecznie zapraszają kandydatów zdających krajowe matury. I tak jak inne szkoły – oczekują od kandydatów oficjalnie potwierdzonych umiejętności językowych.

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Przegrasz czy wygrasz, wracaj do domu. Czyli jak sobie radzić z porażką i sukcesem

Jak sobie poradzić z porażką, ale też sukcesem.

Grzegorz Gustaw
08.08.2017
Reklama