Kronika amerykańskich wizyt
Z Barackiem Obamą, który przyjedzie do Polski pierwszy raz (27-28 maja) będziemy rozmawiać o samolotach, gospodarce, gazie łupkowym i demokracji. A jak było z poprzednimi prezydentami USA, którzy odwiedzali nas już za czasów nowej Polski?
George Bush w Polsce, czerwiec 2001 r. Spotkanie z kombatantami.
Wolfgang Rattay/Reuters/Forum

George Bush w Polsce, czerwiec 2001 r. Spotkanie z kombatantami.

George Bush (ojciec)

9-11 lipca 1989 r. : składa wizytę by wyrazić sympatię dla kraju po pierwszych wolnych wyborach. Dla większości Polaków przyjeżdża żeby wesprzeć Solidarność. Razem z Lechem Wałęsą składa kwiaty pod gdańskim pomnikiem Poległych Stoczniowców. Ale namawia też generała Wojciecha Jaruzelskiego, żeby ubiegał się o urząd prezydenta Polski.

5 lipca 1992 r. : sprowadza do Warszawy prochy Ignacego Jana Paderewskiego i bierze udział w pogrzebie kompozytora. W czasie kilkugodzinnej wizyty długo rozmawia z Lechem Wałęsą.

Bill Clinton

6-7 lipca 1994 r.: chce rozwiać obawy, że w zamian za lepsze kontakty z Rosją Amerykanie opóźnią nasze wejście do NATO. Oświadcza, że rozszerzenie NATO nie jest już kwestią „czy”, ale „kiedy i jak”. Polska przyjmuje indywidualny Program Partnerstwa i rozpoczyna trzyletnią drogę do Sojuszu.

10 lipca 1997 r.: „Thanks Bill”, tak tytułuje swój artykuł „POLITYKA”, bo Clinton przywozi decyzję: Polska została właśnie zaproszona do NATO. Na placu Zamkowym W Warszawie swe emocjonalne przemówienie Clinton kończy słowami „nic o was bez was”.

George W. Bush

15-16 czerwca 2001 r.: Po raz pierwszy wspomina o tarczy antyrakietowej. W wystąpieniu w bibliotece UW roztacza przed Polską świetlaną przyszłość, a parafrazując słowa przeboju zespołu Golec uOrkiestra zapewnia, że „tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco”.

30-31 maja 2003 r.: przylatuje do Krakowa, aby podziękować Polakom za wsparcie Ameryki poprzez udział w wojnie w Iraku.

8 czerwca 2007 r.: spotyka się z Lechem Kaczyńskim w prezydenckiej rezydencji na Helu. Obiecuje pomoc finansową na modernizację naszego wojska w zamian za zgodę na instalację nad Wisłą elementów tarczy antyrakietowej.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną