Po szczycie UE. Będzie pakt fiskalny

17+6, a nawet 17+9?
Nie będzie zmiany traktatu UE, a pakt fiskalny zawierający nowe zasady dyscypliny finansów publicznych wejdzie w życie na mocy umowy międzyrządowej 17 państw strefy euro i wszystkich tych spoza eurolandu, które chcą do niego przystąpić.
Szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso i szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ogłaszają ustalenia nocnych obrad.
Unia Europejska

Szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso i szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ogłaszają ustalenia nocnych obrad.

Po nocnych trwających blisko 10 godzin obradach europejskich przywódców ogłoszono, że zmianę traktatu zablokowała Wielka Brytania, której premier David Cameron postawił warunek nie do spełnienia przez Francję i Niemcy: specjalne ulgi dla brytyjskiego systemu finansowego. Unijni przywódcy i szef Komisji Europejskiej przyznają, że woleliby zmianę traktatu, jednak wszyscy za najważniejszy cel stawiają sobie ratowanie euro i odzyskanie wiarygodności przez tę walutę.

Do głębszej współpracy fiskalnej oprócz eurolandu zgłosiły się od razu Polska, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia i Dania - kraje "euro plus".

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną