Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Trakošćan Trakošćan Ivo Biočina / Chorwacka Wspólnota Turystyczna
Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Tym razem zaproponujemy Czytelnikom wyprawę do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, gdzie zobaczyć można obłędnie piękne jeziora, wodospady i jaskinie, zajrzymy też do niewielkiej, zabytkowej Krapiny i leżącego nieopodal niesamowitego zamku w Trakošćanie. Na naszej trasie znajdzie się też zbudowany na planie gwiazdy Karlovac, stolica chorwackiego piwa oraz niewielka wioska Smiljan, rodzinna miejscowość genialnego wynalazcy, Nikoli Tesli. Ruszamy odkrywać mniej znaną Chorwację!

Pierwszy na naszej liście Park Narodowy Jezior Plitwickich niekoniecznie pasuje do definicji „nieznanej” Chorwacji. To najchętniej odwiedzane przez turystów miejsce w kraju poza nadmorskimi miastami i kurortami. Nie bez powodu – tutejsze jeziora to prawdziwy cud natury, jakiego nie znajdziemy nigdzie na świecie. Na park składa się zespół 16 jezior krasowych, połączonych ze sobą licznymi wodospadami, rzekami i strumieniami. Park dzieli się na dwie części – jeziora Górne i Dolne.

Jeziora PlitwickieLuka Esenko / Chorwacka Wspólnota TurystycznaJeziora Plitwickie

Okolice dzisiejszego Parku Narodowego zamieszkane były przez człowieka już od tysiącleci. W starożytności osiedlali się tu Ilirowie i Celtowie, po nich przybyli Rzymianie. W czasach średniowiecznych ziemie te należały do państwa chorwackiego. W tym czasie w warownym klasztorze nad jeziorem Gradinsko osiedlili sięzakonnicy (prawdopodobnie paulini, choć legenda mówi też o templariuszach). Dziś wzniesiony z trawertynowej skały klasztor już nie istnieje. Później ziemie te znalazły się na pograniczu Imperium Osmańskiego i Cesarstwa Habsburgów, tworząc tym samym Krajinę.

Turyści przybywali tu przyciągnięci pięknem okolicy już w XIX wieku, w 1949 roku powstał tu park narodowy, w latach 80-tych wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jeziora zachwycają swą niesamowitą barwą, mienią się turkusem, błękitem, granatem i zielenią. Charakterystyczne dla okolicy są też malownicze wodospady, z których najbardziej imponujące są Wielki Wodospad i Wodospad Galovac. Największe z jezior, Kozak, ma ponad 80 hektarów powierzchni i kursują po nim elektryczne statki wycieczkowe, najmniejsze, Buk, ma zaledwie 0,1 hektara. Cały obszar zasilany jest wodą przez potoki Bijeli i Crni. W okolicach Wielkiego Wodospadu pojawia się rzeka Plitvica, natomiast z Parku Narodowego wypływa licząca 134 kilometry Korana.

Fauna i flora parku jest niezwykle ciekawa i zróżnicowana. Występują tu obok siebie gatunki rośli śródziemnomorskich i tych charakterystycznych dla innych obszarów Europy. Ponad 70 gatunków to endemity, rosnące tylko na obszarze Parku. W okolicznych lasach rosną głównie buki, świerki i jodły, niektóre z nich liczą sobie po kilkaset lat. Żyje tu także wiele dzikich zwierząt – zarówno duże drapieżniki, takie jak niedźwiedzie czy wilki, ale też gady takie jak węże czy salamandry. W przejrzystej wodzie zobaczymy niezliczone ryby, m. in. strzeble potokowe, pstrągi, klenie czy sprowadzone przez człowieka wzdręgi.

Po Parku poruszamy się widowiskowymi drewnianymi kładkami, które zapewniają fantastyczne widoki oraz bitymi drogami. Zarząd Parku wyznaczył cztery najbardziej atrakcyjne turystycznie trasy o różnej długości i poziomach trudności, do dyspozycji turystów są także kursujące po jeziorach elektryczne statki wycieczkowe i elektryczne autobusy przewożące gości pomiędzy najbardziej atrakcyjnymi punktami widokowymi. Warto przyjechać wcześnie rano, tuż po otwarciu Parku, by uniknąć tłumów turystów. Luźniej robi się także po południu, gdy zorganizowane grupy już wyjeżdżają, a zachód słońca nad jeziorami to naprawdę magiczny moment. Można zaplanować nocleg w okolicy, co pozwoli nam zarówno znaleźć się na trasie przed większością turystów, jak i pozostać w Parku do zamknięcia.

KrapinaIvo Biočina / Chorwacka Wspólnota TurystycznaKrapina

W bliższej i dalszej okolicy Plitwic znajduje się jeszcze kilka miejsc, do których nie docierają zwiedzający. Są to prawdziwe perełki. Należą do nich miasteczko Krapina i leżący nieopodal zamek Trakošćan. Pierwsze wzmianki o średniowiecznej Krapinie pochodzą z XII wieku. Miasto chętnie było wybierane na rezydencję przez słynnych rodów szlacheckich Chorwacji i Węgier. Miasteczko do dziś posiada ciekawe Stare Miasto i pozostałości warownej twierdzy, jednak największą atrakcją jest Muzeum Krapińskich Neandertalczyków. W pobliskiej jaskini odnaleziono szczątki kilkudziesięciu ludzi pierwotnych, liczące sobie ok. 100 tysięcy lat. Praczłowiek z Krapiny umiał posługiwać się ogniem i wykonywał narzędzia z kości i kamienia. Żywił się mięsem słoni, niedźwiedzi i jeleni, których pozostałości znaleziono w czasie wykopalisk. Wokół muzeum znajduje się park, w którym można zobaczyć wykonane w kamieniu sceny z życia codziennego krapińskiego praczłowieka. Leżący nieopodal Krapiny zamek Trakošćan z XIII wieku jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych zamków w Chorwacji i z pewnością najbardziej romantycznym. Dodatkowego uroku dodaje mu położenie nad pięknym jeziorem o tej samej nazwie. W pieczołowicie odrestaurowanej twierdzy podziwiać możemy nie tylko fortyfikacje, ale też elementy uzbrojenia. Największą atrakcją pałacu jest jego oryginalne wyposażenie pozostawione przez rodzinę Drašković początkiem II wojny światowej. Miłośnicy fotografii (i atrakcyjnych selfie!) odnajdą tu prawdziwy raj.

Kolejnym punktem na trasie naszej wyprawy będzie Karlovac. Miasto kojarzy się przede wszystkim z najsłynniejszym chorwackim piwem Karlovačko, lecz nie spotkamy tu tłumów turystów. Tym bardziej warto tu zajrzeć, by zanurzyć się w spokojnej, nieco leniwej atmosferze starego miasta. Co ciekawe, niektórzy nazywają Karlovac „gwiezdnym miastem” bowiem powstało jako forteca, której nadano kształt gwiazdy za pomocą wałów i sześciu bastionów. Ulice miasta biegną równolegle, by spotkać się na głównym placu. Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w zabytkowym centrum jest imponujący kościół Trójcy Przenajświętszej. Warto też zajrzeć do Muzeum Miejskiego. Generalnie starówka jest sympatyczna i klimatyczna, działa tu wiele niedrogich knajpek, gdzie skosztować można chorwackich specjałów nie wydając majątku. I oczywiście popić tutejszym piwem, rewelacyjnie gaszącym pragnienie w gorące dni. Na obrzeżach miasta, które otoczone jest czterema rzekami, znajdują się zachęcające do spacerów tereny zielone i parki. Warto odwiedzić jedyne w Chorwacji akwarium słodkowodne – Aquatica

KarlovacAleksandar Gospić / Chorwacka Wspólnota TurystycznaKarlovac

Na koniec naszej wycieczki proponujemy jeszcze wizytę w niewielkiej wiosce Smiljan, gdzie urodził się genialny wynalazca, Nikola Tesla. Z okazji 150. rocznicy urodzin wybitnego wynalazcy i inżyniera, chorwackie władze otworzyły Centrum Pamięci Tesli, wewnątrz jego odrestaurowanego domu rodzinnego. Dziś dom Nikoli Tesli wraz z cerkwią i otoczeniem tworzą kompleks poświęcony pamięci wynalazcy. W interaktywnym muzeum mona wziąć udział w licznych eksperymentach Tesli oraz dowiedzieć się więcej o jego życiu.

SmiljanIvo Biočina / Chorwacka Wspólnota TurystycznaSmiljan

W pobliżu Smiljanu znajduje się również jedyne w Europie schronisko dla bezdomnych niedźwiedzi, malownicza dolina rzeki Gacki i wiele innych niezwykłych miejsc, ale o tym następnym razem.

Paweł Moskalewicz

Materiał powstał we współpracy z Chorwacką Wspólnotą Turystyczną – Przedstawicielstwo w Polsce

Odkryj swoja historię na www.chorwacja.hr

..

Polityka 18.2021 (3310) z dnia 26.04.2021; Świat; s. 63
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Świat

Gra w Zielony Ład. W tym gorącym sporze najbardziej szkodzi tępa propaganda

To dziś najważniejszy i najbardziej emocjonalny unijny spór, w którym argumenty rzeczowe mieszają się z dezinformacją i tępą propagandą.

Edwin Bendyk
07.05.2024
Reklama