Recepty na ciężkie czasy. „Polityka” wręczyła Listki ESG!
Już po raz 14. „Polityka” wyróżniła firmy, które najlepiej zarządzają kwestiami ESG.
Już po raz 14. „Polityka” wyróżniła firmy, które najlepiej zarządzają kwestiami ESG.
Rozmowa z Andrzejem Modzelewskim, prezesem E.ON Polska, o tym, czy unijny Zielony Ład rzeczywiście jest martwy i co dziś robić z polską energetyką.
LOT wchodzi do klubu użytkowników maszyn europejskiego koncernu. Airbus już dawno starał się o prawo do latania w barwach naszego przewoźnika. Jeszcze przed przystąpieniem Polski do UE jego samoloty przylatywały do Warszawy na prezentacje, ale wtedy na tym się kończyło.
Część linii każe sobie słono płacić za większy bagaż podręczny, a nawet drobne przekroczenie limitów surowo karze tuż przed odlotem. Pasażerowie liczyli na pomoc Unii Europejskiej. Niestety jej propozycje rozczarowują.
Tego się można było spodziewać: ceny na stacjach paliw zaczęły piąć się w górę. Benzyna i olej napędowy niepokojąco zbliżają się do bariery 6 zł/l i do końca miesiąca mogą ją przekroczyć. Przyczyna jest dość oczywista.
Zagraniczni turyści, którzy chcą odwiedzić Warszawę, wybierają Okęcie, w drugiej kolejności Modlin. Polacy wyjeżdżający na wakacje podobnie. Nawet ci z Radomia. Czy port lotniczy Warszawa-Radom zacznie w ogóle zarabiać? Zgoda na starty w nocy to dobry kierunek.
Czy ma znaczenie, o której nastawimy zmywarkę czy pralkę? Jak najbardziej tak. Zmiana świadomości i przyzwyczajeń związanych z korzystaniem z energii elektrycznej przekłada się na pracę krajowego systemu elektroenergetycznego i pomaga w walce ze zmianami klimatu.
Sprzętów na prąd w naszych domach nieustannie przybywa. Jednak zużycie energii możemy kontrolować, pamiętając o dobrych nawykach i dbając o właściwą temperaturę.
Najpierw Ministerstwo Rodziny zapewniało, że w przyszłym roku wysokość płacy minimalnej przebije pułap 5 tys. zł. Potem Ministerstwo Finansów oświadczyło, że wyniesie 4806 zł brutto, czyli wzrośnie o 3 proc., a teraz poparła je Rada Ministrów. Problem wizerunkowy ma teraz cały rząd koalicji 15 października, niejako na własne życzenie.
Co roku od 14 lat ponad 100 firm decyduje się wziąć udział w zestawieniu Listków ESG POLITYKI i zawalczyć o Złote, Srebrne lub Zielone Listki. Tegoroczna edycja była rokiem ewolucji. Przede wszystkim zmienił się partner konkursu, którym została firma doradcza EY, zmieniła się także sama formuła zestawienia. W konsekwencji 54 firmy do końca wypełniły ankiety, a 11 z nich otrzymało wyróżnienia.
Amerykanie zaczęli walkę z miliardami chińskich paczek, tymczasem Europa wciąż jest nimi zalewana. Kupujący na Temu czy Shein cieszą się z niskich cen, ale ekspansja tych platform naszej gospodarce nie służy.
Wzmacniamy armię o kolejny amerykański symbol, śmigłowce Apacz. Pierwsze wypożyczone egzemplarze właśnie zaczynają lądować w Polsce.
W efekcie dwudniowych rozmów w Londynie Stany Zjednoczone i Chiny uzgodniły utrzymanie ceł na chińskie towary na poziomie 55 proc. w zamian za metale ziem rzadkich, które do USA popłyną z Chin. Ale czy można już mówić o końcu wojny handlowej?
Powstała patologia: syndycy zawyżają koszty własnego działania, wystawiają horrendalne faktury za niestworzone rzeczy, sędziowie to akceptują, a żaden państwowy urzędnik się tym nie interesuje. To kradzież pieniędzy, które należą się przede wszystkim wierzycielom.
Światowy rynek dóbr luksusowych przeżywa regres. Ale nie w Polsce, bo u nas popyt na luksus rośnie w zadziwiającym tempie. Mamy już w Polsce ponad 2 mln osób dobrze sytuowanych, ponad pół miliona zamożnych i 200 tys. bogatych.
Play i Scaleway, liderzy w dziedzinie telekomunikacji i usług chmurowych z Grupy iliad, ogłaszają strategiczne partnerstwo, które zmienia krajobraz technologiczny dla polskich przedsiębiorstw.
Mimo ekspansji e-papierosów to wciąż tradycyjne papierosy są zdecydowanie największym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Szkoda, że rządzący najwyraźniej poddali się w starciu z powszechnym nałogiem.
Wraz ze startem kolejnej edycji programu „Czyste Powietrze” eksperci firmy Aluprof doradzają, w jaki sposób dofinansowanie może być wsparciem przy przeprowadzeniu remontów poprawiających termoizolację budynków.
Hojny program, który miał służyć remontom polskich domów, padł ofiarą oszustów. Teraz już nawet uczciwi boją się z niego korzystać.
„A słyszała pani, żeby KO mówiła coś o demonopolizacji gospodarki? Moje wytłumaczenie obecnego odejścia KO od gospodarczego liberalizmu jest prostsze. Partia idzie za głosem narodu, a społeczeństwo na tematy gospodarcze wie niedużo” – mówi dr Andrzej Machowski, analityk badań sondażowych.
Jedną z ofiar wojny handlowej Donalda Trumpa stał się dolar. Nie tylko traci na wartości, ale co gorsza – na zaufaniu i znaczeniu. Powraca hasło dedolaryzacji, czyli odejścia od amerykańskiej waluty jako najważniejszego środka płatniczego świata. Ale czy bez dolara da się żyć?
Ulubiona przez kolejarzy metoda rozwiązywania problemu starych zaniedbanych dworców to ich rozbiórka. W zamian powstają nowe, zazwyczaj o wątpliwej estetyce. Jednak pod Jasną Górą PKP natrafiło na opór.
Donald Trump znów rusza na wojnę. Na szczęście tylko handlową, gorzej, że z Unią Europejską, co oznacza, że polska gospodarka też znajdzie się na linii ognia.
Jeśli ktoś myślał, że rodzina Zygmunta Solorza, jednego z najbogatszych Polaków, pogodziła się i jakoś dogadała, jest w błędzie. Wojna trwa.
Wielką halę na Marywilskiej podpalono na zlecenie Rosji. Część pogorzelców handluje dziś w tymczasowych kontenerach. Grupa, która przeszła do konkurencyjnego centrum, skarży się na terror czeczeńskich ochroniarzy.
Gdyby jakiś wróg zewnętrzny chciał osłabić polskie rolnictwo, nie wymyśliłby lepszego patentu. Podzieliłby duże nowoczesne gospodarstwa na małe działki dla drobnych rolników. I to się właśnie dzieje.
Andrzej Klesyk, p.o. prezesa PZU SA, o tym, jak dyplomacja i kryzys finansowy uratowały narodowego ubezpieczyciela.
Lokali komunalnych jest już o ponad dwie trzecie mniej niż w 1990 r. To przede wszystkim efekt hojnych bonifikat udzielanych najemcom na ich wykup. Większość gmin wciąż chętnie pozbywa się takich mieszkań. Bo patrzą na nie jak na kosztowny kłopot.
Polacy zapomną Andrzejowi Dudzie obietnice, których przez dwie kadencje nie zrealizował, ale zapamiętają wygłaszane przez niego gospodarcze absurdy i gorliwość przy podpisywaniu ustaw PiS, szkodzących gospodarce i obywatelom, a nawet sprzecznych z konstytucją.
Prognozy większości ekspertów się potwierdziły – Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy o 50 pkt bazowych, czyli 0,5 pkt proc. Możliwe, że za miesiąc sytuacja się powtórzy.