Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Inspiracje i porady

Siostrzeństwo, czyli kobieta kobiecie wsparciem

Dlaczego idea siostrzeństwa jest tak ważna? Co można zrobić, aby słowo siostrzeństwo pojawiło się w słownikach języka polskiego? Dlaczego idea siostrzeństwa jest tak ważna? Co można zrobić, aby słowo siostrzeństwo pojawiło się w słownikach języka polskiego? mat. pr.
Siostrzeństwo to wartość, jaką kobiety dają sobie wzajemnie, o której mówi się coraz więcej dzięki kampanii: „Dajemy słowo – siostrzeństwo”.

Siostrzeństwo – ponadczasowa wartość bez wpisu w słowniku

Jak to możliwe, że w słownikach języka polskiego nie ma definicji słowa siostrzeństwo? Słowniki zawierają definicję braterstwa, partnerstwa, jednak nie odnotowują one tej specjalnej, siostrzanej więzi między kobietami.

Rada Języka Polskiego zauważa jednak, że użycie słowa „siostrzeństwo” stale rośnie. Bardzo możliwe więc, że rozprzestrzenianie się idei siostrzeństwa sprawi, że słowo to pojawi się wreszcie w słownikach.

Twarzami kolekcji Sisterhood Treasure są dwie niezwykłe siostry: uznana modelka Monika „Jac” Jagaciak i utalentowana lekkoatletka Anna Jagaciak. Ich bliska, szczera relacja stanowi doskonałą ilustrację tego, co marka chciałaby powiedzieć o siostrzeństwie.mat. pr.Twarzami kolekcji Sisterhood Treasure są dwie niezwykłe siostry: uznana modelka Monika „Jac” Jagaciak i utalentowana lekkoatletka Anna Jagaciak. Ich bliska, szczera relacja stanowi doskonałą ilustrację tego, co marka chciałaby powiedzieć o siostrzeństwie.

Kobieca więź, wsparcie, zrozumienie. Co jeszcze oznacza słowo siostrzeństwo?

Siostrzeństwo to relacja, która wcale nie musi dotyczyć wyłącznie sióstr rodzonych. To więź, która łączy kobiety już od pokoleń, bez względu na więzy krwi czy poglądy.

Siostrzeństwo można określić jako:

  • siłę, jaką kobiety dają kobietom
  • wzajemne inspirowanie się
  • wsparcie we wszystkich życiowych sytuacjach
  • wzajemne wzmacnianie się w dążeniu do celu i w realizacji marzeń
  • solidarność i pewność, że można nawzajem na sobie polegać niezależnie od okoliczności
  • wzajemne dzielenie się wiedzą i doświadczeniem
  • przyjaźń, możliwość porozmawiania o wszystkim
  • pewność, że zawsze obok jest osoba, która wysłucha, wesprze, doradzi
  • moc, jaką dają siostrzane więzi.

Wszystko to pokazuje, jak szerokim pojęciem jest siostrzeństwo i jak wyjątkową wartość obrazuje. Warto tu zaznaczyć także feministyczną rolę siostrzeństwa. Przez uwarunkowania historyczne, gdy w przeszłości panował patriarchat, pozycja kobiet w wielu dziedzinach życia przez wiele lat była marginalizowana. Dzięki siostrzeństwu to się zmienia. Kobiety są lepiej widzialne i słyszalne, co jest dużym krokiem do równości na rynku pracy i w wielu innych aspektach życia społecznego.

Grafika: Answear.LABmat. pr.Grafika: Answear.LAB

Siostrzeństwo w modzie – wyraz kobiecej siły w intrygującym stylu

Answear.LAB już nie pierwszy raz wprowadza bliskie współczesnym kobietom ideały do swoich modowych propozycji - tym razem robi to w najnowszej limitowanej kolekcji Sisterhood Treasure. Przesłanie kolekcji wyraża się w każdej, pieczołowicie przygotowanej kreacji - od detali po kolory i wzory. Kolekcję można zobaczyć na stronie: https://answear.com/s/sisterhood-treasure/ona.

W kolekcji Sisterhood Treasure obecny jest power dressing – trencze, skórzane garnitury i komplety, podkreślone kontrastem beżu, czerni i czerwieni. Barwy te uzupełnia biel i róż, co pokazuje różnorodność kobiecych doświadczeń. Dopełnieniem kolekcji są motywy florystyczne i geometryczne. Całość podkreślają przezroczystości, ćwieki i kwiaty 3D, które dodają ubraniom charakteru.

Marka Answear.LAB po raz pierwszy wprowadziła też kolekcję biżuterii handmade, której elementy są spójne z kolekcją Sisterhood Treasure. Projektując tę biżuterię, postawiono na moc trzech kamieni: czarnego turmalinu symbolizującego siłę i ochronę, czerwonego granatu dodającego odwagi i nadziei oraz kryształu górskiego, który stabilizuje energetycznie i wzmacnia.

Zdjęcie: Answear.LABmat. pr.Zdjęcie: Answear.LAB

O siostrzeństwie coraz głośniej

Oprócz wyrazu w świecie mody, w całą kampanię na rzecz siostrzeństwa zaangażowały się ważne media, a także twórcy.

Na potrzeby kampanii teksty już napisali, bądź w kolejnych tygodniach napiszą m.in.: Joanna Kuciel-Frydryszak (autorka bestsellera „Chłopki”), Sylwia Chutnik (znana kulturoznawczyni i pisarka), Karolina Sulej (autorka książki „Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm”), Elżbieta Cherezińska (pisarka, autorka książek. m.in. „Królowa”, „Harda”), Inga Iwasiów (prozaiczka, profesorka nauk humanistycznych), Krystyna Romanowska (dziennikarka, pisarka, współautorka bestsellerowego cyklu rozmów z prof. Zbigniewem Lwem-Starowiczem), Katarzyna Szumlewicz (filozofka i doktor pedagogiki, autorka książek o emancypacji i obrończyni praw kobiet) oraz wielu innych. Pierwsze felietony, eseje, wywiady czy opowiadania można już czytać w mediach i na blogu marki.

Również i Ty możesz wspomóc tę wartościową inicjatywę! Mów, pisz o siostrzeństwie, korzystaj z tego słowa w pełni! Niech coraz więcej osób doceni siostrzeństwo, uświadomi sobie, jak ważne są takie więzi. Budujmy zasięgi dla siotrzeństwa i pokazujmy, czym jest ta wyjątkowa wartość!

Materiał przygotowany przez Answear

Polityka 14.2024 (3458) z dnia 26.03.2024; Ludzie i Style; s. 122
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama