Golenie lemignów

Golenie lemingów
Polityce ciepłej wody w kranie towarzyszy zimny prysznic dla podatników. Mocne politycznie grupy, cieszące się przywilejami podatkowymi, mogą spać spokojnie. Pod prysznicem golone będą potulne barany. Zwane także lemingami.
Ministerstwo Finansów liczy przede wszystkim na grubego zwierza, czyli przedsiębiorców.
Adam Jankowski/Reporter, Getty Images/FPM

Ministerstwo Finansów liczy przede wszystkim na grubego zwierza, czyli przedsiębiorców.

Wicepremier Jacek Rostowski już nie jest w Brukseli prymusem. W zeszłym roku nie udało mu się przykroić dziury w finansach publicznych do 3 proc. PKB, do czego się zobowiązał. Budżet na ten rok też wyraźnie odstaje od założeń, bo gospodarka hamuje o wiele ostrzej, niż prognozowało Ministerstwo Finansów.

(…)

Maciej Grabowskim, wiceminister finansów, przygotowuje obecnie pakiet zmian o przepisach podatkowych lub nowych ich interpretacji. Niektóre z proponowanych rozwiązań robią duże wrażenie. Weźmy na przykład paczki pod choinkę dla dzieci. Firmy, które jeszcze dzieciom swoich pracowników taką przyjemność robią, finansują ją z funduszu socjalnego. Czyli ze swoich własnych pieniędzy. Wiceminister uznał, że budżet państwa może się na tych paczkach nieco wzbogacić.

(…)

Trzeba tylko sumę, którą pracodawca wyda na choinkę, podzielić przez liczbę obdarowanych dzieci i każdemu z rodziców równowartość paczki dopisać do jego zarobków. Najlepszy sposób, żeby rodzice sami poprosili o skasowanie imprez dla dzieci…

 

Cały artykuł Joanny Solskiej w najnowszej POLITYCE – numer dostępny jest w kioskach, w wydaniu na iPadzie i w Polityce Cyfrowej.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną