Kraj

Na początek chaos

Lekceważenie Palikota może być błędem

Nareszcie znów razem. Po wakacjach. Politycy i dziennikarze. Na tym wspólnym kawałku podłogi w korytarzu przy ul. Wiejskiej.

Janusz Palikot zakłada właśnie zupełnie nową partię, tym razem z prof. Janem Hartmanem, który pospiesznym krokiem – wołając: Januszu do czynu, koń gotów i zbroja! – zmierza do bardziej aktywnego udziału w polityce. Partia ma mieć nową nazwę, statut i program. Co w tej sytuacji zrobią zdezorientowani posłowie Ruchu Palikota, którzy przezornie w ostatnich dniach raczej nie ustawiali się przed kamerami, bo o zamiarach szefa niewiele albo nawet nic nie wiedzą? Pewnie staną się bardziej zachowawczy, przynajmniej do początku października, kiedy to na kongresie nowa partia ma odsłonić swoje oblicze.

Na razie wiadomo, że nie będzie w niej Ryszarda Kalisza, który czując się głównym depozytariuszem myśli i zamiarów Aleksandra Kwaśniewskiego (podobno b. prezydent żadnych politycznych planów nie ma), trzyma się dawnych ustaleń, wedle których nową koalicję, ale nie partię, miały tworzyć różne filary, a bardzo ważnym miał być Kalisz (cieszący się największym społecznym zaufaniem polityk lewicy) ze swoim Stowarzyszeniem Dom Wszystkich Polska. To te filary komitetu politycznego Europa Plus (nie mylić ze stowarzyszeniem Siwca Europa Plus) miały ułożyć wspólne listy do Parlamentu Europejskiego.

Nie po raz pierwszy Palikot ustaleń nie dotrzymuje, co Kalisza mocno zniechęca. Nawet jeśli na pocieszenie dostaje propozycję udziału w wyścigu prezydenckim w 2015 r. Kalisz podejrzewa nawet, że nowa partia Palikota zechce zagarnąć nazwę Europa Plus dla siebie. Internauci sugerują raczej nazwę Europa Plus Minus, ale lekceważenie Palikota może okazać się błędem.

Polityka 36.2013 (2923) z dnia 03.09.2013; Komentarze; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Na początek chaos"
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Demonstrancie, pokaż twarz!

Zakazy zakrywania twarzy podczas demonstracji mnożą się nie tylko w państwach autokratycznych, ale też na Zachodzie. Czy możliwa jest demokracja bez anonimowości?

Jędrzej Winiecki
15.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną