Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Żakowski: Pisowska ustawa „Za życiem” to okrutny zabieg wizerunkowy

Prezes PiS Jarosław Kaczyński Prezes PiS Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość / Facebook
Z przerażeniem myślę o tym, że może się realizować taki oto scenariusz, że zgwałcona przez ojca dziewczynka urodzi dziecko za 4 tys. zł – mówił w TOK FM Jacek Żakowski.

Zaledwie dwa dni po ogłoszeniu przez Beatę Szydło projektu ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem” został on uchwalony przez Sejm.

Według zapowiedzi rządu ustawa to pierwszy krok do całościowego wspierania rodzin zmagających się z chorobą dziecka. W praktyce sprowadza się do jednorazowej wypłaty 4 tys. zł za urodzenie chorego dziecka. Poza tym: prawo do badań prenatalnych, opiekę hospicjum i lekarzy bez kolejki, a także wsparcie psychologa i asystenta rodziny. Rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi nie zostali w rządowym projekcie uwzględnieni.

– Z przerażeniem myślę o tym, że może się realizować taki oto scenariusz, że zgwałcona przez ojca dziewczynka urodzi dziecko za 4 tys. złotych – komentował pomysły PiS Jacek Żakowski. To według dziennikarza POLITYKI „przerażająca perspektywa”. – Trudno nie mieć wrażenia, że coś w PiS pękło, jakaś czara obłędu, czara bezrefleksji, puszka z Pandorą, w której gromadził się niebywały kapitał nieodpowiedzialności – uważa Żakowski.

4 tys. zł za dziecko z gwałtu

Jacek Żakowski przypomniał, że w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny poseł PiS Piotr Uściński zaproponował, by pieniądze otrzymywały też kobiety, które urodzą dzieci poczęte w wyniku gwałtu. – Przerażające jest to, jak PiS próbuje coraz mniejszymi pieniążkami, bo coraz mniej jest już do rozdania, przełamać, skorumpować elementarną moralność. Te 4 tysiące to jest taka gonitwa węża, który połknął własny ogon, aż po uszy  komentował.

Zdaniem Żakowskiego zastępowanie realnej pomocy „wizerunkowym zabiegiem” w sprawach tak dramatycznych to coś zupełnie niespotykanego. – Dawno nie mieliśmy tak głębokiego powodu, by stawiać pytanie, do jak wielkiego upadku moralnego może polityka doprowadzić ludzi żądnych władzy – uważa.

W przeglądzie prasy Żakowski podkreślał, że najnowsze pomysły PiS nie wywołały zachwytu nawet wśród dziennikarzy z mediów, których nie uznaje się za zaciekłych krytyków rządu. Ani w życzliwej przecież rządowi „Rzeczpospolitej”, ani na innych prawicowych portalach.

Kontrrewolucja moralna PiS

Gospodarz Poranka Radia TOK FM podkreślił, że najgorsze nie jest wcale to, że rządzący płacą nie z własnej kieszeni. – Mamy dziś w Polsce coś na kształt kontrrewolucji kulturowej, a właściwie moralnej. Można nie mieć pieniędzy, żeby pomóc, można nie umieć pomóc, można nie być w stanie pomóc... Ale zastępować realną pomoc wizerunkowym zabiegiem? To nie do pomyślenia – uważa publicysta POLITYKI.

Posłuchaj całej audycji w TOK FM:

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama