Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI

Okładka nowego numeru POLITYKI Okładka nowego numeru POLITYKI Polityka
Jak to więc jest naprawdę z uchodźcami, jakie są tu fakty, a jakie podyktowane ideologią baśnie?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnegoMichał Mutor/Polityka Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego

W tym tygodniu proponujemy Państwu coś naprawdę wyjątkowego. Do części nakładu dołączyliśmy prawdziwy światowy bestseller, „O tyranii” Timothy’ego Snydera, w którym ten znany i ceniony historyk pisze o tym, w czym przejawiają się wszelkie tyranie, satrapie, autorytaryzmy, jakich metod i  języka używają, jak próbują zniewalać ludzi i nimi manipulować.

Co najważniejsze, Snyder podaje 20 niezwykle celnych rad, jak w takiej sytuacji postępować, aby nie ulec politycznej przemocy, zachować trzeźwość myślenia i obywatelską godność. Gorąco zachęcam do zakupu najnowszej POLITYKI właśnie z tą – niewielkiej objętości, ale wielkiej wagi – książeczką.

A co w samej POLITYCE? Uchodźców w Polsce nie ma, ale przecież są. Stali się wręcz głównym tematem polskiej polityki. Tak jak 500 plus, sprzeciw wobec przyjęcia choćby jednego imigranta odgrywa dla PiS rolę kotwicy, przy pomocy której rządząca partia zamierza umocować się na stałe przy swoich wyborcach i władzy. Jak to więc jest naprawdę z uchodźcami, jakie są tu fakty, a jakie podyktowane ideologią baśnie? Jak można realnie, w zgodzie z rozsądkiem, ale też elementarną przyzwoitością, podejść do tego problemu? Poświęcamy temu tematowi okładkę i trzy teksty: edytorial redaktora naczelnego Jerzego Baczyńskiego, artykuł Łukasza Wójcika oraz rozmowę z prof. Michałem Bilewiczem, szefem Centrum Badan nad Uprzedzeniami na Uniwersytecie Warszawskim.

Co ponadto? Kolejny raport z naszego cyklu „Co po PiS?”. Tym razem Ewa Siedlecka rozważa, czy i jak należałoby zmienić konstytucję, już na spokojnie, po odsunięciu PiS od władzy, tak aby naprawić szkody w demokratycznym systemie i zapobiec dewastacji ustroju na przyszłość. Anna Dąbrowska i Wojciech Szacki opisują przemeblowanie w kancelarii prezydenta Dudy i czy pomoże to głowie państwa w politycznym usamodzielnieniu. Joanna Podgórska przedstawia bardzo interesujące badania nad religijnością w krajach dawnego bloku komunistycznego, z których wynika m.in. że Polacy, choć nadal w ogromnej większości katolicy, najbardziej ze wszystkich w regionie nie chcą finansowania Kościoła przez państwo ani tego, aby państwo włączało się w szerzenie wartości religijnych.

I jeszcze: o akcji polegającej na tym, aby dzieci tropiły w swoich miejscowościach pozostałości komunizmu, o tym, dlaczego policja wciąż bije, o protestach w obronie Puszczy Białowieskiej, o pseudoterapiach na raka, o tym, jak domagać się od biur podróży rekompensat za nieudane wakacje, o masowej ucieczce z Polski młodych lekarzy za granicę w poszukiwaniu pracy i o tym, czy sprzęt AGD musi się tak często psuć i komu się to opłaca.

To wciąż tylko niewielka część naszych propozycji z najnowszego numeru POLITYKI. Zachęcam gorąco do przeczytania pozostałych artykułów i wywiadów.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną