„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Wałęsa do młodych: Musicie odzyskać trójpodział władzy. To jest najważniejsze

Lech Wałęsa Lech Wałęsa Lech Wałęsa / Facebook
Wiele tysięcy osób zebrało się w sobotę na placu Solidarności w Gdańsku. Protest przeciwko niszczeniu niezależności sądów przez PiS przygotowały organizacje społeczne.
Janiszewski w związku z wydarzeniami ostatnich dni stworzył nowe logo: „3XNIE”.Jerzy Janiszewski/• Janiszewski w związku z wydarzeniami ostatnich dni stworzył nowe logo: „3XNIE”.

Lech Wałęsa w Gdańsku zwrócił się szczególnie do młodych ludzi: „Młodzi ludzie, musicie odzyskać trójpodział władzy. To jest najważniejsze. Nie ma tłumaczenia. Poprawiać trzeba elementy, bo nie funkcjonują dobrze, ale nie można pozwolić ucinać obu nóg”.

Według Wałęsy trójpodział władzy w Polsce można odzyskać na dwa sposoby: „Są dwa kryteria. Pierwsze to uliczne, ale tego nie proponuję. Ale jest drugie: pokazywanie ludziom, do czego to prowadzi, i każdy z nas musi to obronić”.

Wałęsa zapewnił o swojej solidarności z protestującymi: „Na każdym spotkaniu mówcie, że Lech Wałęsa jest z wami i zawsze was popiera”. Dodał: „Mimo mojego stanu zdrowia zawsze będę z wami”.

Nowe logo twórcy „Solidarności”

Były prezydent przypomniał też w Gdańsku, że jego pokoleniu udało się „w sytuacji nieprawdopodobnej wyprowadzić Polskę i osadzić ją na trójpodziale władzy”. Mówił, że jego pokolenie wywalczyło w 1980 r. demokratyczną, wolną Polskę, opartą na trzech filarach. „Nie wolno wam pozwolić, aby ktokolwiek chciał to zniszczyć. Wszystkie środki musicie poświęcić, żeby odzyskać to, co wywalczyliśmy” – apelował były prezydent.

Tłum skandował: „Lech Wałęsa! Lech Wałęsa!”. Protest w Gdańsku odbył się pod hasłem „3xNIE”. Logo protestu zaprojektował Jerzy Janiszewski, twórca legendarnego znaku „Solidarności”.

Janiszewski w związku z wydarzeniami ostatnich dni stworzył nowe logo „3XNIE”. Staje się ono właśnie nieoficjalnym symbolem walki o demokrację. „Mam nadzieję, że doda on teraz siły i energii w walce o demokrację, że narodzi się nowa społeczna SOLIDARNOŚĆ” – mówi Janiszewski w rozmowie z dziennikarzami „Gazety Wyborczej”.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
01.11.2020
Reklama