Nieoficjalnie: Prezydent ustąpił Jarosławowi Kaczyńskiemu ws. reformy KRS i SN
Według informacji „DGP” Andrzej Duda przyjął propozycje prezesa PiS dotyczące reformy KRS i SN.
Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński
Jacek Marczewski/Agencja Gazeta

Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński

Po piątkowym spotkaniu w Belwederze z prezydentem Jarosław Kaczyński mówił, że jest „pełen optymizmu”, a „droga do porozumienia jest otwarta”. Dodał, że nie wydaje mu się, żeby droga ta była „specjalnie trudna do przebycia”.

Dziś, jak wskazują nieoficjalne informacje, do których dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”, między prezydentem Andrzejem Dudą a Jarosławem Kaczyńskim został zawarty kompromis w sprawie ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym.

Zakłada on, że w ustawie nie będzie skracania kadencji członków KRS, a nowi będą wybierani większością trzech piątych, tak jak chciał wcześniej Andrzej Duda. W razie pata członków KRS ma wskazywać prezydent.

Z kolei w ustawie o Sądzie Najwyższym o wygaszeniu funkcji obecnych sędziów będzie decydowało kryterium emerytalne – wiek dla kobiet i mężczyzn ma wynosić 65 lat. To oznacza, że gdy ustawa wejdzie w życie, z automatu zostanie wygaszony mandat I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, która 22 listopada skończy 65 lat.

Taki kształt rozwiązań ma być efektem piątkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który pojawił się z listą oczekiwań, jakie ma PiS wobec projektów. Projekty obu ustaw poznamy w poniedziałek, 25 września, potem prezydent ma konsultować je jeszcze publicznie przed wysłaniem do Sejmu.

W lipcu prezydent Andrzej Duda zawetował dwie pisowskie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Wcześniej na ulicach polskich miast odbywały się wielotysięczne protesty w obronie sądów. Prezydent podpisał trzecią z kontrowersyjnych ustaw: tę o ustroju sądów powszechnych.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj