Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kim są nowi ministrowie w rządzie Morawieckiego?

Od lewej: minister finansów Teresa Czerwińska, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, prezydent Andrzej Duda, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister zdrowia Łukasz Szumowski Od lewej: minister finansów Teresa Czerwińska, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, prezydent Andrzej Duda, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister zdrowia Łukasz Szumowski Kuba Atys / Agencja Gazeta
W nowej odsłonie rządu Mateusza Morawieckiego znalazło się pięć nowych nazwisk, a wśród nich współpracowniczka Jarosława Gowina oraz urodzona w ZSRR nowa minister finansów.

9 stycznia doszło do długo zapowiadanej rekonstrukcji rządu. Prezydent na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odwołał aż ośmiu ministrów i powołał ich dziewięciu następców (zwiększyła się tym samym liczba ministerstw). Część z nowo powołanych ministrów to znani wszystkim politycy PiS. W odświeżonym składzie gabinetu premiera pojawiło się też pięć nieznanych wcześniej osób. Oto co o nich wiemy.

Zamiast Ministerstwa Rozwoju dwa mniejsze resorty

Z Ministerstwa Rozwoju wydzielono dwa nowe resorty: Inwestycji i Rozwoju oraz Przedsiębiorczości i Technologii. Na ich czele stanęli dwaj obecni wiceszefowie resortu rozwoju – odpowiednio Jerzy Kwieciński i Jadwiga Emilewicz.

Jerzy Kwieciński jest absolwentem Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej – doktorat na tej uczelni obronił w 1991 roku. Pracował w instytucjach przygotowujących Polskę do wejścia w struktury Unii Europejskiej. W latach 2003–2005 był prezesem zarządu Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości. Później wszedł do rządu Kazimierza Marcinkiewicza jako wiceminister w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Był także pełnomocnikiem rządu do spraw wystawy światowej Expo 2022 (ostatecznie Expo odbędzie się w Buenos Aires).

Nowa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz jest z wykształcenia politolożką i menedżerką kultury. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim i wykładała w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Do jej zainteresowań badawczych należą socjologia władzy, najnowsza historia oraz transformacja ustrojowa Polski.

W 2007 i 2008 roku Emilewicz zasiadała w Zarządzie Klubu Jagiellońskiego. W 2013 roku przystąpiła do Polski Razem Jarosława Gowina, a rok później stanęła na czele małopolskich struktur tej partii. W tym samym roku kandydowała bez powodzenia z jej listy do Parlamentu Europejskiego (głos na nią oddał wówczas m.in. Jan Rokita) oraz z powodzeniem, z listy PiS (w ramach porozumienia wyborczego), do sejmiku małopolskiego.

Od 27 listopada 2015 roku pracowała jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju w rządzie Beaty Szydło.

Nowa minister urodzona w ZSRR

Na czele Ministerstwa Finansów stanie dotychczasowa podsekretarz stanu w MF Teresa Czerwińska. Czerwińska urodziła się w 1974 roku w Dyneburgu, drugim pod względem wielkości mieście na Łotwie, która w tamtym czasie należała do ZSRR. Stamtąd pochodzą też rodzice Czerwińskiej Ludmiła i Bogusław Tumanovskis. Czerwińska studiowała na Wydziale Nauk Społecznych i Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Po studiach pracowała na Uniwersytecie Gdańskim, Wyższej Szkole Finansów i Rachunkowości w Sopocie oraz Sopockiej Szkole Wyższej. Od latach 2015–2017 pracowała jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nowa minister finansów ma polityczne wsparcie Jarosława Gowina. Kiedy w czerwcu ubiegłego roku trafiła do resortu finansów, polityk zachwalał ją na Twitterze: „Budżet PL w dobrych rękach: wspaniały fachowiec prof. Teresa Czerwińska opuszcza ministerstwo nauki i przechodzi do ministerstwa finansów. Powodzenia Teresa!”.

Następcy Waszczykowskiego i Radziwiłła

Prof. Jacek Czaputowicz, dotychczasowy podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, odpowiedzialny za sprawy prawne i traktatowe, zastąpił Witolda Waszczykowskiego na stanowisku szefa MSZ.

Czaputowicz ma 61 lat, jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, doktorem nauk politycznych (Instytut Studiów Politycznych PAN) oraz doktorem habilitowanym nauk humanistycznych (Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW). Od lat 70. współpracował z opozycją demokratyczną, działał w „Solidarności” oraz Ruchu „Wolność i Pokój”, współpracował z Komitetem Obrony Robotników. W okresie stanu wojennego został internowany na ponad 11 miesięcy.

W 1990 roku rozpoczął pracę w MSZ. Pracował w Departamencie Konsularnym i Wychodźstwa (1990–92), Służbie Cywilnej (1998–2006), Departamencie Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej MSZ (2006–2008). Od 2008 do 2012 roku był dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

W 2007 roku odznaczono go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2017 roku Krzyżem Wolności i Solidarności.

Ministrem zdrowia został zaś kardiolog Łukasz Szumowski. Ukończył studia medyczne w 1997 roku. Oddał się karierze naukowej, zwieńczonej tytułem profesora belwederskiego, otrzymanym z rąk Andrzeja Dudy w 2016 roku. Kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie. Od 2011 roku przewodził zespołowi specjalistycznemu nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2015 roku pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Nauki.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama