Kim są nowi ministrowie w rządzie Morawieckiego?
W nowej odsłonie rządu Mateusza Morawieckiego znalazło się pięć nowych nazwisk, a wśród nich współpracowniczka Jarosława Gowina oraz urodzona w ZSRR nowa minister finansów.
Od lewej: minister finansów Teresa Czerwińska, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, prezydent Andrzej Duda, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister zdrowia Łukasz Szumowski
Kuba Atys/Agencja Gazeta

Od lewej: minister finansów Teresa Czerwińska, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, prezydent Andrzej Duda, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister zdrowia Łukasz Szumowski

9 stycznia doszło do długo zapowiadanej rekonstrukcji rządu. Prezydent na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odwołał aż ośmiu ministrów i powołał ich dziewięciu następców (zwiększyła się tym samym liczba ministerstw). Część z nowo powołanych ministrów to znani wszystkim politycy PiS. W odświeżonym składzie gabinetu premiera pojawiło się też pięć nieznanych wcześniej osób. Oto co o nich wiemy.

Zamiast Ministerstwa Rozwoju dwa mniejsze resorty

Z Ministerstwa Rozwoju wydzielono dwa nowe resorty: Inwestycji i Rozwoju oraz Przedsiębiorczości i Technologii. Na ich czele stanęli dwaj obecni wiceszefowie resortu rozwoju – odpowiednio Jerzy Kwieciński i Jadwiga Emilewicz.

Jerzy Kwieciński jest absolwentem Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej – doktorat na tej uczelni obronił w 1991 roku. Pracował w instytucjach przygotowujących Polskę do wejścia w struktury Unii Europejskiej. W latach 2003–2005 był prezesem zarządu Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości. Później wszedł do rządu Kazimierza Marcinkiewicza jako wiceminister w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Był także pełnomocnikiem rządu do spraw wystawy światowej Expo 2022 (ostatecznie Expo odbędzie się w Buenos Aires).

Nowa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz jest z wykształcenia politolożką i menedżerką kultury. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim i wykładała w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Do jej zainteresowań badawczych należą socjologia władzy, najnowsza historia oraz transformacja ustrojowa Polski.

W 2007 i 2008 roku Emilewicz zasiadała w Zarządzie Klubu Jagiellońskiego. W 2013 roku przystąpiła do Polski Razem Jarosława Gowina, a rok później stanęła na czele małopolskich struktur tej partii. W tym samym roku kandydowała bez powodzenia z jej listy do Parlamentu Europejskiego (głos na nią oddał wówczas m.in. Jan Rokita) oraz z powodzeniem, z listy PiS (w ramach porozumienia wyborczego), do sejmiku małopolskiego.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj