„Poważny kryzys instytucjonalny”. Zagraniczne media o czystce w Sądzie Najwyższym
Jeżeli Polska nie zapłaci wysokiej ceny za swoje działania, prądy rozmontowujące demokrację w państwach UE będą przybierać na sile – europejskie i amerykańskie media komentują czystki w Sądzie Najwyższym.
Małgorzata Gersdorf przed Sądem Najwyższym
Dawid Zuchowicz/Agencja Gazeta

Małgorzata Gersdorf przed Sądem Najwyższym

3 lipca weszła w życie ustawa o Sądzie Najwyższym, która umożliwia usunięcie 40 proc. składu SN, w tym jego prezes prof. Małgorzatę Gersdorf. Przeciwko tej niekonstytucyjnej czystce w całym kraju odbyły się protesty. Polski temat podjęła również prasa zagraniczna.

Brytyjskie media o Polsce

Portal BBC sprawie sporu wokół Sądu Najwyższego w Polsce poświęcił rano czołówkę. W tekście zatytułowanym „Gersdorf, najważniejsza w Polsce sędzia, sprzeciwia się prawu emerytalnemu” BBC pisze, że I Prezes SN stawiła się w środę w pracy w asyście „setek zwolenników”.

Adam Easton przewiduje, że „uliczne demonstracje wspierające Małgorzatę Gersdorf będą prawdopodobnie jeszcze liczniejsze”. Prof. Gersdorf planuje pozostać na stanowisku, co – twierdzi publicysta – „wywoła chaos i będzie przyczyną dyskomfortu i dystansu między nią a nowym szefem SN wyznaczonym przez prezydenta”. W ocenie dziennikarza reforma SN to ostatni odcinek zmian w wymiarze sprawiedliwości, a ekipa rządząca jest zdeterminowana, by ją przeprowadzić – choćby wbrew Komisji Europejskiej, ONZ, Radzie Europy oraz amerykańskim i europejskim stowarzyszeniom prawnym. „Jarosław Kaczyński jest w stanie żyć” ze zjednoczoną przeciw sobie opozycją – dodaje Easton, powołując się na swoje źródła.

Czytaj także: Kto pokieruje Sądem Najwyższym?

Sprawę opisuje też brytyjski „Guardian”. „Konstytucyjny kryzys wokół polskiego Sądu Najwyższego zmierza do impasu” – czytamy. „Długotrwałe starcie między rządem a sędziami grozi dramatyczną kulminacją”, „wszelka konfrontacja między rządem a sędziami Sądu Najwyższego może być jednak odroczona, bo Krajowa Rada Sądownictwa, organ powołujący polskich sędziów, nieprędko wyznaczy następców sędziów, których rząd chce zmusić do przejścia na emeryturę” – podsumowuje dziennik.

„Financial Times” poświęca polskiemu kryzysowi sporo miejsca w swoim wydaniu internetowym, relacjonując zarówno spór wokół SN, jak i społeczne protesty. W jego ocenie kontrowersje związane z SN to „sedno sporu o rządy prawa, który w ciągu ostatnich dwóch lat nadszarpnął relacje między Brukselą a Warszawą i pogłębił polaryzację polskiego społeczeństwa”. „FT” zajmuje się również wystąpieniem premiera Mateusza Morawieckiego w Strasburgu. W tekście „Polski premier broni reform sądowych przed europosłami” cytuje polskiego szefa rządu, który uważa, że „jego kraj jest w czołówce demokratycznego oświecenia w Europie”.

Czytaj także: Procedura wszczęta przez KE „wycinki” sędziów na razie nie zatrzyma

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj