Kraj

Giertych: Istnieje kolejne nagranie kompromitujące szefa KNF

Komisja Nadzoru Finansowego Komisja Nadzoru Finansowego Kuba Atys / Agencja Gazeta
Na nowej taśmie słychać i widać, „jak przedstawiciele urzędu państwowego bez żenady potwierdzają, że wiedzą o planie przejęcia banku za złotówkę”.

„W poniedziałek złożę w prokuraturze nagranie rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim i innymi przedstawicielami KNF, które zostało zrobione w lipcu br. Marek Chrzanowski wiedział już wówczas, że jego oferta korupcyjna została odrzucona. Przeszedł więc do realizacji jak to nazwał »planu Zdzisława«” – napisał na Facebooku Roman Giertych, pełnomocnik Leszka Czarneckiego. Spotkanie miało miejsce na początku lipca 2018 r., czyli ponad trzy miesiące po rozmowie w cztery oczy między Chrzanowskim i Czarneckim.

Czytaj także: Czy Chrzanowski przewróci Kaczyńskiego?

13 listopada „Gazeta Wyborcza” ujawniła pierwsze nagranie z rozmowy szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego z prezesem Getin Noble Banku. Chrzanowski w marcu miał złożyć Czarneckiemu korupcyjną propozycję: nie utraci banku, jeśli zatrudni u siebie prawnika Grzegorza Kowalczyka wskazanego przez szefa KNF. Marek Chrzanowski sugeruje podczas tej rozmowy, że Kowalczyk powinien zarabiać proporcjonalnie do wartości banku. Czarnecki szacuje, że za trzy lata wynagrodzenie prawnika wyniosłoby ok. 40 mln zł. Czarnecki nie nawiązuje jednak kontaktu z Kowalczykiem, nie zatrudnia go w swoim banku.

Kolejna rozmowa z lipcu

W lipcu odbywa się kolejne spotkanie, o które prosi szef KNF. Oprócz Chrzanowskiego i Czarneckiego uczestniczą w nim jego prawnik i prezes jego banku. Są też przedstawiciele KNF. Czarnecki nagrywa je minikamerą ukrytą w długopisie.

Na taśmie słychać i widać, „jak przedstawiciele urzędu państwowego bez żenady potwierdzają, że wiedzą o planie przejęcia banku za złotówkę. Zupełnie otwarcie potwierdzają też, że ten członek komisji [Sokal] brutalnie naciskał na audytora, aby podwyższył wymogi kapitałowe wobec Getin Noble Bank SA, a oni – wykorzystując fakt, że takie naciski zostały zrobione – przedstawiają z otwartym cynizmem swój zamiar podejmowania takich decyzji, które doprowadzą do tego przejęcia” – opisuje spotkanie Roman Giertych.

Roman Giertych zamierza przekazać to nagranie w poniedziałek prokuraturze. Tego samego dnia odbędzie się przesłuchanie Czarneckiego w Katowicach, gdzie toczy się postępowanie z zawiadomienia Czarneckiego o korupcji w KNF.

Czytaj także: Kim są główni bohaterowie afery opisanej przez „Wyborczą”

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Zapomniana historia Mietka Kosza

Film Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” z brawurową rolą Dawida Ogrodnika przypomina wielką postać tytułowego niewidomego pianisty. To powód, by raz jeszcze zastanowić się nad wciąż nośnym mitem artysty straceńca.

Mirosław Pęczak
19.10.2019
Reklama