Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Jak PiS próbuje podzielić Polaków na cwaniaków, średniaków i biedniaków, o omikronie w natarciu oraz o tym, jak i na czym wygrywa i przegrywa się wybory w Polsce – w nowym numerze „Polityki”.
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

Do wielu użytecznych politycznie podziałów społecznych obóz władzy dorzucił kolejne, tym razem klasowe: bogaci „cwaniacy”, jak ich niedawno nazwał prezes Kaczyński; wielka klasa średnia, jak ją sobie wyobraża premier Morawiecki, tworząc tzw. Polski Ład; oraz zanikająca klasa „biedniaków”, której los ma się poprawić najbardziej. W efekcie wszystkie te grupy mają się ze sobą skonfliktować i rywalizować o łaskę państwa.

O wymyślonych i tych realnych warstwach społecznych, poziomach zarobków Polaków, postrzeganiu własnej sytuacji ekonomicznej mówi w najnowszym wydaniu „Polityki” prof. Ryszard Szarfenberg w rozmowie z Juliuszem Ćwieluchem. Polecamy, zwłaszcza w czasie, gdy na konta trafiają pierwsze pensje według Polskiego Ładu.

Ponadto w najnowszej „Polityce”:

Omikron w natarciu. Jak przebiega piąta fala, co nam jeszcze grozi i jakie są perspektywy wygaszenia pandemii – pisze Agnieszka Sowa.

• O tym, że władza w Polsce nie ma głowy do Ukrainy ani specjalnego pomysłu na uczestniczenie w tej politycznej, okołowojennej rozgrywce – pisze Sławomir Sierakowski.

Jak i na czym wygrywa się i przegrywa wybory w Polsce, co w tej mierze wynika z historii III RP i jakie płyną z tego nauki dla dzisiejszej opozycji w starciu z PiS – analizuje Mariusz Janicki.

Najnowszy numer „Polityki”PolitykaNajnowszy numer „Polityki”

• Paweł Kukiz, kompletnie nieistotny, a zarazem najważniejszy teraz polski polityk. Jak do tego doszło i czy rzeczywiście Kukiz pomoże opozycji w powołaniu komisji ds. inwigilowania przez służby specjalne? Pisze Rafał Kalukin.

O depresji, która potrafi dopaść każdego, także polityka ze świecznika, mówi psycholożka kliniczna Justyna Pronobis-Szczylik w rozmowie z Ewą Wilk.

O szczęśliwej „tęczowej” rodzinie i problemach, jakie mają takie rodziny w starciu z państwem – pisze Joanna Podgórska.

• Edyta Gietka opisuje „Narkomarket Praga”, czyli jak w niespełna pół dekady warszawska Praga-Północ wyrosła na główny dilerski rynek w kraju.

• Norbert Frątczak kreśli portret pewnego listonosza, który zgromadził tysiące autografów sławnych ludzi.

• Skąd się wzięła ta energetyczna drożyzna – tłumaczy Adam Grzeszak.

• Jak w czasie inflacji ratować własne oszczędności, gdzie lokować, co kupować – o tym w tekście Cezarego Kowandy.

I jeszcze: • zimne, kontrowersyjne igrzyska w Pekinieprawdy i mity o migracjipowrót wielorybów • fenomen Edwarda Gierka • nowe języki popkulturyzmiana warty w warszawskim Teatrze Dramatycznym oraz • 10. rocznica Stadionu Narodowego, dawniej 10-lecia.

Tyle i jeszcze więcej znajdziecie Państwo w najnowszej „Polityce”. Gorąco zachęcam do lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama