Kraj

Publikujemy reportaż, za który szef KRRiT chce ukarać TVN

„Siła kłamstwa” Piotra Świerczka „Siła kłamstwa” Piotra Świerczka TVN24
Związany z PiS Maciej Świrski wszczął postępowanie dotyczące materiału TVN24 dowodzącego, że podkomisja Antoniego Macierewicza manipulowała dowodami w sprawie katastrofy smoleńskiej. Publikujemy na naszej stronie ten reportaż w ramach akcji solidarności z dziennikarzami stacji. Wolne media nie dadzą się zastraszyć władzy.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski wszczął postępowanie administracyjne w sprawie ukarania TVN za emisję reportażu „Siła kłamstwa” Piotra Świerczka. Program pokazany we wrześniu 2022 r. w TVN i TVN24 dowodził, że podkomisja Antoniego Macierewicza z PiS ukrywała dowody wykluczające zamach na prezydencki tu-154 w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r., potwierdzające, że doszło tam do katastrofy lotniczej.

Według komunikatu KRRiT postępowanie ma sprawdzić, czy stacja nie dopuściła się „propagowania nieprawdziwych informacji oraz działań sprzecznych z polską racją stanu i zagrażających bezpieczeństwu publicznemu”, zbadać, „w jakim stopniu ewentualne rozpowszechnianie nieprawdziwych i nierzetelnych informacji narusza warunki koncesji” dla telewizji TVN. Zgodnie z komunikatem sprawa ma związek ze skargą samego Macierewicza.

Zobacz reportaż Piotra Świerczka:

Co pokazał TVN24

Reportaż „Siła kłamstwa”, wyemitowany premierowo 12 września 2022 r. w TVN24, to efekt wielomiesięcznej pracy dziennikarza „Czarno na białym” TVN24 Piotra Świerczka. Autor dotarł do nagrań, zdjęć i międzynarodowych ekspertyz dotyczących katastrofy w Smoleńsku, które – choć zostały zlecone przez tzw. podkomisję smoleńską Macierewicza – nigdy nie znalazły się w jej raportach, także w tym ostatnim, który miał być raportem końcowym.

Materiały te albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii. Świerczek rozmawiał także z ludźmi, którzy pracowali dla podkomisji, ale nie zgadzają się z jej wnioskami, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Rozmówcy dziennikarza wprost mówią, że ich badania zostały zmanipulowane lub wybiórczo wykorzystane pod tezy z góry założone przez podkomisję.

Reportaż otrzymał w 2022 r. nagrodę Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze. Piotr Świerczek jest także autorem materiałów „Siła faktów” i „Siła dźwięku”.

Oświadczenie redakcji „Faktów” TVN i TVN24

W TVN24 w materiale „Siła kłamstwa” podaliśmy w wątpliwość rzetelność prac tak zwanej podkomisji Macierewicza. Ujawniliśmy przemilczane fakty z amerykańskiego raportu NIAR oraz relacje osób, które uczestniczyły w pracach podkomisji smoleńskiej.

Na wniosek Antoniego Macierewicza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zamiast stać na straży wolności słowa, chce nas za to ukarać. Celem takiej kary jest wyłącznie próba ograniczenia krytyki dziennikarskiej związanej z działalnością podkomisji. Jest to niedopuszczalne w świetle konstytucyjnych zadań prasy, która jest zobowiązana do kontroli instytucji publicznych.

W TVN będziemy publikować fakty niezależnie od tego, dla kogo są one niewygodne. Nasi widzowie mają prawo wiedzieć, czego władza nie chce ujawniać. Na tym polega wolność słowa.

„Siła kłamstwa” to materiał nagrodzony wieloma nagrodami, jego autor jest zdobywcą m.in. Grand Press. Reportaż ten jest dostępny na portalu tvn24.pl.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Rozmowa z filozofem, teologiem i byłym nauczycielem religii Cezarym Gawrysiem o tym, że jakość szkolnej katechezy właściwie nigdy nie obchodziła biskupów.

Jakub Halcewicz
03.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną