Wywiad z palestyńskim pisarzem Reją Shahedahem

Palestyna znaczy utrata
Rozmowa z palestyńskim pisarzem Rają Shehadehem, którego nowa książka „Obcy w domu” ukazała się po polsku.
„Nie uważam, że jest za późno na państwo palestyńskie. Wciąż wierzę w dwa państwa, ale nie jako stan docelowy, lecz krok ku przyszłej federacji regionalnej”.
Basso Cannarsa/Opale/EAST NEWS

„Nie uważam, że jest za późno na państwo palestyńskie. Wciąż wierzę w dwa państwa, ale nie jako stan docelowy, lecz krok ku przyszłej federacji regionalnej”.

Artur Domosławski: – Co znaczy tytuł książki?
Raja Shehadeh: – Ma dwa znaczenia. Mój ojciec i ja byliśmy jak obcy we własnym domu. Podobnie – w większym domu, czyli społeczeństwie palestyńskim.

Skąd pochodzi pana rodzina?
Jesteśmy z Ramallah, ale moi przodkowie wyjechali z miasta na początku XX w. Mój dziadek i jego dwóch braci pojechali do Stanów po nauki, studiowali prawo, medycynę, psychologię. Czwarty przeprowadził się do Jerozolimy, gdzie założył gazetę. Ci z Ameryki wrócili po studiach do Palestyny, co było nietypowe, ludzie tacy jak oni zwykle pozostawali na Zachodzie. Dziadek Salim, ze strony mamy, był sędzią w Jaffie za czasów mandatu brytyjskiego [po I wojnie światowej], tam wychowała się moja mama. Dziadek ze strony ojca mieszkał w Jerozolimie i tamże dorastał mój ojciec.

Rodzice osiedlili się w Jaffie, ojciec miał kancelarię prawną. W 1948 r. zostali wygnani i przenieśli się do dawnego letniego domu w Ramallah. Tutaj się urodziłem. W 1948 r. ojciec stracił wszystko, musiał zaczynać od nowa. 19 lat później, w 1967 r., przyszła izraelska okupacja i znowu musiał dostosować się do nowych warunków, i znowu stracił własność. Miał kawałek ziemi we wschodniej Jerozolimie, Izrael ją skonfiskował, bez rekompensaty.

Uderzające w obu pana książkach, jakie mamy po polsku – pierwszą były „Palestyńskie wędrówki” – jest poczucie utraty.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną