Céline Claire (tekst), Magali Le Huche (ilustracje), „Cisza!”, Polarny Lis, Warszawa 2019. Bardzo francuska rzecz – zarówno w poczuciu humoru, jak i kresce. Mamy tu bowiem lekkie, dynamiczne rysunki z mocnym konturem i delikatnym kolorem. To także historia o sąsiedzkich relacjach, które mogą stać się niezwykle trudne. Zwłaszcza gdy jeden z sąsiadów uwielbia ciszę i postanawia się za wszelką cenę odizolować. Ale płaci za to wysoką cenę.
Bjørn F. Rørvik (tekst), Per Dybvig (ilustracje), „Leśna gazeta”, Wydawnictwo Druganoga, Warszawa 2019. Prosiak i lis pewnego dnia szperają w starej prasie, a później postanawiają założyć własną gazetę. Początkowo przyświecają im szczytne cele, ale niestety w ich lesie nic się nie dzieje. A skoro tak, to newsy należy nie tyle relacjonować, ile wykreować. „Leśna gazeta” to książka z pazurem. Trochę tu drapieżnego humoru doskonale korespondującego z bardzo ekspresyjnym, odrobinę szalonym rysunkiem.
Martin Waddel (tekst), Patrick Benson (ilustracje), „Małe sówki”, Mamania, Warszawa 2019. Nastrojowa, prosta historia o tęsknocie i poczuciu bezpieczeństwa. Małe sówki budzą się nagle i zastają gniazdo bez mamy. Co tu robić? Czekać spokojnie czy się niepokoić? Bardzo klasyczne, realistyczne ilustracje trafią do osób ceniących starą anglosaską szkołę ilustracji. Doskonała rzecz przed snem.
Davide Cali (tekst), Sebastien Mourrain (ilustracje), „Top Car”, Kinderkulka, Warszawa 2019. Krytyczna opowieść o konsumpcjonizmie, który nie zna granic. Pan Marcel jeździ starym autem. Nie zarabia zbyt dużo, więc na to piękne, prosto z reklamy, go nie stać. Zaharowuje się zatem po godzinach, by spełnić marzenie. W trudach asystuje mu jedynie milczący kocur – swoją drogą, świetna postać drugoplanowa.
Katarzyna Radziwiłł (tekst), Joanna Czaplewska (ilustracje), „Historia kobiet”, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2019. Autorki przedstawiają dzieje ludzkości z kobiecej perspektywy. Czytelnik dowie się, jak wyglądały warunki życia kobiet w starożytnym Egipcie czy Grecji, pozna historię walk o prawa, a także problemy współczesne. Dużą zaletą książki jest dobór tematów i nieprzeładowanie informacjami, co w wielu popularnonaukowych książkach dla dzieci zdarza się nazbyt często, skutkując informacyjnym i graficznym chaosem.