Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

5 najciekawszych książek dla dzieci (polecamy w sierpniu 2019)

„Małe sówki” „Małe sówki” mat. pr.
Proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane.

Céline Claire (tekst), Magali Le Huche (ilustracje), „Cisza!”, Polarny Lis, Warszawa 2019. Bardzo francuska rzecz – zarówno w poczuciu humoru, jak i kresce. Mamy tu bowiem lekkie, dynamiczne rysunki z mocnym konturem i delikatnym kolorem. To także historia o sąsiedzkich relacjach, które mogą stać się niezwykle trudne. Zwłaszcza gdy jeden z sąsiadów uwielbia ciszę i postanawia się za wszelką cenę odizolować. Ale płaci za to wysoką cenę.

„Cisza!”mat. pr.„Cisza!”

Bjørn F. Rørvik (tekst), Per Dybvig (ilustracje), „Leśna gazeta”, Wydawnictwo Druganoga, Warszawa 2019. Prosiak i lis pewnego dnia szperają w starej prasie, a później postanawiają założyć własną gazetę. Początkowo przyświecają im szczytne cele, ale niestety w ich lesie nic się nie dzieje. A skoro tak, to newsy należy nie tyle relacjonować, ile wykreować. „Leśna gazeta” to książka z pazurem. Trochę tu drapieżnego humoru doskonale korespondującego z bardzo ekspresyjnym, odrobinę szalonym rysunkiem.

„Leśna gazeta”mat. pr.„Leśna gazeta”

Martin Waddel (tekst), Patrick Benson (ilustracje), „Małe sówki”, Mamania, Warszawa 2019. Nastrojowa, prosta historia o tęsknocie i poczuciu bezpieczeństwa. Małe sówki budzą się nagle i zastają gniazdo bez mamy. Co tu robić? Czekać spokojnie czy się niepokoić? Bardzo klasyczne, realistyczne ilustracje trafią do osób ceniących starą anglosaską szkołę ilustracji. Doskonała rzecz przed snem.

„Małe sówki”mat. pr.„Małe sówki”

Davide Cali (tekst), Sebastien Mourrain (ilustracje), „Top Car”, Kinderkulka, Warszawa 2019. Krytyczna opowieść o konsumpcjonizmie, który nie zna granic. Pan Marcel jeździ starym autem. Nie zarabia zbyt dużo, więc na to piękne, prosto z reklamy, go nie stać. Zaharowuje się zatem po godzinach, by spełnić marzenie. W trudach asystuje mu jedynie milczący kocur – swoją drogą, świetna postać drugoplanowa.

„Top Car”mat. pr.„Top Car”

Katarzyna Radziwiłł (tekst), Joanna Czaplewska (ilustracje), „Historia kobiet”, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2019. Autorki przedstawiają dzieje ludzkości z kobiecej perspektywy. Czytelnik dowie się, jak wyglądały warunki życia kobiet w starożytnym Egipcie czy Grecji, pozna historię walk o prawa, a także problemy współczesne. Dużą zaletą książki jest dobór tematów i nieprzeładowanie informacjami, co w wielu popularnonaukowych książkach dla dzieci zdarza się nazbyt często, skutkując informacyjnym i graficznym chaosem.

„Historia kobiet”mat. pr.„Historia kobiet”

Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną