Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Kmicic pocięty

Recenzja filmu: „Potop Redivivus”, reż. Jerzy Hoffman

Oleńka (Małgorzata Braunek) i Kmicic (Daniel Olbrychski) Oleńka (Małgorzata Braunek) i Kmicic (Daniel Olbrychski) Filmoteka Narodowa / materiały prasowe
Najlepszy film historycznokostiumowy w historii polskiej kinematografii, nominowany do Oscara, wraca na duże ekrany.

Cyfrowo zrekonstruowany „Potop” przypomina znany obraz odświeżony przez konserwatorów, na którym dostrzegamy niewidoczne wcześniej szczegóły, zwłaszcza w scenach masowych (gorzej z bliskimi planami, kiedy np. widać niestarannie przyklejone wąsy). Montażysta Marcin Bastkowski wyciął z wersji oryginalnej aż 130 minut i zrobił to tak inteligentnie, że skrótów się nie dostrzega, a film nabrał nowego wigoru. Jak powiedział Jerzy Hoffman, „Potop Redivivus” to „Potop” na dziś. Niezmiennie imponują sceny bitewne z armiami statystów, realizowane w epoce przedkomputerowej. Kiedy mamy obronę Częstochowy, to na ekranie oglądamy najprawdziwszą Jasną Górę. Gdy Wołodyjowski pojedynkuje się z Kmicicem w deszczu, obaj aktorzy naprawdę machają ostro szablami, ryzykując zdrowie (to nadal najlepszy pojedynek w polskim kinie). Daje się też zauważyć, jak bardzo zmieniło się aktorstwo filmowe, razi zwłaszcza patos, a niektóre dialogi z „Potopu” weszły do języka reklamy („Ociec prać?”) i teraz słyszane z ekranu bawią widownię. Poza tym, oglądając film sprzed 40 lat, obcujemy z duchami wielu aktorów, którzy od dawna nie żyją. Ostatnio dołączyła do nich grająca Oleńkę Małgorzata Braunek, zupełnie inaczej zabrzmiała więc kwestia wypowiadana wzruszająco przez Kmicica: „Oleńko, Oleńko, azaliż nigdy się już nie obaczym?”.

Potop Redivivus, reż. Jerzy Hoffman, prod. Polska, 185 min

Polityka 40.2014 (2978) z dnia 30.09.2014; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Kmicic pocięty"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną