Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Wyjście z traumy

Recenzja serialu: „Lśniące dziewczyny”, reż. Silka Luisa

„Lśniące dziewczyny”, reż. Silka Luisa „Lśniące dziewczyny”, reż. Silka Luisa Apple TV+
Na pierwszy rzut oka „Lśniące dziewczyny” to tradycyjna opowieść o dziennikarskim śledztwie w sprawie seryjnego zabójcy kobiet.

Archiwistka chicagowskiego dziennika Kirby (Elisabeth Moss), jedyna, która przeżyła atak zbrodniarza, łączy siły z zapijaczonym, choć błyskotliwym reporterem (Wagner Moura), by zebrać tropy i dowody przegapione w czasie policyjnego dochodzenia. Ale szybko okazuje się, że coś jest nie tak ze światem: Kirby doświadcza dziwnych zmian w swoim życiu, zaś nieuchwytny morderca (Jamie Bell) najwyraźniej potrafi podróżować w czasie. Początkowe epizody wciąż przynoszą więcej pytań niż dają odpowiedzi i umiejętnie – choć bardzo powoli – budują atmosferę zagrożenia i paranoi.

„Lśniące dziewczyny” sprawdzają się jako gatunkowe widowisko, inspirowane z jednej strony kinem Davida Finchera, z drugiej fantastyką grozy spod znaku Stephena Kinga, jednak zdecydowanie wyrastają ponad poziom telewizyjnego thrillera. Zrealizowane niemal w całości przez kobiety (Moss nie tylko gra fantastycznie, lecz po raz kolejny stanęła za kamerą dwóch odcinków), na podstawie powieści Lauren Beukes, są przede wszystkim psychologicznym dramatem o wstrząsających rzeczywistością konsekwencjach gwałtu i przemocy, niemożności poradzenia sobie z traumą, próbach zracjonalizowania niewytłumaczalnego.

Lśniące dziewczyny (Shining Girls), twórczyni serialu: Silka Luisa, Apple TV+, 8 odc.

Polityka 20.2022 (3363) z dnia 10.05.2022; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyjście z traumy"
Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną