Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Film

Wyjście z traumy

Recenzja serialu: „Lśniące dziewczyny”, reż. Silka Luisa

„Lśniące dziewczyny”, reż. Silka Luisa „Lśniące dziewczyny”, reż. Silka Luisa Apple TV+
Na pierwszy rzut oka „Lśniące dziewczyny” to tradycyjna opowieść o dziennikarskim śledztwie w sprawie seryjnego zabójcy kobiet.

Archiwistka chicagowskiego dziennika Kirby (Elisabeth Moss), jedyna, która przeżyła atak zbrodniarza, łączy siły z zapijaczonym, choć błyskotliwym reporterem (Wagner Moura), by zebrać tropy i dowody przegapione w czasie policyjnego dochodzenia. Ale szybko okazuje się, że coś jest nie tak ze światem: Kirby doświadcza dziwnych zmian w swoim życiu, zaś nieuchwytny morderca (Jamie Bell) najwyraźniej potrafi podróżować w czasie. Początkowe epizody wciąż przynoszą więcej pytań niż dają odpowiedzi i umiejętnie – choć bardzo powoli – budują atmosferę zagrożenia i paranoi.

„Lśniące dziewczyny” sprawdzają się jako gatunkowe widowisko, inspirowane z jednej strony kinem Davida Finchera, z drugiej fantastyką grozy spod znaku Stephena Kinga, jednak zdecydowanie wyrastają ponad poziom telewizyjnego thrillera. Zrealizowane niemal w całości przez kobiety (Moss nie tylko gra fantastycznie, lecz po raz kolejny stanęła za kamerą dwóch odcinków), na podstawie powieści Lauren Beukes, są przede wszystkim psychologicznym dramatem o wstrząsających rzeczywistością konsekwencjach gwałtu i przemocy, niemożności poradzenia sobie z traumą, próbach zracjonalizowania niewytłumaczalnego.

Lśniące dziewczyny (Shining Girls), twórczyni serialu: Silka Luisa, Apple TV+, 8 odc.

Polityka 20.2022 (3363) z dnia 10.05.2022; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyjście z traumy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Prawda według filozofów

Prawda jest cechą zdania. Po prostu. Jej przeciwieństwem jest fałsz. Zdanie może być prawdziwe, fałszywe albo nie wiadomo jakie. Tylko jak to stwierdzić? Dzięki czemu mamy pewność, że o jednych zdaniach daje się powiedzieć, że są prawdziwe lub fałszywe, a o innych nie?

Magdalena Środa
04.04.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną