Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Książki

Całuję Cię, gdzie chcesz

Recenzja książki: Stanisław Ignacy Witkiewicz, "Listy do żony. Tom IV (1936–1939)"

materiały prasowe
Lata 1936–39 były dla Witkacego niełatwym czasem. Podupadał na zdrowiu i coraz rzadziej oddawał się pracy twórczej.

Problemy ze znalezieniem wydawcy dla „Niemytych dusz” dodatkowo zniechęciły go do pisarstwa. Do tego dochodziło zniechęcenie sytuacją polityczną – choć początkowo kibicował Hitlerowi, w którym widział socjalistycznego rewolucjonistę („Adolf jest byczy facet – zawsze na niego stawiałem”), z czasem zaczynał przeczuwać ogólnoświatową katastrofę. „Jestem dość wytrącony z równowagi sytuacją ogólną i ogarnia mnie powoli wściekłość i szał bojowy. Skończyłem dziś przedostatni portret i jutro zaczynam ostatni” – pisał w liście do żony 24 sierpnia 1939 r. Był to jego przedostatni list. Niecały miesiąc później popełnił samobójstwo.

Jadwiga Witkiewiczowa za śmierć męża wini przede wszystkim Czesławę Oknińską-Korzeniowską, jego ostatnią kochankę. W dołączonym do tomu „Wspomnieniu o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu” (ten cenny dokument ukazuje się drukiem po raz pierwszy) pisze wprost, że romansowe perturbacje doprowadziły jej męża na skraj załamania nerwowego. Dodać należy, że Czesława nie była jedyna – sam Witkacy w jednej z rymowanek przesłanych żonie dokonał żartobliwej autocharakterystyki: „Byle tylko, aby, aby – mieć kawałek jakiejś baby”. Żyjący w separacji małżonkowie, którzy w ramach „umowy” wywalczyli sobie prawo do swobody, utrzymywali przede wszystkim kontakt listowny, za pomocą którego Witkacy spowiadał się ze swoich przewin, a żona próbowała podtrzymywać go na duchu. Jej wyrozumiałość pozwalała Witkacemu trwać we względnym spokoju. Warto zatem czytać „Listy do żony” nie tylko jako wirtuozerski pod względem literackim przyczynek do biografii Witkacego, ale także jako portret Jadwigi Witkiewiczowej – kobiety silnej i niezależnej, która poświęciła swoje szczęście w imię miłości do niezwykłego człowieka.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Listy do żony. Tom IV (1936–1939), PIW, Warszawa 2012, s. 656

Polityka 08.2013 (2896) z dnia 19.02.2013; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Całuję Cię, gdzie chcesz"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną