Seeds for the Future. Znamy zwycięzców III edycji konkursu
Zwycięzcy konkursu rozpoczną technologiczną przygodę z firmą Huawei. W pierwszej kolejności wybiorą się do Pekinu, gdzie będą mieli okazję zapoznać się z kulturą i historią Państwa Środka.
Polityka

Polska edycja konkursu Seeds for the Future rozpoczęła się w kwietniu br., a zakończyła uroczystą ceremonią w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej dnia 8 lipca, podczas której wyróżniono dwunastu zwycięzców. Wydarzenie, oprócz studentów i przedstawicieli uczelni wyższych, zgromadziło także gości honorowych – Jarosława Gowina, Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Witolda Kołodziejskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Xu Jian, Ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Włodzimierza Marcińskiego, Lidera Cyfryzacji w Ministerstwie Cyfryzacji oraz Grzegorza Napieralskiego, Senatora RP.

Tegoroczna, III edycja konkursu, przeprowadzona jak co roku w ramach Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, została objęta patronatem honorowym przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem inicjatywy jest zainspirowanie młodych talentów i zachęcanie ich do rozwijania wiedzy z obszaru technologii informacyjno-komunikacyjnych.

– Nowe technologie od zawsze były motorem napędowym innowacyjnej gospodarki. Z perspektywy firmy z sektora ICT, jakość rozwiązań technologicznych jest w dużej mierze zależna od kapitału ludzkiego. Potrzebujemy zdolnych inżynierów, którzy w przyszłości będą nadawać kształt naszej branży i przyczyniać się do jej rozwoju. Stąd niezwykle istotna jest dla nas edukacja ICT. Otwarcie mówiąc liczymy, że poprzez program wyłonimy najzdolniejszych, którzy być może w przyszłości dołączą do naszego zespołu – powiedział Weijing Wang, Dyrektor Departamentu Public Affairs&Communication, Huawei Polska.

Do tegorocznej edycji konkursu przystąpili studenci z 12 polskich uczelni wyższych, studiujący na kierunku telekomunikacja, informatyka lub elektronika. Ich zadaniem było przygotowanie prac o tematyce związanej z POPC, cyberbezpieczeństwem, Smart City, wykluczeniem cyfrowym oraz innowacyjnymi technologiami. Najchętniej wybieranym wśród studentów zagadnieniem było cyberbezpieczeństwo – jego rola i znaczenie w Polsce. Autorami najlepszych prac III polskiej edycji konkursu zostali:

 1. Łukasz Chorchos z Politechniki Warszawskiej
 2. Olga Dzięgielewska z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie
 3. Krzysztof Hanzel z Politechniki Śląskiej
 4. Marcin Kordas z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
 5. Anna Kulik z Politechniki Świętokrzyskiej
 6. Samuel Lewandowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie
 7. Marta Lutostańska z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie
 8. Marta Mularczyk z Politechniki Wrocławskiej
 9. Michał Paukszto z Politechniki Gdańskiej
 10. Paweł Rutkowski z Politechniki Łódzkiej
 11. Sławomir Konrad Tadeja z Uniwersytetu Jagiellońskiego
 12. Piotr Wegnerowski z Politechniki Poznańskiej

Powody wzięcia udziału w konkursie były różne. Oto kilka z nich:

„Zdecydowałam się wziąć udział w konkursie, ponieważ interesuje mnie strategiczne i innowacyjne myślenie o cyfryzacji państwa. Przez kilka lat pracowałam w dziale internetowym Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Staram się śledzić działania na tym polu zarówno takich instytucji jak Centralny Ośrodek Informatyki, jak również organizacji pozarządowych, których zaangażowanie w e-integrację ma ogromne znaczenie. Zachęciła mnie też oczywiście perspektywa wzięcia udziału w warsztatach technologiczno-kulturoznawczych w Chinach” – skomentowała Marta Lutostańska, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie.

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną