Ludzie i style

Seeds for the Future. Znamy zwycięzców III edycji konkursu

Polityka
Zwycięzcy konkursu rozpoczną technologiczną przygodę z firmą Huawei. W pierwszej kolejności wybiorą się do Pekinu, gdzie będą mieli okazję zapoznać się z kulturą i historią Państwa Środka.

Polska edycja konkursu Seeds for the Future rozpoczęła się w kwietniu br., a zakończyła uroczystą ceremonią w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej dnia 8 lipca, podczas której wyróżniono dwunastu zwycięzców. Wydarzenie, oprócz studentów i przedstawicieli uczelni wyższych, zgromadziło także gości honorowych – Jarosława Gowina, Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Witolda Kołodziejskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Xu Jian, Ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Włodzimierza Marcińskiego, Lidera Cyfryzacji w Ministerstwie Cyfryzacji oraz Grzegorza Napieralskiego, Senatora RP.

Tegoroczna, III edycja konkursu, przeprowadzona jak co roku w ramach Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, została objęta patronatem honorowym przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem inicjatywy jest zainspirowanie młodych talentów i zachęcanie ich do rozwijania wiedzy z obszaru technologii informacyjno-komunikacyjnych.

– Nowe technologie od zawsze były motorem napędowym innowacyjnej gospodarki. Z perspektywy firmy z sektora ICT, jakość rozwiązań technologicznych jest w dużej mierze zależna od kapitału ludzkiego. Potrzebujemy zdolnych inżynierów, którzy w przyszłości będą nadawać kształt naszej branży i przyczyniać się do jej rozwoju. Stąd niezwykle istotna jest dla nas edukacja ICT. Otwarcie mówiąc liczymy, że poprzez program wyłonimy najzdolniejszych, którzy być może w przyszłości dołączą do naszego zespołu – powiedział Weijing Wang, Dyrektor Departamentu Public Affairs&Communication, Huawei Polska.

Do tegorocznej edycji konkursu przystąpili studenci z 12 polskich uczelni wyższych, studiujący na kierunku telekomunikacja, informatyka lub elektronika. Ich zadaniem było przygotowanie prac o tematyce związanej z POPC, cyberbezpieczeństwem, Smart City, wykluczeniem cyfrowym oraz innowacyjnymi technologiami. Najchętniej wybieranym wśród studentów zagadnieniem było cyberbezpieczeństwo – jego rola i znaczenie w Polsce. Autorami najlepszych prac III polskiej edycji konkursu zostali:

 1. Łukasz Chorchos z Politechniki Warszawskiej
 2. Olga Dzięgielewska z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie
 3. Krzysztof Hanzel z Politechniki Śląskiej
 4. Marcin Kordas z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
 5. Anna Kulik z Politechniki Świętokrzyskiej
 6. Samuel Lewandowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie
 7. Marta Lutostańska z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie
 8. Marta Mularczyk z Politechniki Wrocławskiej
 9. Michał Paukszto z Politechniki Gdańskiej
 10. Paweł Rutkowski z Politechniki Łódzkiej
 11. Sławomir Konrad Tadeja z Uniwersytetu Jagiellońskiego
 12. Piotr Wegnerowski z Politechniki Poznańskiej

Powody wzięcia udziału w konkursie były różne. Oto kilka z nich:

„Zdecydowałam się wziąć udział w konkursie, ponieważ interesuje mnie strategiczne i innowacyjne myślenie o cyfryzacji państwa. Przez kilka lat pracowałam w dziale internetowym Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Staram się śledzić działania na tym polu zarówno takich instytucji jak Centralny Ośrodek Informatyki, jak również organizacji pozarządowych, których zaangażowanie w e-integrację ma ogromne znaczenie. Zachęciła mnie też oczywiście perspektywa wzięcia udziału w warsztatach technologiczno-kulturoznawczych w Chinach” – skomentowała Marta Lutostańska, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie.

„Chcę zobaczyć, jak wygląda praca w tak dynamicznie rozwijającej się firmie, jaką jest Huawei. Ponadto tematyka tegorocznych prac pokrywa się z moimi zainteresowaniami związanymi z budową nowoczesnych miast z użyciem zaawansowanych struktur przesyłu informacji. Dodatkowo ogromną zachętą jest wyjazd do Chin i możliwość poznania tak odległej i ciekawej kultury” – powiedział Samuel Lewandowski, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. 

„Konkursem interesowałem się już w roku ubiegłym, ale staż zagraniczny uniemożliwił mi wtedy wzięcie w nim udziału. Jak widać, warto próbować realizować swoje marzenia do skutku” – powiedział Krzysztof Hanzel, Politechnika Śląska.

A czego oczekują zwycięzcy od warsztatów w Chinach. 

„Od warsztatów w Chinach oczekuję przede wszystkim masy nowych doświadczeń. Chciałabym zobaczyć, jak od kuchni wygląda praca w siedzibie pioniera z branży ICT, doświadczyć na żywo, w jaki sposób powstają produkty, które w Polsce mogę jedynie zobaczyć na sklepowych półkach” – powiedziała Anna Kulik, Politechnika Świętokrzyska.

„Warto by było dowiedzieć się czegoś zupełnie nowego i intrygującego. Skoro warsztaty odbywają się w głównej siedzibie jednego z największych dostawców sprzętu telekomunikacyjnego na świecie, to na pewno Huawei będzie w stanie pokazać nam rozwiązania, o których długo nie usłyszymy na wykładach odbywających się na Polskich uczelniach” – powiedział Marcin Kordas, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

„Z uczestnictwa w warsztatach chciałbym wynieść szereg znajomości z pozytywnymi, ambitnymi ludźmi oraz możliwość podglądnięcia warsztatu pracy zawodowych inżynierów w firmie będącej jednym z potentatów technologicznych” – skomentował Sławomir Tadeja, Uniwersytet Jagielloński.

Już w sierpniu zwycięzcy rozpoczną technologiczną przygodę z firmą Huawei. W pierwszej kolejności wybiorą się do Pekinu, gdzie będą mieli okazję zapoznać się z kulturą i historią Państwa Środka. Drugim przystankiem będzie Shenzhen, gdzie w siedzibie głównej eksperci Huawei poprowadzą warsztaty z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Studenci będą uczyć się m.in. o rozwiązaniach sieciowych takich jak LTE czy 5G, rozwiązaniach chmurowych, cyberbezpieczeństwie itd.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Seks bez zobowiązań: tylko dla dorosłych. Czy skłonność do „znajomości na raz” będzie rosnąć?

Do Polek i Polaków dociera, że można chodzić ze sobą do łóżka bez zobowiązań, bez stresu, dla chwili przyjemności. Zdaniem specjalistów takie podejście bywa niezwykle korzystne. Pod warunkiem że jest autentyczne (i pod kilkoma innymi).

Joanna Cieśla
19.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną