Ludzie i style

Maria Skłodowska-Curie najbardziej wpływową kobietą w historii

Maria Curie, 1920 r. Maria Curie, 1920 r. Wikipedia
Dwukrotna laureatka nagrody Nobla wygrała w plebiscycie BBC History.

Z okazji setnej rocznicy wprowadzenia ustawy, na mocy której Brytyjki uzyskały prawa wyborcze, magazyn BBC History opracował listę „100 kobiet, które zmieniły świat”. Po 10 nominacji zgłosiło 10 historyczek. Następnie odbyło się głosowanie z udziałem czytelników magazynu. Ranking – kto by się spodziewał – wygrała naukowczyni – Maria Skłodowska-Curie, pionierka badań nad promieniowaniem i pierwsza osoba, której wręczono dwie nagrody Nobla.

„Urodzona w Polsce” Maria Curie

Kandydaturę Polki zgłosiła Patricia Fara, stojąca na czele Brytyjskiego Stowarzyszenia Historii Nauki. Zdaniem Fary ​​Curie może pochwalić się „niezwykłym zestawem osiągnięć”. Była pierwszą kobietą, która otrzymała Nobla w dziedzinie fizyki, pierwszą profesorką na Sorbonie i pierwszą osobą, której przyznano dwa Noble (najpierw z fizyki w 1903 r., a później z chemii w 1911 r.). Do dziś Skłodowska-Curie pozostaje jedyną osobą w historii, która otrzymała Nobla z dwóch różnych dziedzin.

Chemiczka urodziła się w 1867 r. w Warszawie. W wieku 24 lat wyjechała do Paryża, gdzie studiowała na Sorbonie – na ówczesnych ziemiach polskich kobiety nie mogły studiować. To Maria Skłodowska-Curie stworzyła nowe pojęcie w chemii – radiochemia. Odkryła również teorię promieniotwórczości, technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych, ale przy jej nazwisku najczęściej wymienia się odkrycie pierwiastków: Radu i Polonu. Przyszła noblistka przez całe życie musiała sobie radzić z różnymi przeciwnościami. „W Polsce jej rodzina cierpiała pod rosyjskim reżimem. We Francji uznano ją za podejrzaną jako cudzoziemkę. I oczywiście gdziekolwiek by się nie udała, była dyskryminowana jako kobieta” – wspomina Patricia Fara.

Czytaj także: Maria Skłodowska-Curie ikoną popkultury

Rosa Parks

Tuż za Marią Skłodowską-Curie uplasowała się Rosa Parks, uznawana za jeden z symboli walki z segregacją rasową, nazywana „matką ruchu praw obywatelskich”. 1 grudnia 1955 r. Parks wracała autobusem komunikacji miejskiej po zakończeniu dnia pracy w domu towarowym Montgomery Fair. Zgodnie z wówczas obowiązującymi przepisami prawa określona liczba rzędów siedzeń z przodu autobusu zarezerwowana była dla białych pasażerów, a czarnoskórzy mogli korzystać tylko z pozostałych, położonych z tyłu autobusu miejsc.

Rosa Parks odmówiła opuszczenia swojego miejsca na przodzie autobusu. Sprawa trafiła do sądu: Parks została uznana winną naruszenia przepisów dotyczących segregacji rasowej. Parks odwołała się od wyroku do sądu obwodowego. Ostatecznie sprawa trafiła do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, który 13 listopada 1956 r. uznał przepisy wprowadzające i regulujące segregację rasową w autobusach za niekonstytucyjne.

Emmeline Pankhurst

Trzecie miejsce na podium zajęła Emmeline Pankhurst, jedna z założycielek brytyjskiego ruchu sufrażystek. Pankhurst w 1903 r. współzakładała Woman′s Social and Political Union.

Emmeline Pankhurst mawiała, że „rozbita szyba to najcenniejszy dziś argument w polityce”. Za jej wezwaniem sufrażystki wybijały szyby w oknach polityków, którzy byli przeciwni nadaniu kobietom praw wyborczych.

20 najbardziej wpływowych kobiet według BBC:

1. Maria Curie
2. Rosa Parks
3. Emmeline Pankhurst
4. Ada Lovelace
5. Rosalind Franklin
6. Margaret Thatcher
7. Angela Burdett-Coutts
8. Mary Wollstonecraft
9. Florence Nightingale
10. Marie Stopes
11. Eleonora Akwitańska
12. Maria z Nazaretu
13. Jane Austen
14. Boudika
15. Diana, księżna Walii
16. Amelia Earhart
17. Królowa Wiktoria
18. Josephine Butler
19. Mary Seacole
20. Matka Teresa z Kalkuty

Czytaj także: Twardzielki, które zmieniły świat na lepsze

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Mamy wysyp dorosłych z diagnozami spektrum autyzmu. Co to mówi o nich i o świecie?

Przez ostatnich pięć lat diagnoz autyzmu w Polsce przybyło o 100 proc. Odczucie ulgi z czasem uruchamia się u niemal wszystkich, bo prawie u wszystkich diagnoza jest jak przełącznik z trybu chaosu na wyjaśnienie, porządek. A porządek w spektrum zazwyczaj się ceni.

Joanna Cieśla
23.04.2024
Reklama