Doktor Śmierć wraca do Polski. Zapnijcie pasy
Gdziekolwiek się pojawia, wywołuje kontrowersje. Gunther von Hagens, czyli Doktor Śmierć, w grudniu przyjedzie do Polski. Pierwszy raz zaprezentuje tu pełną wersję „Body Worlds”, wystawy ludzkich zwłok poddanych plastynacji.

Wystawa von Hagensa od ponad 20 lat wzbudza ogromne zainteresowanie. Eksponaty wykonane z ludzkich zwłok wypreparowanych opracowaną przez niego metodą obejrzało do tej pory 47 mln osób w Europie, Azji, Afryce Południowej czy Ameryce. Mimo ogromnej krytyki i oskarżeń natury prawnej i moralnej zainteresowanie plastynacją wcale nie ustaje. W gronie orędowników „Body Worlds” („Cielesnych światów”) znajdziemy gwiazdy światowego formatu, m.in. tenisistów Steffi Graf i Andre Agassiego, projektanta mody Jean-Paula Gaultiera, piosenkarkę Tinę Turner, reżysera i aktora Gary’ego Oldmana czy aktorów Dustina Hoffmana i Nicole Kidman.

Ostatnia wola

W Polsce dyskusja na temat działalności von Hagensa od lat okresowo się ożywia, zazwyczaj w związku z rozmaitymi doniesieniami medialnymi z innych krajów. Tym razem powód będzie silniejszy, bo wystawa odbędzie się w Warszawie, a poprzedzi ją specjalna konferencja prasowa, w której ma uczestniczyć nie tylko autor, lecz także polski dawca ciała na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu.

Ekspozycja z wystawy „Body Worlds”
mat. pr.

Ekspozycja z wystawy „Body Worlds”

I znów będziemy zadawać poważne pytania natury etycznej o to, czy człowiek ma prawo odmówić własnego pochówku, czy ciało może być fizycznym obiektem w sztuce, czy moralne jest pokazywanie zwłok pokawałkowanych, pozbawionych skóry czy wręcz pociętych na plasterki. To sztuka i działalność edukacyjna czy raczej bezczeszczenie zwłok?

W bazie Instytutu Plastynacji znajduje się obecnie 17 tys. dawców, wśród nich 13 osób z Polski. Za życia napisali zgodę na to, aby po śmierci ich ciała zostały wypreparowane.

Sprawy przekazywania swoich zwłok do celów edukacyjnych czy wystawienniczych budzą niemałe kontrowersje, nie tylko w naszym kraju. Ale to z Polską związana jest jedna z najsłynniejszych. W 2014 r. POLITYKA ujawniła kilkuletnią walkę jednej z córek 76-letniej Ślązaczki Berty Stuebler-Tatz o odzyskanie ciała matki, które zostało przekazane do Instytutu przez inną córkę. Ciąg dalszy tej historii opisała redakcja „Deutsche Welle”, która uzyskała wyjaśnienia od kuratorki „Body Worlds” Angeliny Whalley, prywatnie żony von Hagensa. Whalley oświadczyła, że cała sprawa była nieporozumieniem, bo ciało zostawiła do dyspozycji Instytutu Plastynacji osobiście Berta Stuebler-Tatz, a jej córka tylko realizowała jej ostatnią wolę. Angelina Whalley „ubolewa, że druga córka nawet po tylu latach nie może się pogodzić z decyzją matki”, mimo to „zwyczaj i prawo nakazuje poważanie woli zmarłego, nawet jeśli jest to wbrew naszym przekonaniom”.

W 2017 r. córka Berty Stuebler-Tatz (informacje za „Faktem”) zobaczyła wypreparowane ciało swojej matki na wystawie w Berlinie. W miłosnej pozie z wypreparowanymi zwłokami nieznanego mężczyzny...

Czytaj także: Zbrodnia w sztuce popłaca

Gunther von Hagens
mat. pr.

Gunther von Hagens

Co na wystawie?

„Body Worlds & The Cycle of Life” to najsłynniejsza ekspozycja Gunthera von Hagensa. Prezentuje zmiany zachodzące w ludzkim ciele: od poczęcia, przez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzewanie, aż po starość. Obejmuje 150 eksponatów, czyli specjalnie zakonserwowanych zwłok ustawionych w rozmaitych pozycjach, jakie przyjmuje człowiek przy wykonywaniu różnych czynności. Organizator wystawy – High Note Eventspodkreśla jej edukacyjny charakter.

Wystawę zaplanowano w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki. Będzie otwarta od 1 grudnia 2018 r. do 28 lutego 2019 r. Jak czytamy w materiałach informacyjnych: „Wcześniej prezentowano w stolicy wystawy o podobnej tematyce, które były nieudolnymi kopiami wystawy »Body Worlds« (dot. m.in. techniki oraz procesu plastynacji). Oryginalna wystawa »Body Worlds« jest pierwszą publiczną ekspozycją dotyczącą anatomii człowieka – stworzoną przez autora metody plastynacji dr. Gunthera von Hagensa, dzięki czemu precyzja wykonania wszystkich eksponatów jest na najwyższym poziomie”. I dalej – że odwiedzający będą mieli szansę podziwiać wewnętrzne piękno ciała, zajrzeć do najskrytszych zakamarków ludzkiego organizmu.

Ekspozycja z wystawy „Body Worlds”
mat. pr.

Ekspozycja z wystawy „Body Worlds”

„Wystawa ukazuje zwiedzającym, jak finezyjne jest nasze ciało, jak jest czułe oraz wrażliwe. Ekspozycja jak żadna inna zmienia postrzeganie samych siebie. Zwiedzający mają wrażenie poruszania się po trójwymiarowym atlasie anatomii oraz mogą dowiedzieć się, jak skomplikowany, piękny, ale też kruchy jest nasz organizm”; „metoda plastynacji oraz stworzenie wystawy »Body Worlds« sprawiły, że wiedza dotycząca anatomii, kiedyś przeznaczona wyłącznie dla lekarzy i personelu medycznego, teraz stała się dostępna dla każdego z nas”.

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj