Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Nobel z medycyny: Za badania nad robaczycami i malarią

Karolina Żelazińska / Polityka
Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii zdobywa troje naukowców: William C. Campbell, Satoshi Ōmura oraz Youyou Tu.

Typowaniem pretendentów do Nagrody Nobla zajmuje się dział Intellectual Property & Science agencji Thomson Reuters. Od 2002 roku analitycy trafnie wskazali 37 laureatów Nobla. Ale nie tym razem. Tegoroczni laureaci nie byli wymieniani wśród pewniaków, bo może nikt nie przypuszczał, że badania nad robaczycami i malarią mogą zostać tak bardzo docenione. Tegoroczni laureaci Nobla opracowali terapie, które zrewolucjonizowały leczenie niektórych z najbardziej wyniszczających chorób pasożytniczych.

Choroby wywołane przez pasożyty nękają ludzkość od tysiącleci i stanowią poważny problem zdrowotny w wielu krajach tropikalnych i subtropikalnych, z czego w Polsce – szczęśliwie – nie zdajemy sobie na co dzień sprawy. Co nie znaczy, że również do nas choroby te nie są przywlekane. To, co z perspektywy Europy wydaje się odległe i niegodne uwagi, z dnia na dzień może okazać się każdemu bliskie – przy obecnej łatwości przemieszczania się tropikalne zarazki atakują nieświadomych turystów i bez trudu udaje im się przekraczać granice kontynentów.

Szacunkowe dane na temat liczby ofiar tych chorób zazwyczaj nie trafiają na pierwsze strony gazet. Kto słyszał na przykład o filariozach, stanowiących ryzyko poważnej utraty zdrowia w 80 krajach, gdzie zagrożonych jest nimi prawie miliard ludzi?

William C. Campbell i Satoshi Ōmura odkryli ponad 30 lat temu nową grupę leków o nazwie awermektyny, które działają przeciwko pasożytom (nicieniom) przewodu pokarmowego. Awermektyna i jej nowsze pochodne okazały się właśnie skuteczne w leczeniu wspomnianych filarioz limfatycznych, grożących między innymi tzw. słoniowacizną kończyn.

Trzecia laureatka, Youyou Tu, odkryła z kolei artemisinę – lek stosowany w leczeniu malarii. Dr Wacław Nahorski, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny morskiej i tropikalnej, potwierdza, że to obecnie najczęściej wykorzystywany w terapii tej groźnej choroby specyfik: – Artemisin był początkowo stosowany w kuracji malarii przez samych Chińczyków. Jego znaczenie doceniono na całym świecie, gdyż skutecznie obniżał liczbę pasożytów w zakażonym organizmie. Gdy okazało się, że po pewnym czasie zarodźce wykazują na niego oporność, nie stracił na znaczeniu, gdyż z powodzeniem dodawany jest dziś do innych preparatów i dalej przynosi bardzo dobry efekt.

William C. Campbell urodził się w 1930 r w Irlandii. Obecnie jest emerytowanym profesorem Drew University, Madison w New Jersey w Stanach Zjednoczonych.

Satoshi Ōmura urodził się w 1935 r. w Japonii, jest farmakologiem i chemikiem. Od 2007 r. emerytowanym profesorem Kitasato University.

Youyou Tu urodziła się w 1930 r. w Chinach. Jest farmakologiem, od 2000 r. profesorem China Academy of Traditional Chinese Medicine.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną