10 pożytków z nagród Nobla
Co praktycznego przyniosły nam odkrycia nagrodzone Noblami? Na przykład nawozy sztuczne, radioterapię i układy scalone.

Komitet Noblowski woli nagradzać przełomowe odkrycia. Bezpośrednio nagrodził zaledwie kilka praktycznych wynalazków. Wiele nagród przyznawano raczej za badania, które poszerzały ludzką wiedzę, niż za konkretne technologie. Jednak poszerzanie wiedzy też przynosi z czasem niezmiernie praktyczne wynalazki.

.
Wikipedia

.

1. Zacznijmy może chronologicznie, od nagrody dla Roberta Kocha, który został nagrodzony w 1905 r. za badania nad gruźlicą. Zaowocowało to niezwykle ważnym rozwojem mikrobiologii w medycynie, ale jednym z odkryć Kocha było opracowanie sterylizacji z wykorzystaniem pary wodnej (do tej pory w ten sposób sterylizuje się instrumenty chirurgiczne). Z ciekawostek można dodać, że Koch był w latach 1872–1880 lekarzem powiatowym w Wolsztynie, a w budynku, w którym mieszkał i pracował, znajduje się poświęcone mu muzeum.

.

.

2. Dwa lata później w dziedzinie fizyki nagrodzono Marię Curie-Skłodowską (która otrzymała też nagrodę w dziedzinie chemii w 1911 r.), a jej córka Irena Joliot-Curie także w dziedzinie fizyki w 1935 r. Badania obu nad promieniotwórczością przyniosło wiele praktycznych wynalazków i technologii. Na przykład promieniotwórczości zawdzięczamy radioterapię w medycynie. Skłodowska-Curie była jej pionierką, założyła w Warszawie Instytut Radowy, którego spadkobiercami są oddziały radio- i brachyterapii na całym świecie.

Czytaj także

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj