Nauka

Cztery nowe przypadki koronawirusa w Polsce

Łukasz Szumowski Łukasz Szumowski Adam Stępień / Agencja Gazeta
Minister zdrowia Łukasz Szumowski w piątek poinformował, że są w Polsce cztery kolejne osoby zakażone koronawirusem. W sumie chorych i odizolowanych pacjentów jest pięciu.

Łukasz Szumowski konferencję zorganizował zaraz po wylądowaniu jego samolotu z Brukseli, gdzie brał udział w spotkaniu unijnych ministrów zdrowia w związku z coraz większym zasięgiem epidemii nowego koronawirusa.

Pierwszy polski pacjent zakażony SARS-CoV-2 został zdiagnozowany w środę. Mężczyzna, który wrócił z Niemiec, źle się poczuł, zgłosił się do służb sanitarnych i został przewieziony do szpitala w Zielonej Górze. Pasażerów autobusu, którym wracał, objęto kwarantanną i poddano testom na obecność wirusa. Jedna z osób, u której teraz stwierdzono zakażenie, była właśnie w tej grupie, przebywa w szpitalu w Ostródzie. „Przebadaliśmy już kilkanaście osób, które wracały tym autobusem, i tylko u tego jednego pacjenta stwierdzono obecność wirusa” – mówił minister.

Dwie kolejne zakażone osoby są z rejonu Szczecina, wróciły samochodem z Włoch. „Ta dwójka pokazała działanie zgodne z instrukcjami. Sami się zgłosili do służb sanitarnych, poinformowali, że są z terenów wysokiego ryzyka. Nie mieli objawów, ale zostali objęci kwarantanną i dostali zwolnienie z pracy. Wtedy poczuli się gorzej i zostali objęci opieką medyczną” – tłumaczył Szumowski.

Czytaj też: Koronawirus sparaliżował Włochy

Czwarta osoba jest z Wrocławia, według ministra kontakt z SARS-CoV-2 mogła mieć w Wielkiej Brytanii. „W sumie więc mamy pięciu chorych pacjentów, żaden nie jest w stanie zagrożenia życia. Cztery nowe zakażone osoby są młode lub w średnim wieku. Osoby mające z nimi kontakt są namierzane, będą objęte kwarantanną” – dodał minister.

W Polsce w tej chwili ponad 6 tys. osób jest pod nadzorem służb, a kilkaset jest objętych kwarantanną.

O koronawirusie w Brukseli i w Senacie

Wcześniej Szumowski rozmawiał w Brukseli z pozostałymi ministrami zdrowia o tym, jak dalej walczyć z koronawirusem. „Wykonujemy coraz więcej testów, mamy takie możliwości” – mówił Szumowski. Ministrowie uznali, że należy poprawić komunikację w UE, bo „dziś często władze dowiadują się o kolejnych przypadkach zakażenia z mediów, a nie oficjalnymi kanałami”. „W Grupie V4 (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry) postanowiliśmy, że będziemy wymieniać się informacjami w każdy poniedziałek” – powiedział Szumowski.

Pracę nad specustawą określającą różne działania w związku z koronawirusem rozpoczął w piątek Senat. Komisje, a potem cała izba, przyjęły ją bez poprawek, by – jak mówiła Beata Małecka-Libera z Koalicji Obywatelskiej – umożliwić realizowanie określonych działań. Jednak zaznaczyła, że potem będzie konieczna jej nowelizacja.

Ustawa, którą przygotował PiS, budzi jednak kontrowersje i zarzuty o łamanie konstytucji. „Nie jest do niczego potrzebna. Oprócz, może, zagwarantowania zasiłku rodzicom, których dzieci nie pójdą do przedszkola, jeśli będzie zamknięte. Cała reszta uprawnień, łącznie z przymusowym leczeniem i izolacją w ramach kwarantanny, procedurami szpitalnymi i specjalnymi uprawnieniami inspektorów sanitarnych, wojewodów czy zaangażowaniem wojska – jest już w ustawach o przeciwdziałaniu chorobom zakaźnym i o zarządzaniu kryzysowym. Wystarczyło wpisać wirus z Wuhanu na listę tych chorób” – pisała Ewa Siedlecka.

Gdzie nie wyjeżdżać?

W najnowszym komunikacie Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu i Japonii. Szczególną ostrożność zaleca także osobom przebywającym w Niemczech, Francji i Hiszpanii. Polacy, którzy już są w tych państwach, powinni:

  • unikać miejsc publicznych i zatłoczonych
  • bezwzględne unikać bliskiego kontaktu z chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego
  • unikać rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki
  • unikać kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami
  • przestrzegać zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu
  • przestrzegać zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Czytaj też: Koronawirus zainfekował gospodarkę

Jednocześnie, jak informuje „Rzeczpospolita”, coraz więcej klientów biur podróży rezygnuje z wyjazdów i odwołuje rezerwacje w hotelach. Prawie 300 autokarów należących do polskich firm, które obwożą po Europie turystów, musiało wrócić do kraju. Firmy turystyczne i transportowe, pisze dziennik, proszą rząd o wsparcie, obawiając się olbrzymich strat czy bankructwa.

Od północy z 5 na 6 marca obowiązuje też zakaz wywożenia z Polski leków, które mogą pomóc w walce z koronawirusem, w tym popularnych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych – podało Radio TOK FM. Formalnie minister zdrowia rozszerzył listę tzw. leków zagrożonych masowym wywozem, zakaz dotyczy też maseczek, czepków, termometrów, igieł i innego sprzętu, który mógłby okazać się przydatny w walce z epidemią. Podobne prewencyjne przepisy wprowadzają inne kraje, m.in. Francja i Niemcy.

Krok po kroku: Jak przebiegają badania na obecność koronawirusa

Koronawirus. Nowe dane o zakażeniach

Według WHO na całym świecie jest w tej chwili ok. 100 tys. potwierdzonych przypadków zakażenia, zmarło ok. 3,4 tys. chorych. Kolejne kraje ogłaszają nowe dane. Ministerstwo zdrowia Hiszpanii potwierdziło dziś dwa zgony spowodowane epidemią Covid-19. Były to osoby starsze: 87-latek w Saragossie i 76-latek w jednym z madryckich domów spokojnej starości. O pierwszej ofierze koronawirusa poinformowały w piątek władze Holandii (zmarły mężczyzna miał 86 lat).

Czytaj też: Infodemia, skutek epidemii. Świat wpadł w panikę

Pierwszy przypadek zakażenia odnotowały dziś władze Serbii, Watykanu, a także Kamerunu, gdzie „pacjentem zero” okazał się przebywający w tym kraju obywatel Francji.

W siedzibie Rady UE potwierdzono dziś drugi przypadek koronawirusa, zakażona ma być osoba, która miała kontakt z dyplomatami państw członków wspólnoty. Pracowała w strukturach zajmujących się sprawami migracji, ale nie towarzyszyła środowym obradom ministrów spraw wewnętrznych UE, które odbywały się w związku z kryzysem migracyjnym na granicy grecko-tureckiej. Mimo to odwołano posiedzenie unijnych ambasadorów.

Koronawirus nie oszczędza także świata sportu. W związku z podejrzeniem zakażenia trzech członków sztabu piłkarskiego klubu Ajax Amsterdam zostało objętych kwarantanną. Natomiast organizatorzy wyścigu Formuły 1 w Bahrajnie zawiesili z powodu epidemii sprzedaż biletów.

Czytaj też: Wirus zaraża sport. Ważne imprezy pod znakiem zapytania

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama